bouře

Francii a Británii zasáhla silná bouře, přerušila dopravu i proud

Silný vichr o rychlosti až 170 kilometrů za hodinu a prudké deště dnes přerušily dopravu i dodávky elektřiny na jihu Británie a severu Francie. Bez proudu se ocitly desítky tisíc domácností v obou zemích, tamní obyvatele potrápily i záplavy, píší zahraniční média.

Vítr zasáhl francouzské pobřeží Atlantiku a obě strany Lamanšského průlivu v sobotu a v noci a během nedělního dopoledne zesílil, informoval deník Le Parisien. Podle francouzských meteorologických úřadů bouře Bella zasáhne i francouzské vnitrozemí, v pěti centrálních regionech platí silná výstraha před sněžením a ledovkou.

Nejsilněji vítr zasáhl jihoanglický ostrov Isle of Wight, kde naměřili poryvy o rychlosti až 170 kilometrů v hodině, tedy na stejné úrovni, jako hurikán druhého stupně. Záplavy na jihu Anglie komplikovaly dopravu; hlavní železniční trať do Londýna zablokoval spadlý strom a kvůli vodě v kolejišti byly zrušeny nebo zpožděny vlaky i na dalších tratích.

Zdroj: ČTK

Bouři Laura padlo za oběť v Karibiku již 13 životů, blíží se k Floridě

Tropická bouře Laura si o víkendu na Haiti a v Dominikánské republice vyžádala nejméně 13 obětí, informovala agentura Europa Press. Laura je nyní podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) nad Kubou a v úterý by měla dorazit k americké Floridě. NHC rovněž varovalo, že by mohla zesílit na hurikán. Naopak hurikán Marco, který čekají v americké Louisianě, už zeslábl zpět na tropickou bouři.

Bouři Laura nyní provází vítr o rychlosti asi 100 kilometrů v hodině. Na jih Kuby přinesla vydatné deště, které způsobily záplavy. Oběti z Kuby zatím nejsou hlášeny.

O víkendu bouře Laura pustošila Haiti, kde kvůli ní zemřelo nejméně devět lidí a dvě osoby, včetně batolete, se pohřešují. V sousední Dominikánské republice, která leží s Haiti na jednom ostrově, zabila bouře nejméně čtyři lidi. V obou zemích způsobila záplavy, poničila stovky domů a elektrická vedení, takže mnohé oblasti zůstaly bez proudu.

Bouře Marco, která v neděli zesílila na hurikán a několik hodin poté opět zeslábla na tropickou bouři, se podle NHC blíží k pobřeží Louisiany a nyní ji provází vítr o rychlosti asi 80 kilometrů v hodině. I tak může způsobit četné škody na americkém pobřeží i záplavy v důsledku vydatného deště.

Zdroj: ČTK
Pokračovat