Polonium, dioxin, novičok. Jedy jsou oblíbenou zbraní ruských tajných služeb

Hana Vařáková ČTK Hana Vařáková, ČTK
Aktualizováno 26. 3. 2018 20:27
Bývalý ruský agent v britských službách Sergej Skripal a jeho dcera Julija jsou zatím poslední v řadě Rusů, kteří byli otráveni. A stopy i tentokrát vedou do Kremlu. Jedy, jako je polonium, dioxin nebo novičok, patří k výbavě ruských tajných služeb už dlouhá léta. Kdo za jejich praktiky zřejmě v minulosti zaplatil životem? A komu se podařilo vyváznout? Projděte si náš přehled.
Vyšetřovatelé na místě, kde našli otráveného Sergeje Skripala.
Vyšetřovatelé na místě, kde našli otráveného Sergeje Skripala. | Foto: Reuters
Foto: Facebook

Sergej Skripal

Bývalý ruský tajný agent ve službách britské rozvědky MI6 byl společně se svou dcerou Julijí 4. března ve Velké Británii otráven nervovým jedem známým pod názvem novičok. Oba leží v kritickém stavu v nemocnici. Skripal v posledních letech žil ve městě Salisbury.

Šestašedesátiletý exšpion a jeho třiatřicetiletá dcera upadli do bezvědomí na lavičce v parku před nákupním centrem v Salisbury na jihu Anglie. 

Novičok, vyvinutý v někdejším Sovětském svazu v éře studené války, má na rozdíl od známějších nervových otravných látek, jako je sarin nebo VX, formu velmi jemného prášku. Existovat nicméně může i v kapalné nebo plynné formě. Funguje podobně jako jiné nervově paralytické látky: vyřazuje z činnosti nervovou soustavu a u oběti tak dochází k zástavě dýchání a srdeční činnosti. Je přibližně osmkrát účinnější než plyn VX.

Velká Británie z otravy Skripalových viní Rusko a vyhostila 23 ruských diplomatů. V pondělí zareagovala i většina členů Evropské unie, Spojené státy nebo Ukrajina, které taky vyhostily řadu Rusů. Kreml nicméně obvinění rezolutně odmítá.

Skripala zatkla v roce 2004 ruská tajná služba FSB kvůli podezření, že britské zpravodajské službě vyzradil až 300 ruských agentů. V roce 2006 byl v tajném procesu odsouzen na 13 let do vězení. O čtyři roky později jej Moskva spolu s dalšími třemi lidmi vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA. Šlo o jednu z největších výměn špionů od dob studené války.

Skripal sloužil v ruské vojenské výzvědné službě GRU, která vznikla v roce 1918. Je řízena generálním štábem ruských ozbrojených sil a kontroluje ji přímo prezident. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy