Westminster schválil zákon proti tvrdému brexitu, předčasné volby opozice nepodpoří

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 9. 2019 18:00
Horní komora britského parlamentu v pátek schválila návrh zákona, jehož cílem je zabránit odchodu Británie z Evropské unie bez dohody. Poté, co ve středu návrh zákona schválila Dolní sněmovna, zbývá už jen poslední krok legislativního procesu - souhlas královny Alžběty II. Podle agentury Reuters by jej panovnice mohla udělit v pondělí.
Johnson: Raději mrtvý v příkopu, než žádat o další odklad Brexitu | Video: Reuters

Podle návrhu zákona by musel premiér požádat o tříměsíční odklad brexitu, pokud by se mu nepodařilo vyjednat do 19. října brexitovou dohodu s Bruselem či přimět parlament, aby s odchodem z EU bez dohody souhlasil.

Návrh zákona Sněmovna lordů schválila bez formálního hlasování. Vláda už ve čtvrtek avizovala, že přijetí normy nehodlá oproti původnímu očekávání nijak komplikovat. Horní komora nepřijala žádný pozměňovací návrh, a návrh zákona tak už nemusí putovat zpět do Dolní sněmovny. Původně se očekávalo, že v případě změn v textu by poslanci o návrhu znovu hlasovali v pondělí před začátkem nucené parlamentní přestávky.

Dolní komora parlamentu návrh zákona proti brexitu bez dohody schválila ve středu s jedním pozměňovacím návrhem, jehož autorem je poslanec Stephen Kinnock. Ten do hry vrátil brexitovou dohodu bývalé premiérky Theresy Mayové, a to ve verzi předložené po jednáních s opozičními labouristy v dubnu a v květnu letošního roku.

Pokud bude muset premiér požádat o odklad termínu brexitu na 31. ledna příštího roku, bude o něj Brusel na základě Kinnockova dodatku žádat ve snaze o schválení dohody expremiérky Mayové. Nebude tedy žádat EU o odklad, aniž by uvedl jasný důvod.

Premiér Boris Johnson zákon, který v pátek prošel Sněmovnou lordů, ostře kritizuje. Podle něj zcela podkopal vyjednávací pozici Spojeného království v Bruselu. Ve čtvrtek předseda britské vlády řekl, že by byl raději "mrtvý v příkopě", než aby požádal o další odklad brexitu. Nyní usiluje o vypsání předčasných voleb v termínu před koncem října, opozice mu v tom ale hodlá při pondělním hlasování Dolní sněmovny již podruhé zabránit.

Další Johnsonova porážka

Britské opoziční strany se zároveň v pátek dohodly, že v pondělí nepodpoří vypsání předčasných parlamentních voleb, které Johnson žádá.

Vypsání předčasných voleb na 15. října Dolní sněmovna zamítla již ve středu. Opozice se totiž obává, že by takových voleb mohl Johnson využít k tomu, aby Británii přece jen 31. října vyvedl z EU bez dohody.

Lídr opozice Jeremy Corbyn původně tvrdil, že je připraven podpořit volby v okamžiku, kdy celým legislativním procesem projde návrh zákona proti brexitu bez dohody. Vláda proto ve čtvrtek oznámila, že hlasování o volbách opět zařadí na program pondělní schůze. V pátek se ale Corbyn se zástupci Liberálních demokratů, Skotské národní strany (SNP) a velšské strany Plaid Cymru dohodl, že ani v pondělí vládní návrh nepodpoří. Souhlasit s volbami chce opozice teprve poté, až vláda požádá o odklad brexitu.

Johnson ale vylučuje, že by o takový odklad mohl požádat. Ve čtvrtek řekl, že by byl "raději mrtvý v příkopu". V pátek zopakoval, že zemi z EU vyvede za 55 dní. "Pojedu do Bruselu, dostanu dohodu a zajistíme, abychom odešli 31. října," řekl Johnson. Zároveň zdůraznil, že rezignovat na svou funkci nehodlá.

Pro vypsání voleb předseda vlády potřebuje souhlas dvou třetin poslanců. Po tomto týdnu ale nemá v Dolní sněmovně ani absolutní většinu. Pondělní rozhodování o vypsání předčasných voleb by mohlo být posledním hlasováním během aktuálního zasedání parlamentu před plánovanou přestávkou.

Video: Johnson válku o brexit neprohrál, v nových volbách by byl favoritem

Johnsonovi prošlo něco, co by jinému Britovi neprošlo, jeho vztah k EU je dlouhodobý, říká novinář Jiří Hošek. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy