Koncert pro Zuzanu a první jednání se Zemanem. Co čeká Čaputovou v Praze

Adéla Očenášková Denis Chripák Adéla Očenášková, Denis Chripák
Aktualizováno 20. 6. 2019 6:14
První slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijíždí do Česka na svoji první oficiální návštěvu. Pro slovenské hlavy státu je to tradicí, stejně tak pro ty české. Čaputová zahájí svoji návštěvu setkáním s českým prezidentem Milošem Zemanem. Ten ve volbách podpořil jejího rivala, místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče, a v řadě názorů se s ní rozchází. Po oficiálních akcích čeká slovenskou prezidentku setkání s krajany nebo koncert Zuzana není sama doma na Kampě. Měla by také položit květiny u hrobu prvního porevolučního československého prezidenta Václava Havla.

PRVNÍ ZAHRANIČNÍ CESTA

  • Čaputová přijede ve čtvrtek 20. června do Česka, jde o její první zahraniční cestu v roli slovenské prezidentky.
  • Na prvním nádvoří Pražského hradu ji uvítá ceremoniál s vojenskými poctami. Následovat bude soukromé setkání s Milošem Zemanem a jednání delegací, na kterém bude i několik českých ministrů.
  • Slovenský prezident tradičně jezdí na první a poslední návštěvu v úřadu do Česka.
  • To samé platí i v případě českých prezidentů a Slovenska.
  • Český prezident Miloš Zeman ve volbách podpořil protikandidáta Čaputové Maroše Šefčoviče. Čaputové ale poté k vítězství gratuloval a pozval ji do Česka.

KDO JE ZUZANA ČAPUTOVÁ

Když Čaputová loni v květnu oznámila kandidaturu na prezidentku, na Slovensku byla známá především jako občanská aktivistka, která se dlouhé roky úspěšně angažovala v kauze skládky odpadu ve městě Pezinok. Za toto úsilí si vysloužila Goldmanovu cenu, někdy nazývanou “zelená Nobelova cena”.

Čaputová během vysokoškolských let a i později pracovala na Městském úřadě v Pezinku. V politice působí od roku 2017, kdy vstoupila do hnutí Progresivní Slovensko. Rok nato byla zvolena jeho místopředsedkyní. Funkce se vzdala po výhře v prvním kole prezidentských voleb.

Rodačka z Bratislavy se věnuje také advokacii. V letech 2001 až 2017 spolupracovala s občanským právnickým sdružením Via Iuris, se kterým například úspěšně usilovala o zrušení amnestií bývalého premiéra Vladimíra Mečiara.

V březnu vyhrála v prezidentských volbách, když se ziskem 58,4 procenta porazila eurokomisaře Maroše Šefčoviče. Je rozvedená, vychovává dvě dcery.

Časová osa

1973 21. června

datum narození

1996

absolvování Právnické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě

od 90. let

angažmá v kauze skládky v Pezinku

2001

navázání spolupráce s občanským sdružením Via Iuris

2017 prosinec

vstup do politiky

2018 leden

zvolena místopředsedkyní hnutí Progresivní Slovensko

2018 květen

oznámení prezidentské kandidatury

2019 30. března

vítězství v prezidentských volbách

2019 15. června

inaugurace

POSTOJE

Domácí politika

Hlavním impulzem, proč se Čaputová rozhodla kandidovat na prezidentku, byly loňské masové demonstrace na Slovensku kvůli vraždě investigativního reportéra Jána Kuciaka a jeho snoubenky. U obyvatel cítila volání po návratu slušnosti a spravedlnosti.

Justice

Čaputová kritizuje současný soudní systém na Slovensku. Podle ní je relativně funkční, považuje ale za nutné očistit orgány činné v trestním řízení od politického vlivu.

Zahraniční politika

Čaputová je jasnou zastánkyní členství Slovenska v NATO i Evropské unii - tedy orientace země na Západ. Podle ní by ale unijnímu svazku prospěla užší spolupráce například v oblasti bezpečnosti nebo hospodářské politiky. Hrozbu vidí v Rusku, které podle ní usiluje o narušení demokracie a jednoty EU.

Migrace

Podle Čaputové je v otázce migrace potřeba pamatovat na humanismus. Současně chápe, že někteří lidé mohou mít strach z jiné kultury. Strašení společnosti migranty ale považuje za nepřípustné. Podpořila by globální pakt OSN o migraci.

Ekologie

Podle Čaputové čelí svět velkým klimatickým změnám, vůči kterým se musí co nejdříve přijmout konkrétní opatření, a zmírnit tak jejich dopady. Lidé by se podle ní měli naučit chovat se k přírodě zodpovědně.

Práva homosexuálů

Čaputová zastává na řadu věcí liberální názory, které nejsou pro katolické Slovensko zdaleka tak přirozené. Týká se to například otázky registrovaného partnerství a adopce dětí homosexuály - Čaputová obojí podporuje. Je také zastánkyní práva na potrat.

Galerie

Zuzana Čaputová se ujala úřadu slovenského prezidenta.

 

Právě se děje

Další zprávy