První Trumpovy dny po volbách. Je nespokojený a v útočné náladě, blíží se čistka

Daniel Anýž Daniel Anýž
16. 11. 2018 11:25
Před více než týdnem ve Spojených státech proběhly volby do Kongresu a prezident Donald Trump během té doby udělal hned několik výrazných kroků. Například se pohádal s reportérem CNN nebo vystoupil proti svému evropskému spojenci, francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi. Mezitím se navíc čekají čistky v Trumpově týmu.
Emmanuel Macron a Donald Trump na oslavách 100 let od konce 1. světové války.
Emmanuel Macron a Donald Trump na oslavách 100 let od konce 1. světové války. | Foto: Reuters

V první reakci na výsledek voleb do Kongresu prezident Donald Trump na Twitter napsal, že šlo o úžasné vítězství.

Jeho republikáni ale ve skutečnosti ztratili většinu ve Sněmovně reprezentantů a od ledna, až začne nový Kongres pracovat, se Trump bude muset dělit o moc s demokraty.

Šéf Bílého domu se s touto novou realitou podle amerických médií nevyrovnává úplně snadno. Začalo to hned první den po volbách na tiskové konferenci, kde Trump odmítal odpovídat na nepříjemné dotazy a dostal se do ostré slovní přestřelky s reportérem stanice CNN Jimem Acostou.

Bílý dům pak Acostovi zrušil akreditaci. CNN ovšem následně Bílý dům zažalovala za údajné porušení prvního dodatku ústavy o svobodě projevu a volném přístupu k informacím.

Verdikt soudu ve Washingtonu, který už v úterý vyslechl argumenty obou stran, se očekává v nejbližších dnech.

Po slovní výměně mezi prezidentem Donaldem Trumpem a korespondentem zpravodajské stanice CNN Jimem Acostou zrušil Bílý dům novináři akreditaci. | Video: Reuters

Personální zemětřesení v Bílém domě

Trump se mezitím pustil do personálního úklidu. Hned druhý den po volbách vyhodil ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse a na jeho místo jmenoval dosavadního šéfa jeho kanceláře Matthewa Whitakera.

Touto výměnou ovšem podle amerických médií rošády v Trumpově týmu a v celé administrativě ani zdaleka neskončily. Nespokojený Trump se prý už rozhodl, že odvolá i ministryni pro vnitřní bezpečnost Kirstjen Nielsenovou.

Ta byla dosud chráněnkyní šéfa kanceláře Bílého domu Johna Kellyho. Jenže také on je nyní ohrožen, Trump údajně zvažuje i jeho vyhazov. Už před volbami se navíc spekulovalo o vratké pozici ministra obrany Jima Mattise.

K personálnímu konfliktu došlo i mezi první dámou Melanií Trumpovou a Mirou Ricardelovou, zástupkyní poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona. Obě ženy se měly dostat do sporu během nedávné africké cesty Melanie Trumpové, která si nyní vynutila odchod Ricardelové z Bílého domu.

Nespokojeně, v útočné náladě, Trump působil i během krátké cesty do Francie, kde se minulý víkend zúčastnil připomínky konce první světové války. Trump tam strávil 43 hodin, dozvuky jeho střetu s evropskými politiky ale rezonují v médiích na obou stranách Atlantiku doteď.

Na ostří nože s Macronem

K první rozmíšce mezi Trumpem a Evropany došlo už během jeho letu do Paříže, kdy mu telefonovala britská premiérka Theresa Mayová. Mayová měla prezidentovi pogratulovat, že jeho republikáni ve volbách do Kongresu posílili svoji většinu v Senátu.

Odpovědí jí ovšem byl, jak uvedl list Washington Post, Trumpův kritický výbuch, při kterém Mayové vyčetl, že Británie je měkká ve své politice vůči Íránu.

Dusnou atmosféru mezi Donaldem Trumpem a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem pak v Paříži přímo sledovaly televizní kamery. Macron ve svém projevu sice Trumpa přímo nejmenoval, ale zcela jasně na něj zaútočil, když kritizoval jeho nedávnou obhajobu nacionalismu.

Trump se tím podle amerických médií cítil osobně uražen a své nespokojenosti dal následně průchod na Twitteru.

"Problém je, že Emmanuel Macron má ve Francii podporu jen 26 procent a nezaměstnanost je takřka desetiprocentní," napsal Trump. V dalším vzkazu se pak vrátil k předchozímu Macronovu rozhovoru pro francouzská média, ve kterém Macron mluvil o nutnosti vybudování evropské armády.

Trump si do Macrona drsně rýpl, když napsal, že v druhé světové válce se podle něho poražení Francouzi "už začínali učit německy", než jim Spojené státy přišly na pomoc.

Sám Macron nechtěl roztržku dál eskalovat. Uvedl, že "nedělá politiku či diplomacii prostřednictvím Twitteru". Mluvčí jeho vlády ovšem sdělil, že Trumpovo počínání postrádá "základní slušnost". Trump totiž své kritické vzkazy na adresu Macrona a Francie posílal v den, kdy si Paříž připomínala třetí výročí teroristických útoků, při kterých bylo zabito 130 lidí.

Obchodní válka na obzoru?

Donald Trump ovšem svoji nespokojenost přenesl i do další oblasti, kde válčí s Evropany od samotného nástupu do úřadu. Do obchodních vztahů. Kritizoval Francii, že znevýhodňuje americké producenty vín, protože na dovoz vína do Francie platí vysoká cla.

"Nespravedlivé, musí se to změnit," napsal Trump ve vzkazu, kterým zároveň předznamenal další kolo složitých obchodních jednání mezi EU a USA. Ta od středy ve Washingtonu vede evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová s Trumpovým obchodním zmocněncem Robertem Lighthizerem.

Podle informací deníku New York Times vývoj nevypadá nadějně. Přitom během červencové návštěvy v Bílém domě ještě předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvedl, že Trump ustoupil od své hrozby na zavedení cel na dovoz aut do USA.

Podle Malmströmové, jak ji citovaly New York Times, se jí teď ale "nedostalo ujištění", že tento Trumpův slib skutečně platí. A nedaří se ani vyřešit otázku již uvalených amerických cel na dovoz evropské oceli a hliníku do USA.

Na Trumpa se navíc řítí ještě jedna špatná zpráva - ohledně dopočítávání hlasů v dosud nerozhodnutých okrscích ve volbách do Kongresu. V soubojích o Sněmovnu reprezentantů se totiž většina těchto zbývajících výsledků postupně přiklání na stranu demokratů.

Ti potřebovali k zisku většiny 23 nových křesel, ve čtvrtek už jich měli 36. V některých státech, které budou klíčové v prezidentských volbách v roce 2020, se navíc ukázalo, že Trump ztratil část voličů, kteří mu dali hlas v roce 2016.

Video: Světoví státníci se sešli u Vítězného oblouku v Paříži na vzpomínkové akci u příležitosti stého výročí konce první světové války

Světoví státníci se sešli u Vítězného oblouku v Paříži na vzpomínkové akci u příležitosti stého výročí konce první světové války. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy