Skandál: Z matky lovce nacistů udělali posmrtně mormona

Mormonská církev se za pokřtění rodičů Simona Wiesenthala zpětně omluvila
Mormonská víra se vrátila v USA do centra veřejné debaty kvůli prezidentské kandidatuře Mitta Romneyho.
Mormonská víra se vrátila v USA do centra veřejné debaty kvůli prezidentské kandidatuře Mitta Romneyho. | Foto: Reuters

Los Angeles - Mormonská církev se omluvila za to, že její členové posmrtně pokřtili rodiče slavného lovce nacistů Simona Wiesenthala a přijali je tak do svých řad.

K obřadu došlo podle informací Wiesenthalova střediska v lednu v mormonských chrámech v Utahu, Arizoně a Idahu.

Mluvčí střediska označil mormonský křest za nepřijatelný. Podle něj by duše lidí, kteří ztratili vše a byli zavražděni pro své židovství, neměly být zneužívány jiným náboženstvím.

Wiesenthal se proslavil tím, že se mu podařilo dopadnout více než tisícovku nacistických válečných zločinců.

Co dovoluje mormonská nauka

Mormonská nauka povoluje, aby mrtví lidé byli pokřtěni a přijati tak do církve, neboť ve svém příštím životě mohou křest přijmout, či odmítnout.

Matka Simona Wiesenthala Rosa zemřela v nacistickém koncentračním táboře v roce 1942. Její manžel Ašer zahynul během první světové války.

Mormonská církev se v oficiálním písemném stanovisku za křest omluvila a odpovědnost za něj připsala jednotlivému členovi, kterého údajně potrestala.

"Upřímně litujeme této aktivity tohoto jednotlivce," uvádí se v prohlášení, které však neuvádí jméno dotyčného. "Považujeme věc za vážné porušení našeho protokolu," dodal mluvčí mormonů.

Podle něj církev umožňuje posmrtný křest pouze na výzvu rodinných příslušníků pozůstalých, přičemž posmrtný křest obětí holocaustu je na základě oficiálních církevních pravidel zapovězen.

Omluva Wiesenthalovi nestačí

Mluvčí Wiesenthalova centra uvedl, že pokřtění rodičů mormony by bylo pro Simona Wiesenthala, pokud by žil, těžkou ranou.

„Upřímná omluva je na místě, vyznívá však naprázdno, pokud k této věci dochází znovu a znovu," upozornil mluvčí na fakt, že církev navzdory svým oficiálním pravidlům přijímá do svých řad posmrtně lidi, kteří o takovou věc nikdy nestáli.

Mormonství se do centra veřejné debaty v USA dostalo kvůli tomu, že jedním z favoritů na prezidentskou nominaci za Republikánskou stranu je Mitt Romney, příslušník mormonské církve.

Ta oficiální omluvu zveřejnila poté, co nositel Nobelovy ceny Elie Wiesel vyzval Romneyho, aby pokřtění odsoudil.

 

Právě se děje

Další zprávy