Záhada rezavějící ponorky. Kim se svezl chloubou armády KLDR

ČTK ČTK
17. 6. 2014 10:07
Vůdce KLDR údajně učil kapitána ponorky, jak správně navigovat. A udílel bojové pokyny.
Kim Čong-un na inspekci v severokorejské ponorce.
Kim Čong-un na inspekci v severokorejské ponorce. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Admirálové armády někdejšího Sovětského svazu označili severokorejskou ponorku za zastaralou už v roce 1961. Západní experti zase vytrvale poukazují na to, že chlouba severokorejského vojenského námořnictva by nedokázala potopit žádné nepřátelské plavidlo.

To ale nijak neodradilo nejvyššího vůdce KLDR Kim Čong-una, který si plavbu v ponorce třídy Romeo vyzkoušel. A ještě při ní rozdával rady ohledně navigace i přísné bojové pokyny, informovala oficiální tisková agentura KCNA.

Ponorka byla navržena v 50. letech minulého století a Sovětský svaz ji vyráběl jen 48 měsíců, než tento typ nahradily ponorky s jaderným pohonem. Všechny armády na světě se pak ponorek třídy Romeo s jejich hlučným a snadno zachytitelným naftovým motorem vzdaly - s výjimkou severokorejské.

Dvacet ponorek třídy Romeo v současnosti představuje téměř třetinu severokorejské vojenské podmořské flotily.

Fotomontáž?

V některých médiích a na internetu se už ovšem objevily spekulace, zda snímky Kim Čong-una v ponorce nejsou jen propagandistickou montáží.

Kdy se plavba ponorkou zřetelně poznamenanou rzí uskutečnila, KCNA neupřesnila. Snímky z ní zveřejnila v pondělí společně se zprávou, podle níž mladý vůdce země, oplývající mnoha talenty, "učil" kapitána ponorky, "jak správně navigovat".

Kim Čong-un také vojáky naléhavě vyzval, aby mysleli "jen na boj" a "uspíšili bojovou připravenost".

Nerovný soupeř

Kterýkoli kapitán ponorky třídy Romeo by si ovšem měl jakékoli nepřátelské akce včas rozmyslet, napsal britský list The Daily Telegraph.

Plavidlo má torpéda Jü-4 čínské výroby z 60. let minulého století s dostřelem šest a půl kilometru. Ponorka s jaderným pohonem třídy Los Angeles v americkém vojenském námořnictvu je ovšem vybavená raketami Harpoon schopnými potopit plavidlo na vzdálenost 240 kilometrů.

Navíc nemají ponorky Romeo prakticky žádnou protiponorkovou ochranu. Teoreticky by se tedy mohly pokusit ohrozit nějakou loď, pokud se k ní dostanou dost blízko, ale budou zcela bez šance, jakmile se jakákoli nepřátelská ponorka rozhodne poslat je ke dnu. Přinejmenším jedna severokorejská ponorka k tomu ani nepotřebovala nepřítele - v roce 1985 se jedno z plavidel třídy Romeo potopilo z neznámých příčin při nehodě.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 49 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy