Polonium, dioxin, novičok. Jedy jsou oblíbenou zbraní ruských tajných služeb

Hana Vařáková ČTK Hana Vařáková, ČTK
Aktualizováno 26. 3. 2018 20:27
Bývalý ruský agent v britských službách Sergej Skripal a jeho dcera Julija jsou zatím poslední v řadě Rusů, kteří byli otráveni. A stopy i tentokrát vedou do Kremlu. Jedy, jako je polonium, dioxin nebo novičok, patří k výbavě ruských tajných služeb už dlouhá léta. Kdo za jejich praktiky zřejmě v minulosti zaplatil životem? A komu se podařilo vyváznout? Projděte si náš přehled.
Alexander Litviněnko na archivním snímku z listopadu 1998.
Alexander Litviněnko na archivním snímku z listopadu 1998. | Foto: Reuters

Alexandr Litviněnko

Ruští agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovoj otrávili na podzim 2006 Alexandra Litviněnka v hotelovém baru v Londýně, do zeleného čaje mu přimíchali vysoce radioaktivní polonium 210. Bývalý zaměstnanec ruské tajné služby FSB zemřel pomalou a bolestivou smrtí několik týdnů po otravě.

Trval na tom, že za to, co se mu stalo, je zodpovědný ruský prezident Vladimir Putin a Kreml. Putin to ale popřel a Rusko nadále odmítá vydat Kovtuna a Lugového do Británie. Britští vyšetřovatelé, které vedl soudce Robert Owen, došli k závěru, že Putin "pravděpodobně schválil" zabití bývalého špiona.

Čtyřiačtyřicetiletý Litviněnko pracoval nejprve pro sovětskou tajnou službu KGB a pak i pro její nástupkyni, ruskou FSB. Specializoval se na boj proti organizovanému zločinu. V rámci ruské tajné služby pracoval i v protikorupčním oddělení, což mu nadělalo spoustu nepřátel.

Po svém odchodu z FSB obvinil tajnou službu, že v roce 1999 zorganizovala řadu bombových útoků v Rusku, které za sebou zanechaly stovky mrtvých a vedly k ruské invazi do Čečenska v srpnu téhož roku.

V roce 2000 uprchl Litviněnko do Velké Británie. O rok později tam získal politický azyl, přijal britské občanství a pracoval pro tajnou službu MI6.

 

Právě se děje

Další zprávy