Káhira - Ulice Káhiry a Port Saídu opět ovládly nepokoje, důvodem je verdikt soudu, který potvrdil rozsudky trestu smrti nad 21 lidmi za loňské násilnosti na fotbalovém stadionu v přístavu Port Saíd. Při nich zemřelo 74 lidí, a další stovky byly zraněny.
Podle verdiktu soudu budou všichni odsouzení oběšeni. Nově podle agentury Reuters uložil soud také pět doživotních trestů.
Na 28 lidí bylo osvobozeno, další dostali kratší tresty. Mimo jiné dva zkušení policisté skončí za mřížemi na 15 let. Celkem čelilo obžalobě 73 lidí.
Po vynesení rozsudku propukly v obou městech nepokoje, vedené tvrdými jádry fanoušků obou klubů, které se loni utkaly. Několik tisíc příznivců káhirského Al Ahlí se na protest proti osvobozujícímu verdiktu pro sedm policistů sešlo před stadionem a odtud se vydali do nedalekého policejního klubu, který zapálili. Vtrhli také do sídla fotbalové federace, odkud odnesli trofeje. Budovu rovněž zapálili.
I přes hněv radikální části káhirských fanoušků považuje řada příznivců metropolitního klubu verdikty s tresty smrti za dostatečné. "Byl to správný rozsudek, uklidnil nás. Naše utrpení bylo pomstěno," citoval Reuters jednoho z fanoušků.
V Port Saídu zhruba 2000 lidí zablokovalo přívozy přes Suezský průplav. Dav chtěl také narušit plavbu v průplavu loděmi, které v přístavišti odvázal. Policie krátce poté většinu plavidel zajistila. Plavební úřad později oznámil, že bezpečnost vodní cesty nebyla nijak narušena. Mnoho obyvatel Port Saídu považuje proces za zpolitizovaný a nespravedlivý, neboť je podle nich veden ve prospěch káhirského klubu Al Ahlí.
Úřady nepokoje očekávaly, a tak kolem budovy káhirské policejní akademie, kde se soudní líčení konalo, rozmístily úřady stovky policistů. Na pořádek v Port Saídu dohlíží armáda a armádní bezpečnostní složky, protože vláda tamní policejní oddíly po loňském masakru stáhla. Za poslední týden zde při nepokojích zahynulo nejméně osm lidí, z toho tři příslušníci bezpečnostních jednotek.
Útok začal po zápase
Fotbalový zápas káhirského Al-Ahlí s Al-Masrí, mezi nimž panuje dlouholetá rivalita, se odehrál oni v únoru. A když domácí Al-Masrí nečekaně porazil favorizovaného soupeře 3:1, domácí fandové po utkání vběhli na trávník a napadli káhirské fandy i fotbalisty tyčemi, noži a dalšími zbraněmi.
Letos v lednu soud udělil za násilí 21 trestů smrti, které tedy v sobotu potvrdil. Již lednový verdikt vyvolal v Port Saídu další nepokoje, při střetech s policií zahynuly desítky lidí a situace ve městě se stále ještě neuklidnila.
Podívejte se, co se na egyptském stadionu dělo:
Svědek: To nebyl fotbal, ale válka
Na televizních záběrech z inkriminovaného zápasu bylo vidět, jak se menší skupinka těžkooděnců snažila hráče a další členy týmu ochránit. Marně. Dva fotbalisté utrpěli zranění. Tehdy zemřelo také několik členů bezpečnostní agentury.
"To nebyl fotbal. Byla to válka. Lidi nám umírali přímo před očima. Nebylo kam utéct a na místě nebyly bezpečnostní složky ani sanitky. Byla to hrozivá situace. Tenhle den nesmí být nikdy zapomenut," popsal egyptské televizi dění na hřišti bezprostředně po zápase jeden z hráčů Mohammed Abútrika.
Mnoho fanoušků skutečně nemělo kam utéct - z tribun se během chvíle staly obří pasti. Kromě snahy o ochranu sportovců totiž desítky přítomných těžkooděnců víceméně nečinně přihlížely. Na jedné z fotek bylo vidět, jak policista telefonuje z mobilu, jako by se nic nedělo.