bouře

Francii a Británii zasáhla silná bouře, přerušila dopravu i proud

Silný vichr o rychlosti až 170 kilometrů za hodinu a prudké deště dnes přerušily dopravu i dodávky elektřiny na jihu Británie a severu Francie. Bez proudu se ocitly desítky tisíc domácností v obou zemích, tamní obyvatele potrápily i záplavy, píší zahraniční média.

Vítr zasáhl francouzské pobřeží Atlantiku a obě strany Lamanšského průlivu v sobotu a v noci a během nedělního dopoledne zesílil, informoval deník Le Parisien. Podle francouzských meteorologických úřadů bouře Bella zasáhne i francouzské vnitrozemí, v pěti centrálních regionech platí silná výstraha před sněžením a ledovkou.

Nejsilněji vítr zasáhl jihoanglický ostrov Isle of Wight, kde naměřili poryvy o rychlosti až 170 kilometrů v hodině, tedy na stejné úrovni, jako hurikán druhého stupně. Záplavy na jihu Anglie komplikovaly dopravu; hlavní železniční trať do Londýna zablokoval spadlý strom a kvůli vodě v kolejišti byly zrušeny nebo zpožděny vlaky i na dalších tratích.

Zdroj: ČTK

Bouři Laura padlo za oběť v Karibiku již 13 životů, blíží se k Floridě

Tropická bouře Laura si o víkendu na Haiti a v Dominikánské republice vyžádala nejméně 13 obětí, informovala agentura Europa Press. Laura je nyní podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) nad Kubou a v úterý by měla dorazit k americké Floridě. NHC rovněž varovalo, že by mohla zesílit na hurikán. Naopak hurikán Marco, který čekají v americké Louisianě, už zeslábl zpět na tropickou bouři.

Bouři Laura nyní provází vítr o rychlosti asi 100 kilometrů v hodině. Na jih Kuby přinesla vydatné deště, které způsobily záplavy. Oběti z Kuby zatím nejsou hlášeny.

O víkendu bouře Laura pustošila Haiti, kde kvůli ní zemřelo nejméně devět lidí a dvě osoby, včetně batolete, se pohřešují. V sousední Dominikánské republice, která leží s Haiti na jednom ostrově, zabila bouře nejméně čtyři lidi. V obou zemích způsobila záplavy, poničila stovky domů a elektrická vedení, takže mnohé oblasti zůstaly bez proudu.

Bouře Marco, která v neděli zesílila na hurikán a několik hodin poté opět zeslábla na tropickou bouři, se podle NHC blíží k pobřeží Louisiany a nyní ji provází vítr o rychlosti asi 80 kilometrů v hodině. I tak může způsobit četné škody na americkém pobřeží i záplavy v důsledku vydatného deště.

Zdroj: ČTK

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK

Při tajfunu Phanfone na Filipínách minulý týden zemřelo nejméně 50 lidí, 140 dalších se zranilo

O nové bilanci s odvoláním na místní úřady informovala agentura AFP. Pět lidí se stále pohřešuje a v evakuačních centrech zůstává nejméně 80 tisíc Filipínců.

Bouře zasáhla souostroví v jihovýchodní Asii minulý týden v úterý pozdě večer a ve středu postupovala přes jeho území směrem na západ. Provázely ji silné deště a nárazy větru o rychlosti až 195 kilometrů v hodině. "Jsme smutní z toho, že někteří naši spoluobčané zůstávají v evakuačních centrech, ale ujišťujeme je, že je budeme podporovat, dokud se opět nepostaví na vlastní nohy," řekl mluvčí filipínského úřadu pro řešení následků živelných pohrom Mark Timbal.

Většina z pěti desítek obětí se utopila nebo skončila pod zřícenými stromy, další zabil elektrický proud ze spadlých drátů. Podle agentury AFP byl Phanfone tajfunem s největším počtem obětí na Filipínách v letošním roce. Filipíny každoročně zasáhne asi dvacet tajfunů či bouří, které připraví o život stovky lidí.

Zdroj: ČTK

Na Filipíny míří tropická bouře, tisíce lidí musí na Vánoce opustit domovy

Tisíce obyvatel Filipín musí kvůli blížící se tropické bouři změnit vánoční plány a opustit své domovy. Úřady v centrální části země vyzvaly k evakuaci pobřežních oblastí, velké množství lidí rovněž uvázlo v přístavech, trajekty totiž kvůli větru a dešti přerušily provoz, napsala agentura AFP.

Podle místních meteorologů by tropická bouře Phanfone měla udeřit v oblasti ostrova Samar kolem 17:00 místního času (10:00 SEČ). I když je Phanfone mnohem slabší, očekává se, že se bude pohybovat po stejné trase jako v roce 2013 supertajfun Haiyan.

Nejničivější bouře v historii země si tehdy vyžádala přes 7300 mrtvých či pohřešovaných. Filipíny každoročně zasáhne asi 20 tajfunů či bouří, které připraví o život stovky lidí.

Zdroj: ČTK

Bouře na východě Spojených států připravila o elektřinu statisíce lidí

Bouře, která v noci na pátek zasáhla východ Spojených států, připravila přes 500 000 odběratelů o elektrickou energii. Ve státě Tennessee si živel vyžádal jednoho mrtvého, napsala agentura AP.

Nepříznivé počasí, které postihlo státy USA od severovýchodu až po jih, udeřilo v době, kdy Američané oslavovali anglosaský svátek Halloween. Na newyorském předměstí New Rochelle zranil padající strom devítiletou dívku, další člověk utrpěl zranění v Pensylvánii při řádění tornáda.

To s rychlostí větru až 220 kilometrů v hodině zasáhlo předměstí Filadelfie, oznámila americká Národní meteorologická služba (NWS). Zničeny byly dvě desítky domů.

Větrná bouře Mortimer způsobila v Česku škody v řádech milionů

Silný vítr Mortimer, který v pondělí zasáhl část Česka, způsobil klientům pojišťoven škody za několik milionů korun. Škody podle pojišťoven budou ještě přibývat a týkají se hlavně poškozených střech.

Pokračovat