Severní Súdán vyhnal z hraničního území 150 000 lidí

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
27. 5. 2011 15:51
Severosúdánci vyhánějí obyvatele oblasti Abyei a jejich půdu dávají muslimům
Foto: Aktuálně.cz

Džuba (Súdán) - Již kolem 150 000 lidí uprchlo na jih ze sporného regionu Abyei, kterého se zhruba před týdnem zmocnila severosúdánská armáda.

V pátek to řekl stanici BBC jihosúdánský ministr pro humanitární záležitosti James Kok Ruea a dodal: "Situace je hrozná - ti lidé utíkají ze strachu před brutálním násilím."

OSN přitom odhadovala původní počet běženců na zhruba 40 000.

Vláda severního Súdánu v pátek oznámila, že je připravena s představiteli jihosúdánské vlády o sporném území jednat. 

Rozhovory mezi oběma stranami konfliktu, organizované Africkou unií, by se měly podle vyjádření Chartúmu konat v etiopském hlavním městě Addis Abebě v sobotu.

Severní Súdán se po týdnech vzájemného obviňování z potyček a po útoku na konvoj severosúdánských sil minulou sobotu zmocnil kontroly nad hraničním regionem Abyeí, který leží na neoficiální demarkační linii mezi severem a jihem země.

Vojáci pak začali plenit a vypalovat domy, a v důsledku toho utekly z oblasti desítky tisíc lidí. Invazi následující den odsoudila Rada bezpečnosti OSN.

Podle vyjádření jihosúdánského ministra pro informace Barnaba Benjamina stěhuje nyní vláda v Chartúmu do vesnic patřících jižnímu kmenu Dinka Ngok tisíce arabských nomádů.

Jihosúdánský prezident Salva Kiir ve čtvrtek prohlásil, že na akce severního Súdánu nebude reagovat silou.

Důvodem je ropa

Vláda severního Súdánu podle serveru voanews.com uvedla, že se z regionu nehodlá stáhnout, dokud nebude status Abyei vyřešen.

Tvrdí, že region má být součástí jejího území podle mírové dohody z roku 2005, a to až do vyhlášení výsledků referenda o jeho budoucnosti. To bylo začátkem roku odloženo, neboť se obě strany konfliktu neshodly na tom, kdo by v něm měl hlasovat.

Do referenda měla Abyei spravovat zvláštní rada, v níž byly zastoupeny obě strany. Prezident severního Súdánu Umar Bašír ji však nechal rozpustit.

Armáda severu tvrdí, že musela zasáhnout proti jednotkám, které se v Abyei zdržovaly
Armáda severu tvrdí, že musela zasáhnout proti jednotkám, které se v Abyei zdržovaly | Foto: Reuters

Od roku 2005, kdy sever a jih Súdánu uzavřely mírovou dohodu, byla oblast Abyei, kde se nacházejí zdroje ropy a úrodná půda, opakovaně dějištěm ozbrojených střetů.

Jižní Súdán se od severu země má oddělit 9. července, budoucnost hraničního regionu ale stále není vyřešena.

Podle expertů usiluje severní Súdán o etnické vyčištění Abyei, podobně jako to učinil v Dárfúru. Tato západosúdánská oblast obývaná převážně nearabským obyvatelstvem bojuje dlouhodobě proti islámské vládě v Chartúmu.

 

Právě se děje

Další zprávy