Koncert pro Zuzanu a první jednání se Zemanem. Co čeká Čaputovou v Praze

Adéla Očenášková Denis Chripák Adéla Očenášková, Denis Chripák
Aktualizováno 20. 6. 2019 6:14
První slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijíždí do Česka na svoji první oficiální návštěvu. Pro slovenské hlavy státu je to tradicí, stejně tak pro ty české. Čaputová zahájí svoji návštěvu setkáním s českým prezidentem Milošem Zemanem. Ten ve volbách podpořil jejího rivala, místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče, a v řadě názorů se s ní rozchází. Po oficiálních akcích čeká slovenskou prezidentku setkání s krajany nebo koncert Zuzana není sama doma na Kampě. Měla by také položit květiny u hrobu prvního porevolučního československého prezidenta Václava Havla.

PRVNÍ ZAHRANIČNÍ CESTA

  • Čaputová přijede ve čtvrtek 20. června do Česka, jde o její první zahraniční cestu v roli slovenské prezidentky.
  • Na prvním nádvoří Pražského hradu ji uvítá ceremoniál s vojenskými poctami. Následovat bude soukromé setkání s Milošem Zemanem a jednání delegací, na kterém bude i několik českých ministrů.
  • Slovenský prezident tradičně jezdí na první a poslední návštěvu v úřadu do Česka.
  • To samé platí i v případě českých prezidentů a Slovenska.
  • Český prezident Miloš Zeman ve volbách podpořil protikandidáta Čaputové Maroše Šefčoviče. Čaputové ale poté k vítězství gratuloval a pozval ji do Česka.

KDO JE ZUZANA ČAPUTOVÁ

Když Čaputová loni v květnu oznámila kandidaturu na prezidentku, na Slovensku byla známá především jako občanská aktivistka, která se dlouhé roky úspěšně angažovala v kauze skládky odpadu ve městě Pezinok. Za toto úsilí si vysloužila Goldmanovu cenu, někdy nazývanou “zelená Nobelova cena”.

Čaputová během vysokoškolských let a i později pracovala na Městském úřadě v Pezinku. V politice působí od roku 2017, kdy vstoupila do hnutí Progresivní Slovensko. Rok nato byla zvolena jeho místopředsedkyní. Funkce se vzdala po výhře v prvním kole prezidentských voleb.

Rodačka z Bratislavy se věnuje také advokacii. V letech 2001 až 2017 spolupracovala s občanským právnickým sdružením Via Iuris, se kterým například úspěšně usilovala o zrušení amnestií bývalého premiéra Vladimíra Mečiara.

V březnu vyhrála v prezidentských volbách, když se ziskem 58,4 procenta porazila eurokomisaře Maroše Šefčoviče. Je rozvedená, vychovává dvě dcery.

Časová osa

POSTOJE

Domácí politika

Hlavním impulzem, proč se Čaputová rozhodla kandidovat na prezidentku, byly loňské masové demonstrace na Slovensku kvůli vraždě investigativního reportéra Jána Kuciaka a jeho snoubenky. U obyvatel cítila volání po návratu slušnosti a spravedlnosti.

Justice

Čaputová kritizuje současný soudní systém na Slovensku. Podle ní je relativně funkční, považuje ale za nutné očistit orgány činné v trestním řízení od politického vlivu.

Zahraniční politika

Čaputová je jasnou zastánkyní členství Slovenska v NATO i Evropské unii - tedy orientace země na Západ. Podle ní by ale unijnímu svazku prospěla užší spolupráce například v oblasti bezpečnosti nebo hospodářské politiky. Hrozbu vidí v Rusku, které podle ní usiluje o narušení demokracie a jednoty EU.

Migrace

Podle Čaputové je v otázce migrace potřeba pamatovat na humanismus. Současně chápe, že někteří lidé mohou mít strach z jiné kultury. Strašení společnosti migranty ale považuje za nepřípustné. Podpořila by globální pakt OSN o migraci.

Ekologie

Podle Čaputové čelí svět velkým klimatickým změnám, vůči kterým se musí co nejdříve přijmout konkrétní opatření, a zmírnit tak jejich dopady. Lidé by se podle ní měli naučit chovat se k přírodě zodpovědně.

Práva homosexuálů

Čaputová zastává na řadu věcí liberální názory, které nejsou pro katolické Slovensko zdaleka tak přirozené. Týká se to například otázky registrovaného partnerství a adopce dětí homosexuály - Čaputová obojí podporuje. Je také zastánkyní práva na potrat.

Galerie

 

Právě se děje

Další zprávy