Bílý dům hájil své údajné právo na regulaci přístupu novinářů s odkazem na široké pravomoci hlavy státu. První dodatek k americké ústavě, který zaručuje svobodu slova, prý žádnému novináři přístup do Bílého domu negarantuje.
Soud v odůvodnění uvedl, že Bílý dům Acostovi způsobil "nenapravitelnou újmu". Neuznal argument, že televize mohla na prezidentské tiskovky vysílat jiného reportéra. Vytkl rovněž kanceláři hlavy státu, že dostatečně neupřesnila, kdo o odebrání akreditace rozhodl.
Bílý dům na prozatímní verdikt reagoval ústy mluvčí Sarah Sandersové, která minulý týden odebrání akreditace Acostovi oznámila. V pátek řekla, že oprávnění ke vstupu novináři CNN dočasně vrátí. "Budeme zároveň dál zdokonalovat pravidla a procedury, abychom zajistili spravedlivý a řádný průběh tiskových konferenci v budoucnu," uvedla Sandersová a dodala, že "v Bílém domě je třeba dodržovat jisté dekorum".
Za protesty CNN se postavila velká část amerických celostátních médií i vlivná organizace sdružující zpravodaje akreditované v Bílém domě. Překvapivé podpory se CNN dostalo i ze strany konzervativní televize Fox News, která energicky hájí politiku prezidenta a pravidelně útočí na liberální média.
Páteční soudní rozhodnutí je podle amerických médií o to zajímavější, že ho vydal federální soudce Timothy Kelly, kterého do funkce jmenoval Trump. Rozhodnutí soudu je ovšem předběžné, akreditace má být Acostovi vrácena dočasně do doby, než soud o kauze definitivně rozhodne v řádném řízení. Jeho datum soudce Kelly dosud nestanovil.