"Sněmovna dnes prokázala, že nikdo nestojí nad zákonem, ani prezident Spojených států ne," řekla Pelosiová předtím, než žalobu podepsala. Dodala, že Trump je "jasnou a trvající hrozbou" pro Spojené státy.
Trumpa už za sedm dní v Bílém domě vystřídá vítěz podzimních voleb Joe Biden, špičky Demokratické strany nicméně trvají na tom, že jeho počínání z minulého týdne vyžaduje radikální reakci.
Současný šéf Bílého domu čelí obvinění z podněcování ke vzpouře v souvislosti s událostmi z minulé středy, kdy dav jeho příznivců zaútočil na budovu Kongresu. Trump podle demokraty předloženého návrhu žaloby svým chováním přispěl k "násilí proti vládě Spojených států" a zradil důvěru veřejnosti.
"Ještě nikdy jsme nebyli svědky větší zrady, které se prezident Spojených států dopustil vůči svému úřadu a přísaze na ústavu," uvedla Liz Cheneyová, která je třetí nejvýše postavenou republikánkou ve Sněmovně reprezentantů a která dnes podpořila návrh ústavní žaloby na Trumpa. Jde o dceru bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho a podle agentury Reuters je považována za vycházející hvězdu Republikánské strany.
Žaloba by ještě tento týden mohla být předložena Senátu, nicméně ten se jí zřejmě začne zabývat až po inauguraci Trumpova nástupce v Bílém domě. Poslední zprávy amerických médií ovšem naznačují, že tentokrát by se v menší ze dvou komor Kongresu mohla najít podpora pro jeho odsouzení, na rozdíl od ústavní žaloby projednávané v roce 2019. Biden se několik hodin poté, co Sněmovna reprezentantů schválila návrh ústavní žaloby, nechal slyšet, že doufá, že vedení Senátu se během impeachmentu proti Trumpovi bude zabývat i jinými věcmi důležitými pro USA.
Odpovědnost za útok
"Projednáváme toto historické opatření na samotném místě zločinu a nebyli bychom tady, nebýt prezidenta Spojených států," řekl na úvod rozpravy ve sněmovně demokratický zákonodárce Jim McGovern. Jeho kolegyně Judy Chuová uvedla, že na Kongres minulý týden zaútočili "teroristi". "Ovšem tentokrát byli teroristi radikalizováni přímo tady ve Spojených státech," řekla.
Za republikány následně vystoupil jeden z nejvěrnějších Trumpových spojenců v Kongresu Jim Jordan. "Měli bychom se soustředit na sjednocování země. Místo toho demokrati podruhé obžalují prezidenta, týden předtím, než opustí úřad," řekl. Podobně jako další odpůrci impeachmentu z řad republikánů se podrobněji nevyjádřil k samotnému obvinění, že Trump burcoval své příznivce k násilnostem.
Poněkud odlišně vyzněl projev republikánského lídra McCarthyho, který podle deníku The New York Times poprvé veřejně přisoudil Trumpovi podíl na událostech minulé středy. "Prezident nese zodpovědnost za středeční útok davu výtržníků na Kongres. Měl okamžitě počínání davu odsoudit, když viděl, co se odehrává," řekl. I McCarthy se ale postavil proti impeachmentu, obžaloba "v takto krátkém časovém rámci" by prý byla chybou. Věc si podle něj žádá podrobnější vyšetřování.
We know that the President of the United States incited this insurrection – this armed rebellion – against our American democracy. He must go. pic.twitter.com/pIxOv2hOQv
— Nancy Pelosi (@SpeakerPelosi) January 14, 2021
Žádné násilí, vyzval Trump
Trump v reakci na zprávy, že jeho stoupenci chystají další demonstrace, vyzval k dodržování zákona a zdržení se násilností, jeho prohlášení zveřejnil tiskový odbor Bílého domu. "Ve světle zpráv o dalších demonstracích vyzývám k tomu, aby nedocházelo k ŽÁDNÝM násilnostem, ŽÁDNÉMU porušování zákona a ŽÁDNÝM vandalským činům," uvedl Trump. "To není něco, co bych zastával, není to něco, co Amerika zastává. Vyzývám VŠECHNY Američany, aby pomohli zmírnit napětí a zklidnit atmosféru," uvedl také šéf Bílého domu.
.@POTUS: In light of reports of more demonstrations, I urge that there must be NO violence, NO lawbreaking and NO vandalism of any kind. That is not what I stand for, and it is not what America stands for. I call on ALL Americans to help ease tensions and calm tempers. Thank You. pic.twitter.com/mOOGZjqTLW
— Kayleigh McEnany (@PressSec) January 13, 2021
Ve videu zveřejněném ve středu na twitterovém účtu Bílého domu řekl, že žádný jeho skutečný stoupenec by netoleroval politické násilí. Násilnosti a vandalismus podle něho do USA absolutně nepatří. S tímto proslovem vystoupil krátce po schválení žaloby. "Aby bylo jasno, jednoznačně odsuzuji násilí, jehož jsme minulý týden byli svědky," uvedl také šéf Bílého domu, jehož mandát příští týden vyprší. "Dělat Ameriku znovu velikou vždy znamenalo hájit vládu zákona," připomněl Trump své oblíbené volební heslo.
— The White House (@WhiteHouse) January 13, 2021
Nevídaná bezpečnostní opatření
Jednání sněmovny provázela nevídaná bezpečnostní opatření. Fotky reportérů z Kongresu a jeho okolí ukazovaly hlídkující skupiny vojáků a další desítky až stovky členů ozbrojených sil odpočívajících na chodbách uvnitř Kapitolu. Mobilizace vychází z obav z dalších násilností i vzhledem k nadcházející inauguraci Bidena.
A model of the statue of Freedom overlooks scores of U.S. troops deployed to the Capitol to protect Congress as the House prepares to impeach President Trump a 2nd time, on Jan. 13, 2021. pic.twitter.com/gwfdE3qeXB
— Lindsay Wise (@lindsaywise) January 13, 2021
Na rozdíl od prvního Trumpova impeachmentu z konce roku 2019 se tentokrát ke snaze vznést ústavní žalobu připojili i někteří republikánští členové demokraty ovládané sněmovny. Na obžalování prezidenta stačí prostá většina 217 hlasů. "Zeď republikánské podpory, která umožnila Trumpovi proplout zdánlivě nekonečnou sérií krizí, začíná s náhlou silou praskat," napsala agentura AP.
Nejméně pět republikánských členů Sněmovny reprezentantů už před hlasováním ohlásilo, že budou pro vznesení nové ústavní žaloby. "Tohle je jeden z těch momentů, které přesahují politiku," uvedl kongresman Adam Kinzinger.
Řada dalších republikánů vyjádřila názor, že nový proces s prezidentem jen ještě prohloubí polarizaci americké společnosti a přinese nové "trauma". Zástupkyně Jižní Karolíny Nancy Maceová zase uvedla, že za "útok na Kapitol" přičítá odpovědnost prezidentovi, jeho očekávanou obžalobu ale označila za uspěchanou. Pro impeachment nakonec hlasovalo deset republikánů.
Trump, který má zablokovaný účet na Twitteru i Facebooku v úterý novou ústavní žalobu označil za směšnou, přičemž neuznal zodpovědnost za události minulé středy.
Odsouzení v Senátu by bylo spojené s odvoláním Trumpa z prezidentské funkce. Ačkoli nelze vyloučit ani rychlé rozhodnutí ze strany Senátu, případné brzké uznání viny by Trumpovo úřadování zkrátilo nanejvýš o dny. I proto se mluví také o možnosti uplatnit jedno z ustanovení 14. dodatku americké ústavy a v odděleném hlasování zakázat Trumpovi další kandidaturu do čela USA.
Zpravodajský web BBC dodává, že případné odsouzení by Trumpa připravilo o doživotní penzi a zdravotní pojištění, také by mohl přijít o státem placenou ochranku.
Trump minulý týden před zahájením schůze Kongresu k výsledkům prezidentských voleb vyzýval své příznivce, aby se vydali na Kapitol, přičemž hovořil o potřebě "bojovat jako o život". Dav jeho stoupenců se následně pustil do střetů s policisty a vnikl do sídla Kongresu, nepokoje si vyžádaly pět mrtvých.
Co je impeachment
Proces odvolání amerického prezidenta z úřadu může zahájit Sněmovna reprezentantů, dolní komora Kongresu. Horní komora Kongresu, Senát, pak vystupuje jako soud. Ke zbavení prezidenta funkce je zapotřebí souhlasu dvou třetin přítomných senátorů.
Prvním obžalovaným prezidentem USA byl Andrew Johnson v roce 1868. Jako druhý prezident v historii čelil impeachmentu Bill Clinton kvůli aféře s Monikou Lewinskou.