Znali jen válku. Teď i svobodu volby

Roman Staněk
31. 7. 2006 13:27
Kinshasa - Kongo poprvé po 40 letech zažívá svobodné volby. Pomohou této obří zemi, kde denně násilnou smrtí umírá více než tisíc lidí?
Žena volá na pomoc zaměstnance volební komise v Kinshase, aby jí pomohl zorientovat se v pětistránkovém seznamu 700 kandidátů do národního parlamentu.
Žena volá na pomoc zaměstnance volební komise v Kinshase, aby jí pomohl zorientovat se v pětistránkovém seznamu 700 kandidátů do národního parlamentu. | Foto: Reuters

Ve středoafrickém Kongu začalo sčítání hlasů odevzdaných v nedělních prezidentských a parlamentních volbách. V oblastech, kde odpůrci násilím narušili průběh hlasování, se dnes volby opakují.

Celkem se jedná o 172 volebních místností v centrální provincii Východní Kasai, v níž se stoupenci Étienna Tshisekediho pokusili požáry, ničením hlasovacích lístků nebo kamenováním čekajících voličů sabotovat první demokratické volby v Kongu za posledních více než 40 let.

Volební průkaz ukazuje Buhendwa Cibugiri, osmaosmdesátiletý volič z vesnice Chombo, ležící nedaleko města Bukavu na východě Konga.
Volební průkaz ukazuje Buhendwa Cibugiri, osmaosmdesátiletý volič z vesnice Chombo, ležící nedaleko města Bukavu na východě Konga. | Foto: Reuters

Místním úřadům se ve spolupráci s vojenskou misí OSN v neděli večer podařilo do postižených míst dopravit náhradní volební lístky.

Vůdce opozičního Svazu pro demokracii a sociální pokrok Tshisekedi vyzval loni k bojkotu voleb kvůli nesouhlasu s rozložením mandátů. Zatímco metropole provincie Východní Kasai Mbuji-Mayi, v níž žije na čtyři miliony lidí, má v pětisetčlenném Národním shromáždění 11 poslanců, osmimilionové hlavní město Kinshasa 58.

Voleb s účastnilo až 85 procent voličů

Podle prvních neoficiálních odhadů, které uvedla agentura DPA, se nedělních voleb zúčastnilo 60 až 85 procent z 25 milionů zaregistrovaných voličů. Sčítání hlasů bude trvat několik týdnů.

Zaměstnanec volební komise z Alfajire píše během nočního sčítání na tabuli výsledky
Zaměstnanec volební komise z Alfajire píše během nočního sčítání na tabuli výsledky | Foto: Reuters

Zveřejnění předběžných výsledků se odhaduje na 20. srpna. Pokud žádný z prezidentských kandidátů nezíská většinu, mělo by na konci října následovat druhé kolo, které rozhodne mezi dvěma kandidáty s nejvyšším počtem hlasů.

Až na incidenty v centrálním Kongu proběhly volby poklidně. Tento fakt dnes ocenila i Evropská unie: "Jsme šťastní, že se hlasování v celé zemi uskutečnilo bez větších incidentů," prohlásil v Bruselu evropský komisař pro rozvoj a humanitární pomoc Louis Michel a vyzval k pokračování mírové obnovy válkou zničené země.

První volby po 46 letech

Nic nesymbolizuje Demokratickou republiku Kongo lépe než války, násilí, smrt, diamanty, ebola nebo AIDS.

Dnes se však přes padesát milionů obyvatel této obří země v srdci Afriky pokusí udělat za válečnou minulostí velkou tlustou čáru. První kapkou naděje, na kterou více než čtyřicet let čekali, jsou svobodné volby.

Podle pozorovatelů OSN zřejmě nedošlo k žádným násilnostem ani narušení voleb, průbeh hlasování byl až nečekaně klidný. Výsledky budou oznámeny za tři týdny.

Kandidáti na prezidenta:

Foto: Aktuálně.cz

Joseph Kabila Jean-Pierre Bemba Oscar Kashala

prezident

víceprezident

lékař

Stal se prezidentem v lednu 2001 poté, co byl zavražděn jeho otec Laurent. Začal vyjednávat s vůdci rebelů a v roce 2003 nastolil prozatimní legitimní vládu.

Bývalý vůdce rebelů a nejvážnější rival současného prezidenta. Je vůdcem Hnutí za osvobození Konga (MLC), bývalé rebelské skupiny, ze které se stala politická strana.

Na Harvardu vystudovaný expert na rakovinu je politickým nováčkem. Objevil se z neznáma poté, co byli zatčeni a deportováni jeho zaměstnanci.

 

V Kongu stále umírá přes 1000 lidí denně

OSN uvádí, že během pěti let válečného konfliktu, který trval do roku 2003, zemřelo zdaleka nejvíce lidí než v kterémkoliv jiném od dob druhé světové války. Více než čtyři miliony byly zavražděny, zemřely hladem či na různé nemoci.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Válka však v roce 2003 zdaleka neskončila. Spíše se skryla, není tak na očích. V zemi zemře podle dětského fondu UNICEF každý rok více dětí než ve třiadvacetkrát lidnatější Číně. Mrtvé tvoří zejména dětští vojáci, kterých je v zemi na třicet tisíc.

"Poprvé po čtyřiceti letech mají lidé první opravdovou šanci jít volit, a také první opravdovou šanci ukončit konflikt, kterému se často říká africká první světová válka," říká bývalý zpravodaj BBC v Africe Martin Bell.

Tlustá čára za minulostí

Jenže volby budou spíše symbolickým začátkem pro tuto na minerály bohatou zemi, jejíž infrastruktura, vzdělávací i zdravotní systém leží v troskách.

Foto: Reuters
Foto: Reuters
Foto: Reuters

Mezinárodní společenství hlavně nesmí misi v Kongu bezprostředně po volbách utnout, varují lidskoprávní organizace Amnesty International, Oxfam, Human Rights Watch a další.

V zemi je největší zastoupení mezinárodních mírových jednotek na celém světě. Přesto je 17 000 vojáků a dalších pozorovatelů OSN a dvě tisícovky z Evropské unie v zemi s 55 miliony obyvatel téměř kapkou v moři.

Snaha integrovat rebelské válečníky do nové národní armády neuspěla. Vojáci konžské armády, nedisciplinovaní, netrénovaní a neplacení stále zabíjejí, okrádají a znásilňují civilisty.

"OSN nemůže považovat volby za startovací bod svého stahování se z Konga. Země je stále ve válce, i když ta formálně skončila před třemi lety," řekla Veronique Aubert z Amnesty International agentuře Reuters.



Lidé chtějí mír, mír... a školy

"Vím, že na prezidenta kandiduje 33 lidí, ale nevím, kdo ti lidé jsou, ani jeden sem nepřijel," říká Celestine Muliwa-Muenge, válečná vdova z vesnice Kimpoko, ležící nedaleko hlavního města Kinshasy. "Nejdůležitější po volbách je mír," dodává matka devíti dětí.

Foto: Aktuálně.cz

"Nová vláda musí postavit školy, aby se naše děti mohly vzdělávat," dodává žena, která dostává měsíční důchod 10 dolarů a přivydělává si jako prodavačka dřeva. I přesto že je země bohatá na nerostné suroviny, až 75 procent lidí zde žije pod hranicí dvou dolarů na den.

Jenže školy jako takové nic nevyřeší. "Jsem vystudovaný inženýr, je mi čtyřiadvacet let, ale tady nikde neseženu práci," říká nezaměstnaný Pierre Makiki-Lebe a dodává, co bude dělat v neděli: "Půjdu volit. Chceme v zemi práci a mír."

 

Právě se děje

Další zprávy