Rozsudek smrti nad fanoušky rozdělil Egypt. Káhira slaví, Port Saíd protestuje

Rozsudek smrti nad fanoušky rozdělil Egypt. Káhira slaví, Port Saíd protestuje
Na fotbalovém stadionu v přístavu Port Saíd loni zemřelo 74 lidí, další stovky byly zraněny. Foto z Káhiry.
K násilnostem došlo v únoru roku 2012 na konci fotbalového utkání mezi týmy Al-Ahly a Al-Masry. Foto z Káhiry.
Káhira s tresty souhlasí, při masakru v Port Saíd byli napadení hlavně příznivci jejího týmu.
Egyptský soud potvrdil rozsudky trestu smrti nad 21 lidmi.
Foto: REUTERS/Amr Abdallah Dalsh
Zahraničí Zahraničí
9. 3. 2013 13:44

V ulicích Káhiry a Port Saidu, jejichž fotbalové kluby se loni utkaly ve fotbalovém zápase a zemřelo přitom 74 lidí, opět vzplály nepokoje. Příčinou je sobotní verdikt soudu, který potvrdil 21 trestů smrti oběšením pro obžalované, již podle jeho verdiktu násilí při zmíněném utkání rozpoutali. V Káhiře se tresty berou za satisfakci, i když jsou lidé také nespokojeni s tresty pro zasahující policisty (dostali 15 let vězení). V Port Saidu se proti verdiktu protestuje.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 18 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy