Soud, který Česko neuznává, má případ

Roman Staněk
31. 1. 2007 0:10
Haag - Konžský vojenský velitel, jenž si vytvořil jednotku z desetiletých dětí, předstoupí před nový mezinárodní soud. Před tribunál, který Česko jako jediné v EU neuznává.
V Kongu působí zhruba 17 000 členů mírových jednotek OSN. Přesto je to na tuto obrovskou a nestabilní zemi málo.
V Kongu působí zhruba 17 000 členů mírových jednotek OSN. Přesto je to na tuto obrovskou a nestabilní zemi málo. | Foto: Reuters

Mezinárodní trestní soud (ICC), jehož existenci podpořilo 102 států, mezi kterými chybí USA, ale i Česká republika, tento týden prohlásil, že má dostatek důkazů proti konžskému veliteli Thomasi Lubangovi, a může tak zahájit soudní proces.

Thomas Lubanga Dyilo, zakladatel a vůdce Unie konžských patriotů (UPC) je obviněn, že mezi lety 2002 a 2003 učil zabíjet, nutil zabíjet a sám zabíjel desetileté děti.

UPC bylo s Ugandou spřízněné vojenské hnutí převážně etnických Hemů, které působilo v okolí Bunie, města bez zákonů na východě Konga.

Šestačtyřicetiletý velitel však veškerá obvinění odmítá a po svém právníkovi Jeanu Flammeovi vzkazuje, že to byl on, kdo se využívání dětských vojaků v krvavém válečném konfliktu v Kongu snažil zabránit.

Krutá válka, kruté děti

Demokratická republika Kongo je bohatá na nerostné suroviny. Jsou zde obrovské zásoby zlata, diamantů, nerostů a dřeva. Pětiletá válka mezi léty 1998 - 2003 si však vyžádala skoro čtyři miliony obětí. Většina z nich zemřela hladem nebo na následky nemocí, další miliony musely utéct z domovů.

Dětští vojáci hráli ve válkách na africkém kontinentě významnou roli. Jsou spolehlivější než dospělí, poslušně plní rozkazy a neznají strach. Kromě Konga byli dětští vojáci využíváni v konfliktech v Sierra Leone, Ugandě i dalších zemích Afriky, Asie a také Jižní Ameriky.

Podle OSN po celém světě působí až 300 000 dětských vojáků, z toho v Kongu jich může být až deset procent, tedy až 30 000 dětí ve zbrani.

Lubanga, vystudovaný psycholog a otec sedmi dětív byl zatčen v roce 2005 v hlavním městě Kinshase poté, co chtěl své hnutí UPC zaregistrovat jako politickou stranu.

Podle americké lidskoprávní organizace Human Rights Watch má "Konžský Mandela," jak mu říkají jeho příznivci, a jeho hnutí na svědomí vraždy stovek civilistů v okolí Bunie.

Foto: Aktuálně.cz

Soud bez ČR a USA

Spojené státy proti mezinárodnímu trestnímu soudu hlasitě vystupují, protože může soudit prezidenty, soudce a další ústavní činitele. USA se bojí, že by projednávané případy mohly být politicky motivované.

Česká republika se k USA připojila, a je tak jedinou zemí Evropské unie, jež smlouvu o zřízení tribunálu k souzení válečných zločinů, agrese, genocidy a zločinů proti lidskosti neratifikovala.

"Tímto postojem ukazuje česká vláda světu svou lhostejnost k obětem těch nejzávažnějších mezinárodních zločinů posledních desetiletí," uvedli tento týden v prohlášení zástupci české pobočky Amnesty International, společnosti Člověk v tísni, Českého červeného kříže a Ligy lidských práv.

Nový trestní soud v Haagu - odlišný od toho, který soudí válečné zločiny v bývalé Jugoslávii - má pravomoc stíhat a soudit pachatele genocidy, zločinů proti lidskosti či válečných zločinů jedině za podmínky, že tak neučinil jejich vlastní stát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy