"Maduro, mám hlad!" Ve Venezuele se lidé zabíjejí kvůli mouce, bída se jen prohlubuje

Simone Radačičová Denis Chripák Jan Hejl Simone Radačičová, Denis Chripák, Jana Václavíková, Jan Hejl
1. 2. 2019 5:30
V latinskoamerické Venezuele roky zuří humanitární krize. Situace se vyostřila minulou středu, kdy prezident USA Donald Trump uznal opozičního lídra Juana Guaidóa hlavou státu. Při obřích demonstracích proti Nicolási Madurovi, jenž zemi vládne od roku 2013, vládní ozbrojenci zastřelili desítky lidí. To vše na pozadí katastrofálního stavu Venezuely, kterou svírá hyperinflace, nedostatek potravin i léků. Ze země už uprchly tři miliony lidí. Uprchlická krize v regionu může být dokonce větší než exodus Syřanů kvůli tamní občanské válce.

Katastrofa pohledem běžných Venezuelců

Rozsah humanitární katastrofy v zemi ukazují výpovědi běžných Venezuelců, jak je zaznamenala světová média. Lidé nemají jídlo ani základní léky a statisíce jich prchají do sousedních států.

„Maduro, mám hlad!“

Jedno z dětí, které vybírá popelnice.

„Pokud si koupím kuře, po zbytek měsíce nemám nic jiného.“

Voják, který si nepřál být jmenován.

„Už teď nás nechávají umírat hlady. Jaký smysl by to mělo, zůstat doma a pomalu umírat?“

Ivan Urbina z chudinské čtvrti Petare v Caracasu

„Prosil je, aby ho nezabíjeli. Řekl jim, že se mu za dva měsíce narodí dítě a že se s ním chce setkat.“

M. Paredes vypráví o Yonnym Godoyovi (29), který byl zastřelen vládními jednotkami.

„Už to nemůžeme vydržet. Jsme zničení. Jsme žebráci, pořád žebráme. Není na tom nic politického, jde o přežití. Lidé se navzájem zabíjejí pro kilo rýže, pro mouku nebo vodu.“

Ronny z Caracasu

Situace ve Venezuele pohledem hlavních aktérů

„Chtějí vládnout Venezuele z Washingtonu. Chcete loutkovou vládu, která vám bude vládnout z Washingtonu?“

prezident Nicolás Maduro

„Já jsem jediný legitimní prezident Venezuely. V roce 2018 žádné volby nebyly. Madurův mandát skončil, je v úřadě protiprávně a vládne jako diktátor.“

opoziční lídr Juan Guaidó pro televizi ARD

„Armáda hrála klíčovou roli ve znovuobnovení demokracie v naší zemi. Bratři, prosím, neútočte na naše lidi.“

Plukovník José Luis Silva, vojenský přidělenec Venezuely ve Washingtonu, který jako první vysoce postavený důstojník vypověděl poslušnost prezidentovi Nicolási Madurovi.

„Není jídlo, nejsou léky, není elektřina ani voda. Hyperinflace je brutální. Jedná se opravdu o totální chaos.“

Milos Alcalay, bývalý diplomat a někdejší velvyslanec Venezuely u OSN

Krize ve Venezuele v číslech

Jídlo

Asi třetina obyvatel Venezuely si může dovolit jen jedno jídlo denně. 64,3 % Venezuelců zhublo. V průměru o 11,4 kilogramu.

Chybí základní léky

Ve Venezuele chybí 85 procent potřebných léků. Za poslední čtyři roky odešlo 13 tisíc lékařů.

Kdo podporuje Madura a kdo Guaidóa?

 

Právě se děje

před 12 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy