"Maduro, mám hlad!" Ve Venezuele se lidé zabíjejí kvůli mouce, bída se jen prohlubuje

Simone Radačičová Denis Chripák Jan Hejl Simone Radačičová, Denis Chripák, Jana Václavíková, Jan Hejl
1. 2. 2019 5:30
V latinskoamerické Venezuele roky zuří humanitární krize. Situace se vyostřila minulou středu, kdy prezident USA Donald Trump uznal opozičního lídra Juana Guaidóa hlavou státu. Při obřích demonstracích proti Nicolási Madurovi, jenž zemi vládne od roku 2013, vládní ozbrojenci zastřelili desítky lidí. To vše na pozadí katastrofálního stavu Venezuely, kterou svírá hyperinflace, nedostatek potravin i léků. Ze země už uprchly tři miliony lidí. Uprchlická krize v regionu může být dokonce větší než exodus Syřanů kvůli tamní občanské válce.

Katastrofa pohledem běžných Venezuelců

Rozsah humanitární katastrofy v zemi ukazují výpovědi běžných Venezuelců, jak je zaznamenala světová média. Lidé nemají jídlo ani základní léky a statisíce jich prchají do sousedních států.

„Maduro, mám hlad!“

Jedno z dětí, které vybírá popelnice.

„Pokud si koupím kuře, po zbytek měsíce nemám nic jiného.“

Voják, který si nepřál být jmenován.

„Už teď nás nechávají umírat hlady. Jaký smysl by to mělo, zůstat doma a pomalu umírat?“

Ivan Urbina z chudinské čtvrti Petare v Caracasu

„Prosil je, aby ho nezabíjeli. Řekl jim, že se mu za dva měsíce narodí dítě a že se s ním chce setkat.“

M. Paredes vypráví o Yonnym Godoyovi (29), který byl zastřelen vládními jednotkami.

„Už to nemůžeme vydržet. Jsme zničení. Jsme žebráci, pořád žebráme. Není na tom nic politického, jde o přežití. Lidé se navzájem zabíjejí pro kilo rýže, pro mouku nebo vodu.“

Ronny z Caracasu

Situace ve Venezuele pohledem hlavních aktérů

„Chtějí vládnout Venezuele z Washingtonu. Chcete loutkovou vládu, která vám bude vládnout z Washingtonu?“

prezident Nicolás Maduro

„Já jsem jediný legitimní prezident Venezuely. V roce 2018 žádné volby nebyly. Madurův mandát skončil, je v úřadě protiprávně a vládne jako diktátor.“

opoziční lídr Juan Guaidó pro televizi ARD

„Armáda hrála klíčovou roli ve znovuobnovení demokracie v naší zemi. Bratři, prosím, neútočte na naše lidi.“

Plukovník José Luis Silva, vojenský přidělenec Venezuely ve Washingtonu, který jako první vysoce postavený důstojník vypověděl poslušnost prezidentovi Nicolási Madurovi.

„Není jídlo, nejsou léky, není elektřina ani voda. Hyperinflace je brutální. Jedná se opravdu o totální chaos.“

Milos Alcalay, bývalý diplomat a někdejší velvyslanec Venezuely u OSN

Krize ve Venezuele v číslech

Jídlo

Asi třetina obyvatel Venezuely si může dovolit jen jedno jídlo denně. 64,3 % Venezuelců zhublo. V průměru o 11,4 kilogramu.

Chybí základní léky

Ve Venezuele chybí 85 procent potřebných léků. Za poslední čtyři roky odešlo 13 tisíc lékařů.

Kdo podporuje Madura a kdo Guaidóa?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy