Smrt princezny Diany: Kdo zná pravdu deset let poté?

Martin Novák Martin Novák
31. 8. 2007 13:10
Svět vzpomíná. Uvnitř nová FOTOGALERIE
Průmyslová kamera zachytila Dianu, jak vchází 30.srpna 1997 před desátou hodinou do hotelu Ritz. Přilbližně dvě a půl hodiny před nehodou.
Průmyslová kamera zachytila Dianu, jak vchází 30.srpna 1997 před desátou hodinou do hotelu Ritz. Přilbližně dvě a půl hodiny před nehodou. | Foto: ČTK/AP

Londýn - Tragická smrt slavných lidí bývá dlouho opředena mýty a pověstmi. A zpravidla se znovu vynořují v době, kdy si svět připomíná výročí havárie, vraždy či nevyjasněného úmrtí.

Tak jako v případě princezny Diany. Dnes je tomu deset let, co Mercedes, ve kterém princezna seděla se svým přítelem Dodim al-Fayedem, havaroval krátce po půlnoci v pařížském tunelu.

Když se tehdy Britové a s nimi i další Evropané probouzeli do nedělního rána, v televizních a rozhlasových zpravodajských stanicích se už nehovořilo o ničem jiném než o pařížské dopravní nehodě.

832 stran mnohé nepřesvědčilo

Uplynulo deset let a pro policejní vyšetřovatele je věc už minulostí. Výsledkem jejich práce je zpráva o 832 stranách.

Viník a příčina jsou stanoveny jasně. Příliš vysoká rychlost Mercedesu a alkohol v krvi řidiče Henriho Paula.

Milovníci záhad, konspirací a příběhů o tom, že nic se neděje náhodou a vše někdo odněkud z pozadí řídí, samozřejmě uspokojeni nejsou.

Nejrůznější teoretické konstrukce o tom, kdo mohl mít na smrti princezny zájem, se šíří dál. Na internetu, v knihách, v barech a hospodách.

Hlavním zpochybňovačem oficiální verze je otec Dianina přítele Dodiho. Egyptský miliardář Mohamed al-Fayed, usazený už mnoho let ve Velké Británii.

U příležitosti desátého výročí to znovu dal najevo.

"Diana a můj syn byli zabiti, stali se obětí spiknutí. Někteří lidé se báli, že princezna si vezme mého syna za manžela. Báli se toho, co by mohla dělat nebo říkat," řekl al-Fayed novinářům.

Článek pokračuje pod grafikou

 

Foto: Aktuálně.cz

 

Muslimové věří ve vraždu

Tezi Mohameda al-Fayeda do značné míry přejal celý islámský svět. Tento názor rezonuje v ulicích, médiích, kavárnách i obchodech hlavně na Blízkém východě.

Diana údajně musela zemřít, protože bylo nemyslitelné, aby si matka následníků britského trůnu vzala za muže muslima.

Diana vedla po celém světě kampaň proti nášlapným minám.
Diana vedla po celém světě kampaň proti nášlapným minám. | Foto: Reuters

Mohamed al-Fayed se spolu s dalšími lidmi, které závěry vyšetřování nepřesvědčily, upíná hlavně k existenci záhadného Fiatu Uno bílé barvy.

Tento vůz projížděl v době havárie tunelem a údajně se střetl s Dianiným Mercedesem. Policistům se však nepodařila Fiat nalézt.

Někteří svědci prý navíc viděli odjíždět z místa nehody další automobil "tmavé barvy".

Al-Fayed také zpochybnil krevní testy řidiče Henriho Paula. Podle něj není prokazatelné, že krev, v níž byl nalezen alkohol, skutečně patřila řidiči.

Podvod? Zbrojaři?

Vyznavači teorie o vraždě řízené státem se navíc dělí na dvě skupiny. Někteří tvrdí, že rozkaz k akci přišel z nejvyšších míst monarchie. Druzí věří tomu, že šlo o operaci vymyšlenou uvnitř britské zpravodajské služby MI6.

Dále čtěte
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Své příznivce mají i další teorie. Například ta, že Diana ve skutečnosti nehodu fingovala, aby začala na jiném místě nový, klidný život. Bez tlaku, kterému byla v předchozích letech jako princezna vystavena.

Populární je i verze zosnování vraždy zbrojařskými kruhy. Prý se bály, že Diana se svojí kampaní proti nášlapným minám sníží zisky výrobců zbraní.

Objevují se rovněž "zaručené" zprávy, že terčem útoku nebyla Diana, ale Dodi al-Fayed. Mělo jít o pomstu konkurence za některé jeho podnikatelské aktivity.

Al-Fayed: Diana čekala dítě

Zřejmě navždy opředené dohady zůstane i údajné Dianino těhotenství. Brzy po nehodě se rozšířila pověst, že když přijel do tunelu lékař, princezna byla při vědomí a pošeptala mu, že je těhotná.

Pitva to ale neprokázala. Stejně tak jako rozbor Dianiny krve, která zůstala na automobilu. Mohamed al-Fayed ale tvrdí, že Diana i Dodi mu princeznino těhotenství potvrdili.

Specialista na výzkum konspiračních teorií Alastair Spark z Winchesterské univerzity tvrdí, že úvahy o tajném pozadí podobných událostí pravděpodobně nikdy nezmizí a budou se objevovat znovu a znovu.

Lžou politici vždy? 

"Základem je přesvědčení, že veřejnost je politiky a lidmi s možností rozhodovat  vždy klamána a nedoví se od nich úplnou pravdu. Mnoho lidí se domnívá, že jsou vždy obelháváni, že vláda nikdy neřekne vše," řekl Spark agentuře Reuters.

Kromě Diany jsou centrem divokých spekulací o pozadí činů z poslední doby například útoky z 11.září či smrt palestinského vůdce Jásira Arafáta.

Z dřívějška pak třeba rozšíření AIDS, smrt Johna Lennona a atentáty na prezidenta Johna F. Kennedyho nebo papeže Jana Pavla II.

 

Právě se děje

Další zprávy