Panmundžom - Ještě o víkendu Pchjongjang varoval před další válkou na poloostrově, kterou údajně svým agresivním jednáním chtějí rozpoutat Spojené státy, v pondělí se však severokorejští generálové poprvé po více než šesti letech setkali s vojenskou misí OSN v demilitarizované zóně.
Tuto misi vedou právě Spojené státy.
Přestože jednání ve vesnici Panmundžom trvalo pouhých 32 minut, bylo podle vydaného prohlášení OSN úspěšné.
"Severní Korea požádala o toto setkání týkající se debat o snížení napětí na Korejském poloostrově," stojí v prohlášení OSN citovaném televizí CNN. "Tyto rozhovory mohou být užitečné při budování důvěry a předcházení nedorozuměním, stejně jako při zavedení transparentnosti týkající se záměrů obou stran."
Další podrobnosti o setkání vydá pravděpodobně OSN později.
Válečná rétorika Severní Koreje v posledních měsících nabyla na síle. Spekuluje se, že je to přímo úměrné zlepšujícímu se zdraví vůdce Kim Čong-ila, který pravděpodobně v létě minulého roku utrpěl infarkt.
Pchjongjang nedávno omezil pohyb na hranici s Jižní Koreou, vypověděl veškeré smlouvy se svým jižním sousedem a zřejmě se připravuje na test své rakety s největším doletem Taepodong 2, která může zasáhnout i území Spojených států.
Nejasná je rovněž budoucnost šestistranných rozhovorů o demontáži severokorejského jaderného programu, které uvázly na sporech, jak tvrzení Pchjongjangu verifikovat.
Ministryně zahraničí USA Hillary Clintonová tento týden posílá do oblasti svého speciálního vyslance Stephena Boswortha, který by se měl pokusit jednání obnovit.