Praha - Tragická smrt herečky Natashy Richardsonové na kanadské sjezdovce rozproudila v zemích, kde se masově lyžuje, diskusi, zda by nebylo dobré nařídit povinné nošení ochranných přileb a zda by policie nebo někdo jiný neměl bedlivěji dohlížet na chování některých lyžařů a snowboardistů na svahu.
Richardsonová - manželka herce Liama Neesona - nebyla příliš zdatnou lyžařkou a na sjezdovce v Quebeku jezdila bez helmy.
Její pád se zpočátku nezdál být hrozivý, ale později se jí přitížilo a po převozu do New Yorku zemřela na krvácení do mozku.
Pokud by měla helmu, možná by přežila. Ačkoliv ne všichni experti jsou přesvědčeni, že taková ochrana hlavy znamená automaticky bezpečnější lyžování.
Americký Národní svaz lyžařských středisek uvádí, že helmy v loňské zimní sezóně nosilo na sjezdovkách zhruba 43 procent lyžařů. Téměř o polovinu více než před pěti lety. Ale počet úmrtí a vážných zranění zůstal stejný.
V Rakousku viditelně vzrost počet lidí v helmách po silně medializované kauze německého regionálního politika, durynského premiéra Dietera Althause.
Vlivný spojenec kancléřky Angely Merkelové se na sjezdovce v Rakousku srazil se Slovenkou, která náraz nepřežila. Althaus, který na rozdíl od ní přilbu měl, skončil v bezvědomí v nemocnici.
Povinné nejsou helmy zatím nikde na světě. Itálie zavedla povinnost nosit helmy pro děti do čtrnácti let v roce 2005, Rakousko ji letos následovalo se stejným nařízením.
Rakousko letos hlásí zhruba třicet úmrtí souvisejících s lyžováním. Někteří experti upozorňují na to, že při vysoké rychlosti helmy hlavu příliš neochrání.