Bratislava - Slovenský prezident Andrej Kiska v pondělí oznámil, že sestavením nové vlády po sobotních volbách pověří v úterý předsedu vítězné strany Smer-SD a současného premiéra Roberta Fica.
Během pondělka a v úterý se hlava slovenského státu sejde s představiteli stran, které byly zvoleny do parlamentu. Výjimkou je krajně pravicová strana Lidová strana Naše Slovensko banskobystrického župana Mariana Kotleby, kterou Kiska na schůzku nepozval.
"Jsem rozhodnutý pověřit předsedu strany Smer, která získala ve volbách nejvíce hlasů, sestavením vlády a většinové koalice, která by za takovou vládou stála," prohlásil prezident.
Dodrží tak tradici, že neformální pověření hlavy státu k sestavení nové vlády jako první dostane vítěz voleb. Pokud se to Smeru-SD nepodaří, pomyslnou štafetu hodlá převzít liberální strana Svoboda a solidarita (SaS) europoslance Richarda Sulíka, která překvapivě skončila na druhém místě se ziskem 12,1 procenta hlasů.
Sestavování vlády bude komplikované
Slovenský prezident očekává, že jednání o vzniku nové vlády budou náročná. "Voliči rozhodli tak, že vznikla komplikovaná situace. Je tu více dělicích čar mezi zvolenými politickými stranami. Některé nelze překonat, ani by to nebylo správné. Některé nebude jednoduché překonat, ačkoliv to patrně bude nevyhnutelné," uvedl Kiska.
Do slovenské sněmovny se dostalo osm politických stran a hnutí. Z dosavadních vyjádření jejich zástupců o povolební spolupráci vyplývá, že vládu s většinovou podporou ve sněmovně by musely složit nejméně čtyři strany. To by znamenalo výraznou změnu oproti současnosti, kdy je v úřadu jednobarevná vláda Smeru-SD.
V sobotních volbách ale Ficův Smer-SD výrazně ztratil a místo dosavadních 83 poslanců ve 150členné sněmovně bude mít strana 49 zástupců.
Naopak poprvé do slovenské sněmovny míří LSNS, která je proti členství Slovenska v NATO, ostře se vymezila vůči uprchlíkům a v minulosti se její sympatizanti účastnili pochodů vůči Romům.
"Budeme mít v parlamentu i radikální politický extremismus ve stejnokrojích," řekl Kiska v reakci na úspěch LSNS, která se stala největším překvapením voleb.
Voliči podle prezidenta politikům jasně vzkázali, že je potřeba dramaticky zvýšit důvěru občanů ve stát. "Nemyslím, že jsou u nás ohroženy hodnoty. Lidé dali najevo, že očekávají, že tyto hodnoty přinesou konkrétní výsledky pro jejich každodenní život," uvedl Kiska.