Soud, který Česko neuznává, má případ

Roman Staněk
31. 1. 2007 0:10
Haag - Konžský vojenský velitel, jenž si vytvořil jednotku z desetiletých dětí, předstoupí před nový mezinárodní soud. Před tribunál, který Česko jako jediné v EU neuznává.
V Kongu působí zhruba 17 000 členů mírových jednotek OSN. Přesto je to na tuto obrovskou a nestabilní zemi málo.
V Kongu působí zhruba 17 000 členů mírových jednotek OSN. Přesto je to na tuto obrovskou a nestabilní zemi málo. | Foto: Reuters

Mezinárodní trestní soud (ICC), jehož existenci podpořilo 102 států, mezi kterými chybí USA, ale i Česká republika, tento týden prohlásil, že má dostatek důkazů proti konžskému veliteli Thomasi Lubangovi, a může tak zahájit soudní proces.

Thomas Lubanga Dyilo, zakladatel a vůdce Unie konžských patriotů (UPC) je obviněn, že mezi lety 2002 a 2003 učil zabíjet, nutil zabíjet a sám zabíjel desetileté děti.

UPC bylo s Ugandou spřízněné vojenské hnutí převážně etnických Hemů, které působilo v okolí Bunie, města bez zákonů na východě Konga.

Šestačtyřicetiletý velitel však veškerá obvinění odmítá a po svém právníkovi Jeanu Flammeovi vzkazuje, že to byl on, kdo se využívání dětských vojaků v krvavém válečném konfliktu v Kongu snažil zabránit.

Krutá válka, kruté děti

Demokratická republika Kongo je bohatá na nerostné suroviny. Jsou zde obrovské zásoby zlata, diamantů, nerostů a dřeva. Pětiletá válka mezi léty 1998 - 2003 si však vyžádala skoro čtyři miliony obětí. Většina z nich zemřela hladem nebo na následky nemocí, další miliony musely utéct z domovů.

Dětští vojáci hráli ve válkách na africkém kontinentě významnou roli. Jsou spolehlivější než dospělí, poslušně plní rozkazy a neznají strach. Kromě Konga byli dětští vojáci využíváni v konfliktech v Sierra Leone, Ugandě i dalších zemích Afriky, Asie a také Jižní Ameriky.

Podle OSN po celém světě působí až 300 000 dětských vojáků, z toho v Kongu jich může být až deset procent, tedy až 30 000 dětí ve zbrani.

Lubanga, vystudovaný psycholog a otec sedmi dětív byl zatčen v roce 2005 v hlavním městě Kinshase poté, co chtěl své hnutí UPC zaregistrovat jako politickou stranu.

Podle americké lidskoprávní organizace Human Rights Watch má "Konžský Mandela," jak mu říkají jeho příznivci, a jeho hnutí na svědomí vraždy stovek civilistů v okolí Bunie.

Foto: Aktuálně.cz

Soud bez ČR a USA

Spojené státy proti mezinárodnímu trestnímu soudu hlasitě vystupují, protože může soudit prezidenty, soudce a další ústavní činitele. USA se bojí, že by projednávané případy mohly být politicky motivované.

Česká republika se k USA připojila, a je tak jedinou zemí Evropské unie, jež smlouvu o zřízení tribunálu k souzení válečných zločinů, agrese, genocidy a zločinů proti lidskosti neratifikovala.

"Tímto postojem ukazuje česká vláda světu svou lhostejnost k obětem těch nejzávažnějších mezinárodních zločinů posledních desetiletí," uvedli tento týden v prohlášení zástupci české pobočky Amnesty International, společnosti Člověk v tísni, Českého červeného kříže a Ligy lidských práv.

Nový trestní soud v Haagu - odlišný od toho, který soudí válečné zločiny v bývalé Jugoslávii - má pravomoc stíhat a soudit pachatele genocidy, zločinů proti lidskosti či válečných zločinů jedině za podmínky, že tak neučinil jejich vlastní stát.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy