USA: Přišel čas, aby v Bílém domě usedl mormon?

Zahraničí Zahraničí
15. 1. 2012 18:15
Mormoni mají dva republikánské kandidáty na prezidenta, jejich sebedůvěra roste
Úspěšný podnikatel a kandidát na prezidenta Mitt Romney se svou ženou
Úspěšný podnikatel a kandidát na prezidenta Mitt Romney se svou ženou | Foto: Reuters

Chicago - Mormoni se v USA vzhledem k letošním republikánským primárkám, v nichž dva vyznavači této víry usilují o nominaci na prezidenta, dostávají do středu pozornosti.

Společnost Pew Research Center proto provedla v říjnu a listopadu průzkum, jehož se účastnilo 1019 dospělých mormonů. Většina z nich je podle výsledků této ankety přesvědčena, že ostatní Američané jejich náboženství dobře nerozumí.

Mnozí mormoni cítí, že je hlavní proud americké společnosti vnímá nepřátelsky, ale jsou také optimističtí, pokud jde o výhledy, neboť tento stav se postupně mění a tolerance k jejich víře roste.

List The New York Times a další americká média začala označovat skutečnost, že se dva příslušníci mormonské církve - Mitt Romney a Jon Huntsman - ucházejí o nominaci na prezidenta za Republikánskou stranu, že hitem na kabelové televizi HBO je seriál s názvem „Kniha Mormonova" a že jedním z největších bestsellerů posledních let je románová upíří série mormonky Stephenie Meyerové, za „čas nástupu mormonů".

Smíšené reakce

„Chtěli jsme zjistit, jak mormoni sami reagují na „čas svého nástupu," řekl k tomu Greg Smith vedoucí průzkumu, který prováděla společnost Pew.

„Zjistili jsme, že jejich reakce jsou smíšené. Na jedné straně se mormoni v mnoha hlediscích považují za nepochopené. Domnívají se, že jsou diskriminováni, že je Američané nepřijímají jako zcela rovnoprávné," vysvětluje Smith.

„Na druhé straně průzkum ale také ukázal, že mormoni jsou v mnoha ohledech optimističtí. Jsou spokojeni se svým životem a se svou komunitou a (63 procent respondentů) se domnívá, že mormonismus je stále více akceptován."

Mormoni tvoří téměř dvě procenta z 313 milionů obyvatel USA. Šest z deseti dotazovaných v tomto průzkumu prohlásilo, že ostatní Američané podle jejich názoru nevědí o mormonismu nic, nebo o něm mají jenom mlhavou představu.

Polovina respondentů řekla, že mormoni čelí značné diskriminaci a dvě třetiny dotazovaných uvedly, že lidé nepovažují mormonismus za součást hlavního proudu americké společnosti.

Během republikánské kampaně se dosud pozornost soustředila více na působení multimilionáře Mitta Romneyho v investiční firmě Bain Capital a na její metodu skupování společností a jejich následnou tvrdou restrukturalizaci a také na jeho guvernérské období ve státě Massachusetts než na to, že je členem Církve Ježíše Krista svatých posledních dnů, jak zní oficiální název mormonské církve.

To se však může změnit 21. ledna při republikánských primárkách v Jižní Karolíně, v nichž podle očekávání budou tvořit velký volební blok protestanti.

Někteří evangelíci cítí totiž k mormonské víře, na kterou se obrací stále větší počet lidí a kterou oni ale považují za velmi exotickou, značnou nedůvěru.

Křesťané nebo exotická sekta?

Průzkum provedený společností Pew ukazuje, že mormoni na sebe ve většině případů pohlížejí jako na křesťany, stoupenci jiných křesťanských vyznání je však považují za kult, který kromě bible věří ještě ve dvě další svaté knihy, jež nejsou její součástí, a vyznává i jiné zvláštní náboženské názory.

Další úspěšný mormon Jon Huntsman
Další úspěšný mormon Jon Huntsman | Foto: Reuters

Minulý rok společnost Pew v průzkumu zjistila, že Romneyho kandidatura by mohla u protestantských voličů narazit na odpor.

Pokud by však tito lidé měli volit mezi prezidentem Barackem Obamou a Mittem Romneym, většinou dali by svůj hlas Romneymu.

Patnáct procent protestantských republikánů přiznává, že mají s jeho mormonstvím určité potíže a že by to mohlo ovlivnit jejich postoj ve volbách.

Naproti tomu 56 procent mormonů účastnících se říjnového a listopadového průzkumu, věří, že Spojené státy jsou připraveny zvolit nějakého mormona za prezidenta.

Osmdesát šest procent mormonských voličů včetně některých demokratů mezi nimi má na Romneyho příznivý názor.

Mormoni a protestanti mají přitom podle Smithe dost společného. Jsou konzervativní, většinou jsou to v obou případech republikáni, nebo se alespoň přiklánějí k názorům této strany, obvykle pravidelně chodí do kostela a náboženství hraje v jejich životě důležitou roli.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Rakety vypálené z Gazy na Izrael zabily dvě ženy

Rakety odpálené z palestinského Pásma Gazy v jihoizraelském Aškelonu zabily dvě ženy, píše agentura Reuters s odvoláním na záchranné služby. Patrně jde o první izraelské oběti přeshraničního násilí, které začalo v pondělí.

Premiér Benjamin Netanjahu v reakci prohlásil, že Izrael nyní nálety na Pásmo Gazy znásobí. "Po zhodnocení situace se rozhodlo, že zesílíme jak četnost, tak sílu útoků," prohlásil.

Podle webu The Times of Israel raketa zasáhla v Aškelonu rodinný dům. Jednou z obětí je podle izraelských médií 80letá žena.

Izraelské nálety v Gaze si od pondělního večera podle tamního ministerstva zdravotnictví vyžádaly životy 26 Palestinců včetně devíti dětí a ženy. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví je zraněno přes 120 lidí.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Buffon se definitivně loučí s Juventusem, kariéru ještě nekončí

Slavný italský brankář Gianluigi Buffon na konci sezony po vypršení kontraktu podruhé opustí Juventus Turín. S kariérou se ale třiačtyřicetiletý gólman neloučí, v případě výhodné nabídky je připraven pokračovat.

Buffon přišel do Juventusu v roce 2001 z Parmy a od té doby působil pouze v Turíně s výjimkou sezony 2018/19, kdy chytal za Paris Saint-Germain.

"Má budoucnost je jasná. Letos definitivně skončí má dlouhá a nádherná zkušenost s Juventusem. Dal jsem mu všechno a všechno jsem dostal. Došli jsme na konec cesty a je správné se rozloučit," řekl Buffon pro beIN Sports. "Buď ukončím kariéru nebo najdu příležitost, jež mě bude motivovat," dodal k budoucnosti mistr světa z roku 2006.

Další zprávy