V této chvíli zřejmě mnoho lidí propadlo dojmu, že je rozhodnuto. K nim patřil i slovinský premiér Janez Janša, který i v minulosti dával najevo sympatie k Trumpovi a který má v Evropě blízko například k maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi. S Trumpem a Orbánem má Janša společný odmítavý postoj k migraci, averzi vůči liberalismu či médiím.
Za hranicemi Slovinska znal dosud Janšu málokdo, ale od středy to neplatí. Na Twitteru ve středu poblahopřál Trumpovi k vítězství. Veřejně, anglicky a ještě to doplnil větou, že ani protesty hnutí Black Lives Matter na tom nic nezmění.
It’s pretty clear that American people have elected @realDonaldTrump @Mike_Pence for #4moreyears. More delays and facts denying from #MSM, bigger the final triumph for #POTUS. Congratulations @GOP for strong results across the #US @idualliance pic.twitter.com/vzSwt9TBeF
— Janez Janša (@JJansaSDS) November 4, 2020
Byl jediným státníkem, který Trumpovi gratuloval. Zřejmě podlehl euforii z toho, že jím podporovaný politik zvítězil, a neudržel se. Jeho příspěvek na sociální síti dál visí, nesmazal ho ani poté, co se situace začala vyvíjet v neprospěch Donalda Trumpa.
Janša se stal letos v březnu už potřetí slovinským premiérem. Do politiky vstoupil už před třiceti lety a byl ministrem obrany v době, kdy Slovinsko vyhlásilo nezávislost na Jugoslávii v roce 1991. Včetně letních měsíců tohoto roku, kdy slovinská domobrana vedla krátkou válku s jugoslávskou federální armádou. Po uprchlické krizi v roce 2015, kdy část běženců přicházela do Evropy přes Slovinsko do Rakouska, se stal Janša velkým odpůrcem migrace a přijímání uprchlíků.
Rusko a Biden
Pokud Trump nakonec nevyhraje, vedle Janšy nebude mít důvod k radosti ani Viktor Orbán. Jako jeden z mála evropských politiků amerického prezidenta před volbami otevřeně podpořil. "Jsme zásadně pro vítězství Donalda Trumpa, protože dobře známe diplomacii vlád amerických demokratů postavenou na morálním imperialismu. Byli jsme nuceni si to vyzkoušet dřív, nelíbilo se nám to, nechceme další," napsal loni Orbán do deníku Magyár Nemzet.
Český prezident Miloš Zeman Trumpa podpořil v roce 2016, letos se v tomto směru nevyjádřil. I přes sympatie, které Zeman prezidentovi vyjadřoval, nedostal dosud pozvání k návštěvě Bílého domu. V březnu 2019 tam s Trumpem jednal premiér Andrej Babiš.
Případné Bidenovo vítězství nebude kvitováno ani v Moskvě. Demokratický kandidát v kampani prohlásil, že Moskva je hlavním nepřítelem Spojených států. "Co se týká kandidáta Demokratické strany, vidíme ostrou protiruskou rétoriku. Bohužel jsem na to zvyklí," uvedl ruský prezident Vladimir Putin v televizi.
Biden také avizoval, že hodlá podstatně přitvrdit sankce proti Alexandru Lukašenkovi v Bělorusku, kterého opozice obviňuje ze zfalšování výsledků prezidentských voleb ve svůj prospěch. Biden hovořil konkrétně o zmrazení účtů představitelů běloruského režimu v zahraničí.
Erdogan a Trump
Čína se zdržuje jakýchkoliv komentářů k americkým volbám, každopádně Trump se svojí tvrdou politikou ohledně vzájemného obchodu a kritikou Pekingu za rozšíření koronaviru čínskému vedení nevyhovuje. Veřejně však nikdo z Komunistické strany Číny nenaznačil podporu Bidenovi.
Demokratický kandidát v kampani sliboval rovněž razantnější přístup vůči tureckému vůdci Recepu Erdoganovi. Trump vetoval návrhy, aby USA uvalily na Turecko sankce kvůli nákupu systému protiletadlové obrany S-400 v Rusku. Lze očekávat, že ve vztahu mezi Washingtonem a Ankarou bude hrát větší roli také turecká snaha přepisovat námořní hranice ve Středozemním moři, rozdmýchání války mezi Ázerbájdžánem a Arménií o Náhorní Karabach a Erdoganovy rostoucí autoritářské tendence.
"Trump a Erdogan si často telefonovali, americký prezident tureckému dost naslouchal. To se s možným nástupem Bidena změní," prognózuje pro agenturu Reuters americký analytik Max Hoffmann.