Snowden bude moci zůstat v Rusku ještě pár let, sdělila Moskva. Obama mu trest nepromine

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 1. 2017 12:22
Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který zveřejnil utajované informace, bude moci zůstat v Rusku dalších několik let. Oznámilo to ruské ministerstvo zahraničí. Snowden v Rusku pobývá od roku 2013, v USA mu za vyzrazení státního tajemství hrozí desítky let vězení. Vzhledem ke končícímu mandátu amerického prezidenta Baracka Obamy se objevily spekulace, že by Obama mohl vůči Snowdenovi učinit vstřícný krok, podobně jako zmírnil trest Chelsea Manningové. To ale Bílý dům odmítl.
Edward Snowden.
Edward Snowden. | Foto: Reuters

Moskva/Washington – Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který zveřejnil utajované informace, bude moci zůstat v Rusku několik dalších let. Oznámilo to ve středu ruské ministerstvo zahraničí. Podle Snowdenova právníka jde o prodloužení o tři roky.

Snowden v Rusku pobývá od roku 2013, v USA mu za vyzrazení státního tajemství hrozí desítky let vězení.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová o prodloužení povolení k pobytu Snowdena informovala, když kritizovala bývalého náměstka ředitele americké CIA Michaela Morella.

Ten ve svém článku vzkázal ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, že má "výbornou možnost" dát novému šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi k jeho inauguraci dárek – vydat Spojeným státům Snowdena.

"Všem je nyní zřejmé, že pro váš úřad je normální věcí dávat lidi jako dárky a vydávat ty, kteří hledají ochranu," vzkázala Morellovi ruská mluvčí. "Snowdenovi byla právě prodloužena platnost povolení k pobytu v Rusku ještě na pár let," dodala.

Ruské občanství

Američanův ruský advokát Anatolij Kučerena agentuře RIA Novosti upřesnil, že jde o tříleté prodloužení.

Řekl rovněž, že Snowden by si brzy mohl zažádat o udělení ruského občanství, protože podle ruských zákonů tak může učinit, jakmile bude v zemi žít pět let.

Vzhledem ke končícímu mandátu amerického prezidenta Baracka Obamy se objevily spekulace, že by Obama mohl vůči Snowdenovi učinit vstřícný krok, podobně jako zmírnil trest Chelsea Manningové. Tato bývalá analytička vojenské zpravodajské služby byla odsouzena na 35 let za vyzrazení utajovaných amerických dokumentů severu WikiLeaks.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest ale v úterý uvedl, že mezi případem Snowdena a Manningové je rozdíl.

Manningová je podle něj "někdo, koho soudila vojenská justice, kdo byl shledán vinným a kdo uznal, že neměl pravdu". Naproti tomu Snowden prchl na území nepřítele, který se nedávno snažil oslabit americkou demokracii, dodal Earnest. Snowdenovy činy jsou podle něj také "mnohem vážnější a mnohem nebezpečnější".

Sám Snowden na Twitteru Manningové vzkázal, že za pět měsíců bude volná. "Díky za vše, co jsi udělala pro svět, Chelsea," napsal.

Nyní třiatřicetiletý Snowden jako bývalý spolupracovník americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) v roce 2013 zveřejnil množství utajovaných informací, které odhalily značný rozsah americké elektronické a telefonní špionáže. Kupříkladu terčem odposlechů NSA byla i německá kancléřka či francouzský prezident.

USA na Snowdena vydaly mezinárodní zatykač. Snowden posléze získal azyl v Rusku.

 

Právě se děje

Další zprávy