Socialismus tady nechceme, burcuje Trump. Spojenými státy obchází strašidlo Venezuely

Daniel Anýž Daniel Anýž
7. 2. 2019 18:12
Sovětský svaz je mrtev, Castrův režim na Kubě je už jen stínem bývalé rudé slávy. Jak tedy kapitalistickou společnost vystrašit, abyste ji varovali před nebezpečím reálného socialismu? Donald Trump to na začátku své kampaně před prezidentskými volbami v roce 2020 zkouší s Venezuelou. A jeho republikáni evidentně věří, že je to velmi silná karta v nadcházejícím boji o Bílý dům.
Prezident USA Donald Trump v Kongresu
Prezident USA Donald Trump v Kongresu | Foto: Reuters

V úterní Zprávě o stavu unie se Donald Trump v té části projevu, kde se věnoval zahraniční politice, dostal i k současné situaci ve Venezuele.

"Stojíme při venezuelském lidu v jejich vznešeném boji za svobodu - a odsuzujeme brutalitu Madurova režimu, jehož socialistická politika změnila tuto někdejší nejbohatší zemi Jižní Ameriky ve stát ponižující bídy a zoufalství," prohlásil Trump na adresu autoritářského režimu Nicoláse Madura.

Pak ovšem Trump namířil svůj varovný prst i dovnitř USA. "Tady ve Spojených státech jsme znepokojeni novým voláním po tom, abychom v naší zemi přijali socialismus. Ale my se rodíme svobodní a zůstaneme svobodní. Dnes v noci obnovujeme náš závazek, že Amerika nikdy nebude socialistickou zemí," prohlásil prezident.

Hned v následující větě projevu se vrátil k zahraniční politice, konkrétně k situaci na Blízkém východě. To ale až po několikavteřinových nadšených ovacích republikánů v sále, kteří povstali a skandovali: "USA, USA, USA!"

Zatímco opoziční demokraté seděli ve svých lavicích a konkrétně jejich senátor z Vermontu Bernie Sanders měl zamračený, odmítavý, až znechucený výraz. Obě strany - republikáni i demokraté - pochopily, že Donald Trump si právě vyzkoušel jedno z ústředních témat své kampaně k volbám v roce 2020.

První muž na barikádě

Trump bude varovat, že politické návrhy řady demokratických kandidátů jsou jako z kuchařky socialismu. Jeho demokratičtí soupeři budou zase odpovídat, že Trump maluje rudé čerty na zeď a že jejich návrhy jsou kapitalismem s lidskou tváří.

"Pokud Trump říká, že se rodíme a jsme svobodní, tak já říkám Trumpovi: Lidé nejsou skutečně svobodní, když si nemohou dovolit zdravotní zabezpečení," odpověděl Trumpovi v reakci na jeho projev senátor Sanders na Twitteru.

Sanders sám sebe nazývá "demokratickým socialistou". V Senátu, kam byl zvolen v roce 2006, byl z počátku považován za politického extroverta. V roce 2016 ale nechybělo mnoho, aby v souboji o demokratickou kandidaturu do prezidentského klání porazil Hillary Clintonovou.

Nejdůležitějším Sandersovým návrhem byl už tehdy program všeobecného zdravotního zabezpečení. Pro USA by to byla zásadní změna. Tamní systém je založen na komerčních pojišťovnách, u kterých buď své lidi pojišťují zaměstnavatelé, nebo je zcela na uvážení samostatných plátců, jak chtějí být zabezpečeni.

V případě Sandersova návrhu by ale v podstatě šlo o systém, který známe z Česka, z řady dalších států EU nebo ze Singapuru a Japonska - tedy vesměs ze zemí s tržní ekonomikou.

V roce 2016 byl Sanders se svým návrhem osamocený, ale dnes se už k plánu všeobecného zdravotního zabezpečení hlásí řada dalších demokratických politiků, včetně už potvrzených kandidátů na prezidenta do voleb 2020.

Jde ale o socialistický nápad? A co třeba progresivní zdanění, tedy se stoupající sazbou podle příjmů? Nebo přechod energetiky z fosilních na obnovitelné zdroje? Jde o socialistické návrhy?

Socialismus je, když…

V USA evidentně záleží na úhlu pohledu a například v jednom a tom samém prestižním deníku, v listu Wall Street Journal, lze nalézt protichůdné výklady.

"Zdanění bohatých, všeobecné zdravotní pojištění nebo (program) Green New Deal, který nahrazuje fosilní paliva obnovitelnými, to jsou samozřejmě liberální (levicové), pravděpodobně radikální a dost možné nerozumné plány. Ale socialistické? To těžko," napsal v reakci na Trumpův projev politický a ekonomický analytik listu Greg Ip.

Redakční komentář Wall Street Journal má ale naopak zcela jasno, že o socialismus jde. "Pokud nahrazení soukromého pojištění vládní kontrolou není socialismem, tak co to je?" ptá se.

Především pro mladé Američany, kteří si nepamatují Sovětský svaz a tehdejší soupeření dvou bloků, ale už pojem "socialismus" ztratil nepřátelský, nebezpečný obsah.

"Je tady už pár generací Američanů, kteří si nepamatují studenou válku. A pro ně socialismus není synonymem komunismu, o kterém beztak jen zaslechli v hodinách dějepisu. Pro ně to není ideologie našich nepřátel," upozornil například Paul Waldmann, komentátor deníku Washington Post.

Podle Waldmanna a dalších si mnozí mladí Američané dnes slovo socialismus spíše spojují se "sociálnědemokratickými systémy v Evropě, zejména ve Skandinávii". S "kapitalistickou ekonomikou, která však zahrnuje silný systém sociálních podpor".

Což naznačují i průzkumy. Podle šetření Gallupova ústavu z loňského srpna má mezi mladými Američany pod třicet let socialismus lepší zvuk (51 procent dotázaných) než kapitalismus (45 procent).

U demokratických voličů je tento rozdíl ještě větší, 57 procent amerických demokratů vidí socialismus lépe než kapitalismus. A podle komentátora Washington Post tak Trumpovo strašení socialismem a Venezuelou úspěšné nebude.

Republikáni: Ani Skandinávie není nic moc

Republikáni podle něj nazývají socialismem návrhy, které už řada demokratů chce a podporuje, jako například zmíněné všeobecné zdravotní pojištění.

Sami republikáni, jak bylo vidět i z jejich nadšené reakce přímo během Trumpova projevu, ale naopak věří, že může jít o vítěznou taktiku.

"Z politického hlediska tím Trump brání volné podnikaní, volný trh a svobodu," uvedl republikánský stratég Greg Mueller pro deník New York Times. A rovněž republikánský komentátor Mike Murphy, který jinak Trumpa často kritizuje, je tentokrát přesvědčen, že prezident zdvihl dobré téma.

"Nápad hodit na scénu otázku socialismu je politicky náramně šikovný. Protože, upřímně řečeno, je v tom pravdy dost na to, aby se to chytlo a lidi to zajímalo," vysvětlil Murphy pro New York Times.

A předpoklad, že pro Trumpa to bude jedna z hlavních linií útoku proti demokratům v kampani 2020, potvrzuje i fakt, že už loni v říjnu vydal jeho sbor ekonomických poradců rozsáhlý dokument, ve kterém popsal, co by podle Bílého domu Spojené státy zaplatily za socialismus.

Vedle režimů, jako byly Castrova Kuba či Sovětský svaz, dokument hodnotí právě i systém "severských", tedy skandinávských zemí. "I když jsou někdy uváděny jako relativně úspěšné socialistické příklady, zkušenost severských zemí rovněž podporuje zjištění, že socialismus snižuje životní standardy," tvrdí dokument.

"Pokud bychom v USA uplatnili socialistickou politiku Venezuely, snížil by se hrubý domácí produkt (HDP) nejméně o 40 procent, neboli v průměru na obyvatele o 24 tisíc dolarů ročně," říká pak dokument přímo k Venezuele.

Podívejte se na video z Trumpovy Zprávy o stavu unie

Kdyby mě nezvolili prezidentem, válčili bychom nyní se Severní Koreou, tvrdil Trump v poselství. | Video: Asociated Press, Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy