Peking - Smog z Číny a dalších asijských zemí nepříznivě ovlivňuje počasí na celé severní polokouli a nad severoamerickým kontinentem vyvolává silné bouře.
Částice polétavého prachu na sebe totiž nabalují vlhkost, mraky jsou pak hustší a srážky vydatnější. Vyplývá to ze studie zveřejněné ve vědeckém akademickém sborníku Proceedings of the National Academy of Sciences.
"Ten vliv je poměrně dramatický. Znečištění pocházející z Asie ovlivňuje vývoj počasí v ostatních částech světa v zimním období, zejména v oblastech, které leží v cestě vzdušného proudění, tedy v Severní Americe," řekl BBC Yuan Wang z Kalifornského technologického institutu.
Kvalita ovzduší v Pekingu, Šanghaji či indické metropoli Dillí dlouhodobě patří k nejhorším na světě. To, jak vážně to ohrožuje zdraví tamních obyvatel, je dobře známo, v poslední době ale přibývají studie varující, že asijský smog ovlivňuje podnebí i ve velmi vzdálených místech světa.
Britská klimatoložka Ellie Highwoodová z Readingské univerzity k tomu řekla, že roste povědomí o tom, že se atmosférické znečištění projevuje nejenom lokálně, ale má vliv také na vzdálenější oblasti.
Studie týkající se Tichého oceánu je podle ní dobrý příklad tohoto vlivu. Podobně prý se mohou prašné částice dostávat při monzunovém vzdušném proudění z jižní Asie do celého světa.