New York - Severokorejský režim chtěl prodat do zahraničí izotop lithia, označovaný jako lithium-6.
Ten se používá k výrobě tritia, potřebného k jadernému výbuchu. Především pro nálože nesené hlavicemi balistických raket.
O pokusu píše nová zpráva expertů Organizace spojených národů (OSN), kteří se zabývají severokorejským atomovým programem.
V dokumentu se mimo jiné uvádí, že KLDR (Korejská lidově demokratická republika) se pokoušela lithium-6 prodat po internetu skrze firmu s názvem Green Pine Associated Corp.
Tu Pchjongjang používá i při exportu jiných zbraní. Samotný obchod mělo organizovat severokorejské velvyslanectví v Pekingu.
Detaily zatím chybí
Zpráva je zatím tajná a novináři se nedozvěděli další podrobnosti. Americký deník Wall Street Journal tvrdí, že vyšetřovatelé OSN představili v dokumentu důkazy o tom, že Pchjongjang se pokouší vyvézt látky a zařízení potřebné pro atomový výbuch.
V dokumentu podle Wall Street Journal není uvedeno, kdo chtěl citlivé materiály koupit. V minulosti ale jadernou technologii i vybavení pro balistické střely prodávala totalitní KLDR do Sýrie, Egypta, Íránu a Jemenu.
Severní Korea má na svém území dostatečné zásoby přírodního lithia, nemusí ho dovážet.
Od roku 2006 taky Pchjongjang provedl pět pokusných jaderných testů a pokračuje v odpalování balistický střel. Naposledy tento týden dopadly čtyři rakety do japonských výsostných vod.
Největší zahraniční výzva pro Trumpa
Zbrojení režimu diktátora Kim Čong-una je jednou ze zahraničněpolitických výzev pro nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten kritizuje Čínu za to, že jako hlavní spojenec Pchjongjangu nenutí Severokorejce k tomu, aby ukončili zkoušky jaderných zbraní a mezikontinentálních raket.
Čínské ministerstvo zahraničí v úterý varovalo, že Washington a Pchjongjang nejsou daleko od nebezpečného střetu. Severní Koreu vyzvalo, aby brala vážně mezinárodní kritiku svých jaderných a raketových testů.
Řada expertů přitom dodává, že právě komunistický Peking udržuje severokorejský režim dlouhodobě při životě a bez jeho zásadní podpory by zkolaboval.
Vražda nevlastního bratra
Diktátor Kim Čong-un je taky podezřelý z vyslání vražedného komanda do Malajsie, kde 13. února otrávilo smrtící chemickou látkou VX jeho staršího nevlastního bratra Kim Čong-nama.
Ten žil v Macau pod čínskou ochranou. Peking se ale oficiálně k činu nevyjádřil.
"Načasování té vraždy není náhodné. Je to tichý vzkaz Spojeným státům a vůbec světu. Od osmdesátých let Pchjongjang tyto likvidační akce prováděl jen v Jižní Koreji," uvedl pro Aktuálně.cz koreanista Petr Bláha.