Budoucí šéf CIA vyslovil slovo poprava. Pro Edwarda Snowdena je příchod Trumpa špatnou zprávou

Martin Novák Martin Novák
1. 12. 2016 6:16
Nový ředitel americké zpravodajské služby CIA Mike Pompeo chce znovu rozšířit sledování internetu a telefonních hovorů. Bývalý pracovník Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden, který před třemi lety zveřejnil informace o rozsahu amerického sledování elektronické a telefonní komunikace a pak uprchl do Ruska, podle něj zasluhuje smrt.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington/Praha - Na známého amerického whistleblowera Edwarda Snowdena je vydán mezinárodní zatykač.

On sám se už tři roky ukrývá v Rusku a na podporu jeho potenciálního návratu do USA vznikla nedávno mezinárodní kampaň.

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách je ale pro Snowdenovy naděje na návrat domů doslova studenou sprchou. Nová administrativa nemíní bývalého pracovníka Národní agentury pro bezpečnost (NSA) omilostnit a prominout mu, že před třemi lety zveřejnil informace o obrovském rozsahu amerického sledování elektronické a telefonní komunikace.

Nově jmenovaný ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo dokonce soudí, že Snowden by měl být popraven, pokud stane někdy před soudem. 

Loajalita na prvním místě

Loajalita je pro Donalda Trumpa důležitá. Pro něj a lidi z jeho okolí byl Snowden především neloajální vůči své vládě a zemi.

Nový šéf CIA Pompeo se na jeho adresu ostře vyjádřil týden před prezidentskými volbami, ještě jako člen bezpečnostního výboru Sněmovny reprezentantů.

"Měl by být přivezen z Ruska a řádně souzen. Spravedlivý by byl trest smrti. Mé přátele a vaše přátele, kteří slouží v armádě, dostal do velkého rizika informacemi, které ukradl a předal zahraničním mocnostem," řekl kongresman zvolený za stát Kansas.

Otázka, zda se Snowden vrátí do USA dobrovolně, tak zřejmě má na další čtyři roky jasnou odpověď. Ale ani Barack Obama mu nic nesliboval. Minulý týden řekl v rozhovoru pro německý týdeník Der Spiegel: "Nemohu udělit milost někomu, kdo ani nepředstoupil před soud a neobhajoval se."

Snowden na dotaz, zda se neobává v rámci možné dohody Trump - Putin svého vydání do USA, odpověděl novinářům v listopadu jen stručně: "Kdoví."

Jeho šance na návrat do USA a obhajobu jsou sice minimální, ale pořád ne nulové. Ruská vláda má totiž ve Spojených státech taky muže, kterého by ráda dostala domů. Obchodníka se zbraněmi Viktora Buta, odsouzeného v roce 2012 k pětadvacetiletému trestu vězení.

Místo otevřenosti tvrdá ruka, tvrdí whistleblower

Na vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách reagoval Edward Snowden letos 14. listopadu na debatě, pořádané právnickou fakultou na univerzitě v argentinském Buenos Aires. Snowden mluvil samozřejmě na dálku přes videomost. Rusko po dramatickém útěku z USA přes Hongkong neopustil od 23. června 2013.

Kontroverzní whistlewblower tvrdí, že Trumpova administrativa chce rozšířit "špehování občanů".

"Začínáme nahrazovat otevřenou vládu naprostým autoritářstvím. To je problém, kterému čelíme ve Spojených státech po výsledku posledních voleb," prohlásil.

Kongres loni rozsáhlé sledování internetu a telefonních hovorů omezil. Právě nový šéf CIA Pompeo ale patří k těm, kteří chtějí, aby zpravodajské služby měly znovu větší pravomoce. V září v komentáři na stránkách listu Wall Street Journal dokonce přímo vyzval k rozšíření a zdokonalení sledovacích kapacit.

Nově zvolený americký prezident Donald Trump je zjevně opatrný při prvních krocích vůči Rusku a Vladimiru Putinovi. Videokomentář Martina Nováka. | Video: Martin Novák
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rozpočet je nyní ve schodku 305 miliard. Je to méně, než se očekávalo

Schodek státního rozpočtu momentálně činí zhruba 305 miliard korun. Hospodaření státu se tak vyvíjí lépe, než se plánovalo. Na tiskové konferenci po jednání se senátory o daňovém balíčku to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 500 miliard korun.

"Je menší inkaso příjmů, logicky větší výdaje. Ale ten rozpočet se vyvíjí lépe, než byl schválen. Uvidíme, jak dopadne celý rok," řekl premiér.

Ke konci října činil schodek rozpočtu 274 miliard korun. Příjmy rozpočtu ke konci října meziročně klesly o 42,3 miliardy na 1,18 bilionu korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení se snížily meziročně o 61,2 miliardy na 1,02 bilionu korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 212,1 miliardy na 1,45 bilionu korun. Po říjnových výsledcích ekonomové očekávali, že schodek rozpočtu za celý rok bude 400 až 450 miliard korun. Data o vývoji rozpočtu ke konci listopadu zveřejní ministerstvo financí v úterý 1. prosince.

Zdroj: ČTK
Další zprávy