Soud nerozhodl. Zda vydá Assange Švédsku, řekne v pátek

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 2. 2011 20:01
Úterní jednání provázely tahanice právníků
Julian Assange
Julian Assange | Foto: Reuters

Londýn - O případném vydání spoluzakladatele WikiLeaks Juliana Assange do Švédska, kde je vyšetřován kvůli obvinění ze znásilnění, se rozhodne koncem pracovního týdne.

Slyšení mělo původně skončit už v úterý, ale soudce rozhodl, že závěrečné řeči obě strany přednesou až v pátek dopoledne.

Devětatřicetiletý Australan je obvinění ze znásilnění odmítá a tvrdí, že souvisí s tím, že WikiLeaks zveřejňují důvěrné americké diplomatické depeše.

Tahanice o eurozatykač

Bývalý švédský hlavní prokurátor Sven-Erik Alhem kritizoval fakt, že se na veřejnost dostalo v souvislosti s obviněním ze znásilnění Assangeovo jméno. Stejně tak by podle něj stačilo Australana vyslechnout ve Velké Británii a nebylo třeba na něj vydávat evropský zatykač.

Prokurátorka Marianne Nyová, která případ vyšetřuje, měla Assangeovi dát možnost, aby před vydáním evropského zatykače poskytl svou verzi událostí, řekl Alhem, kterého předvolala obhajoba. Podle něj nebylo vydání evropského zatykače protiprávní, ale on by se nejdříve snažil Assange vyslechnout po telefonu.

Britská právnička Clare Montgomeryová, která u soudu zastupuje švédskou stranu, uvedla, že Nyová se snažila v září a do poloviny října Assange předvolat k výslechu. Assangeovi právníci nabídli možnost, aby byl vyslechnut v Británii, ale to Nyová odmítla.

"Domníváme se, že u Juliana Assange existuje riziko útěku, a proto snaha o jeho zadržení není přehnanou reakcí," uvedla v dokumentu, který byl předložen soudu. Tvrdila, že se ho úřady snažily v září ve Švédsku kontaktovat, ale zjistily, že odejel ze země.

Nechci skončit na Guantánamu

Assangeův právník Geoffrey Robertson v pondělí připomněl, že Assange už loni v srpnu po údajném znásilnění opakovaně nabízel švédským úřadům, že bude vypovídat, a že poté odjel ze země legálně.

Dnes tvrdil, že Nyová požádala o Assangeův výslech poprvé 28. září, tedy čtyři týdny poté, co případ převzala a pět a půl týdne po údajném znásilnění.

Vydání do Švédska se brání, protože by mu tam prý hrozilo větší riziko předání do Spojených států, věznění na základně Guantánamo a případně i trest smrti. Spojené státy zatím Assange z ničeho neobžalovaly.

Sven-Erik Alhem dnes nicméně uvedl, že podle jeho názoru by Assangeovi ve Švédsku vydání do USA nehrozilo. "Myslím, že by nebylo možné ho vydat do USA, aniž by to vyvolalo bouři v médiích," uvedl.

Obvinění je slabé, říká právník

Assangeův švédský právník Björn Hurtig před londýnským soudem řekl, že jeho klient čelí jednomu z "nejslabších" obvinění, jaké za svou kariéru viděl.

Zdůraznil textové zprávy a vzkazy ze sítě Twitter mezi oběma ženami, které prý oslabují jejich obvinění, protože se údajně zmiňují o "odvetě a o možnosti vydělat spoustu peněz".

Podle Hurtiga prý Assange nabídl, že se vrátí do Švédska o víkendu 9. a 10. října, ale Nyová to údajně odmítla s tím, že by policie musela pracovat přes čas. "To mě utvrdilo v tom, že obvinění jsou velmi slabá," řekl.

Assange se přihlásil 7. prosince na britské policii po vydání evropského zatykače. Po devíti dnech ve vazbě byl propuštěn na vysokou kauci a žije prakticky v domácím vězení v domě svého stoupence v hrabství Norfolk.

Zatím není jasné, zda soud oznámí rozhodnutí bezprostředně po pátečním jednání nebo do dvou týdnů. Britská média se shodují, že obě strany jsou v případě pro ně nepříznivého výsledku připraveny se odvolat.

 

Právě se děje

Další zprávy