Nová slovenská vláda, proti jejímuž vytvoření se kvůli účasti Mečiarova HZDS a Slotových nacionalistů zvedl odpor napříč Evropou, nechystá zemi kontrarevoluci, které se mnozí obávali.
Z Dzurindových reforem se rozhodla zrušit rovnou daň a také poplatky, které museli Slováci platit při návštěvě u lékaře a za pobyt v nemocnici.
Hodlá naopak mladým lidem garantovat bezplatné studium na vysokých školách a chce také zastavit privatizaci strategických podniků.
Infobox
V SOUVISLOSTECH:
Rozdělení parlamentu
Strana Počet křesel Smer 50 SDKÚ 31 SNS 20 SMK 20 HZDS 15 KDH 14Některé zboží bude levnější
Princip rovné daňové sazby ve výši devatenácti procent naruší zavedení milionářské daně, kterou by měli platit nejbohatší Slováci. Obnovena bude také daň darovací, byť se nebude týkat nejbližších rodinných příslušníků.
Naopak snížit by se u některých výrobků měla daň z přidané hodnoty. Kterého zboží se bude snížení konkrétně týkat, programové prohlášení vlády neuvádí. Podle premiéra Fica to bude záviset na tom, jak se bude vládě dařit plnění kritérií pro přijetí jednotné evropské měny euro. Snížená sazba by však určitě měla platit u léků a zdravotnických pomůcek.
Premiér Fico jednoznačně potvrdil, že dodrží příslib předchozí vlády a zavede jednotnou evropskou měnu euro v roce 2009. Fico dnes prohlásil, že vláda se k tomu zavazuje bez jakýchkoli podmínek Pokud se to podaří, bude Slovensko první zemí z Visegrádské čtyřky, která bude eurem platit.
Polepší si rodiny s dětmi i důchodci
Rozdávání štědřejších příspěvků ze státního rozpočtu se bude týkat především rodin a důchodců. Narození prvního dítětě hodlá vláda ocenit patnácti tisíci korunami, rodičovský příspěvek se zvýší na úroveň minimální mzdy. Mladým rodinám by měla pomoci také zvýšená podpora při splácení hypoték.
Důchodci by podle programového prohlášení měli mít nárok na vánoční příspěvek.
Analytici na programovém prohlášení vlády kritizují, že neříká dostatečně jasně, kde na splnění slibů v sociální oblasti vezme peníze. Zavedení milionářské daně bude mít podle ekonomů na příjmy státního rozpočtu minimální, či dokonce žádný vliv.
Slovenští vojáci odejdou z Iráku
Politologové přesto uznávají, že vládní program je oproti předvolebním slibům hlavní vládní strany Smer umírněnější. "Předpokládám, že byl sepsán ve spolupráci s podnikatelsko sférou. Její vliv je na něm vidět," řekl politolog Rastislav Tóth z trnavské univerzity.
Z reforem, které zavedla Dzurindova pravicová vláda, zůstanou v platnosti změny na trhu práce. Nezaměstnaní budou muset dál docházet na veřejně prospěšné práce, aby měli nárok na finanční podporu od státu.
V zahraniční politice Fico dodržel předvolební slib, a vláda hodlá stáhnout slovenské vojáky z Iráku.