Severní Korea mobilizuje armádu na ochranu polí před suchem

ČTK ČTK
24. 6. 2014 8:20
Vláda KLDR povolala do akce armádu, úředníky, farmáře i ženy. Ti všichni mají pomoci přesměrovat vodu do vyschlých polí s obilovinami a rýží.
Kim Čong-un.
Kim Čong-un. | Foto: Reuters

Soul/Pchjongjang - Severní Koreu trápí pokračující sucho, při němž vysychají řeky, potoky i vodní nádrže. Izolovaná komunistická země proto mobilizovala část své milionové armády, aby se pokusila ochránit úrodu, informoval v pondělí místní tisk, který citovala agentura Reuters.

Sucho je nejhorší, jaké KLDR postihlo za poslední desetiletí; některé oblasti ovšem zažívají nejnižší množství srážek od roku 1961. Na některých místech už nezapršelo 70 dní a situaci ještě zhoršuje horko.

Kromě armády vláda povolala do akce úředníky, farmáře i ženy, aby pomáhali přesměrovat zbylou vodu do vyschlých polí s obilovinami a rýží.

Vedlejší účinek hladu: černý trh

V 90. letech minulého století vedl nedostatek jídla k hrozivému hladomoru, při kterém zemřel odhadem milion lidí. Jeho vedlejším účinkem byl vznik černého trhu, který v některých oblastech nyní poskytuje potraviny, které vláda zajistit nedokáže.

KLDR obvykle připisuje vinu za chronický nedostatek potravin v zemi suchu či záplavám.

Pozorovatelé míní, že značný díl viny nese i špatné plánování centrálně řízené severokorejské ekonomiky.

 

Právě se děje

Další zprávy