Tokio - Čtvrteční zemětřesení v Japonsku způsobilo další jadernou havárii.
V elektrárně Onagawa v prefektuře Mijagi na severovýchodním pobřeží japonského ostrova Honšú otřesy na několik desítek minut vyřadily chladící zařízení.
Z chladících nádrží vyhořelého paliva pak kvůli přehřátí unikla radioaktivní voda. Informovala o tom japonská agentura pro jadernou bezpečnost.
Kontaminovaná voda se rozlila v budovách třech reaktorů. Byla ale izolována uvnitř komplexu a nemůže tak nijak ohrozit zdraví, ani životní prostředí. Podle vlastníka elektrárny společnosti Tohoku Electric se voda dostala celkem do osmi sekcí areálu - jedná se ale o objem v řádu litrů.
Chladící systémy jsou v současné době opět v provozu a situace v elektrárně je stabilizovaná. Seizmologové ovšem varují, že se budou otřesy o podobné síle jako ve čtvrtek opakovat ještě několik měsíců.
Reaktory byly při zemětřesení automaticky odstaveny. Reaktor i palivo je ale třeba, stejně jako v elektrárně Fukušima, dále chladit.
Čtvrteční zemětřesení vyřadilo chladící systémy i v elektrárně Higašidori v prefektuře Aomori. Tam ale podle informací agentury pro jadernou bezpečnost k úniku kontaminované vody nedošlo, protože jediný tamní reaktor byl ještě před otřesy odstaven kvůli údržbě.
Situace ve Fukušimě beze změny
Největší obavy vyvolalo zemětřesení ve Fukušimě, kde musela obsluha jaderné elektrárny, která s nejvážnější jadernou havárií od výbuchu Černobylu bojuje už od 11. března, na několik hodin vyklidit pozice.
Po osmi a půl hodinách se ale technici mohli vrátit na místo. Podle elektrárenské společnosti TEPCO zemětřesení další poškození elektrárny nezpůsobilo. Může tak pokračovat proces napouštění dusíku do ochranných plášťů prvních tří z tamních reaktorů.
Nevýbušný plyn má zabránit další explozi nahromaděného vodíku. Ten se uvolňuje, protože stále dochází k přehřívání palivových tyčí.