Japonští seizmologové varují před dalšími otřesy

Zahraničí Zahraničí
8. 4. 2011 10:14
Ve čtvrtek zemi zasáhlo další zemětřesení, tentokrát o síle 7,4 stupňů
Foto: Reuters

Tokio - Japonsko ve čtvrtek zasáhlo další zemětřesení. Otřesy o síle 7,4 stupně Richterovy škály byly opět cítit až v Tokiu a úřady na severovýchodě Japonska znovu vydaly varování před vlnou tsunami.

Obavy se naštěstí nenaplnily a poplach mohl být po zhruba 90 minutách odvolán. Seizmologové ale očekávají, že se otřesy podobné síly budou v následujících měsících opakovat. 

Severozápad země, který se dosud nevzpamatoval z nejničivějšího zemětřesení a tsunami v historii, však utrpěl další škody. Tři lidé přišli o život a dalších 130 jich bylo podle japonských úřadů zraněno.

Epicentrum otřesů bylo zaznamenáno pouhých 40 kilometrů od severovýchodního pobřeží.

Nejvíce se otřásaly budovy na ostrově Ičinoseki, kde lidem padal neupevněný nábytek na podlahu. Vážněji domy poškozeny nebyly.

Při otřesech byla okamžitě přerušena dodávka energií.

S obřími vlnami, pro něž Japonci vymysleli celosvětově užívaný název, má země neblahou zkušenost.

11. března po zemětřesení o síle 8,9 stupňů Richterovy škály zasáhla části pobřeží vlna vysoká až 38 metrů. Zahynulo nebo se pohřešuje přes 28 tisíc lidí, z poškozené jaderné elektrárny Fukušima unikla radioaktivita.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Třináct obětí při sebevražedném útoku v Kábulu

Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu. Zranění některých jsou vážná, takže počet obětí může vzrůst. Islamistické hnutí Tálibán odpovědnost za útok odmítlo. "Sebevražedný útočník se snažil dostat do školy, ale její ochranka si ho všimla. Poté se útočník odpálil v blízkosti školy," citovala agentura AFP afghánské ministerstvo vnitra. Dnešní útok se odehrál jen dva dny poté, co při náletu afghánské armády, který zasáhl náboženskou školu v severovýchodní provincii Tachár, zahynulo nejméně 12 lidí, včetně dětí. Nálet byl namířen proti hnutí Tálibán, které krátce předtím ve stejné provincii zabilo téměř čtyři desítky příslušníků afghánských jednotek.

Další zprávy