Kim vyčinil meteorologům, nelíbí se mu předpovědi počasí

ČTK ČTK
12. 6. 2014 7:47
Mladý diktátor prohlásil, že meteorologové musejí "zásadně zlepšit svou práci".
Kim Čong-un během návštěvy u severokorejských meteorologů. Na jejich práci nenechal niť suchou.
Kim Čong-un během návštěvy u severokorejských meteorologů. Na jejich práci nenechal niť suchou. | Foto: Reuters

Pchjongjang - Hněv severokorejského vůdce Kim Čong-una se nejnověji obrátil proti meteorologům, na jejichž hlavy se údajně kvůli nesprávným předpovědím snesly hromy a blesky.

Podobná veřejná kritika některé profese či odvětví je v KLDR velmi výjimečná, napsal server BBC.

Kim Čong-un prohlásil, že "mnoho předpovědí je nesprávných", protože metody hydrometeorologické služby nejsou "ani moderní, ani vědecké", napsal státní tisk.

Toto veřejné vypeskování během jedné z "návštěv v terénu" severokorejského vůdce odvysílala také státní televize.

Mladý diktátor dodal, že meteorologové musejí "zásadně zlepšit svou práci", protože dobré předpovědi počasí jsou potřebné, aby "ochránily životy a majetek lidí před katastrofami, které způsobují abnormální klimatické jevy".

Návštěvy v terénu, ať jde o cestu Kim Čong-una do některé z továren, k vojenské jednotce, či pracovní četě, se obvykle nesou v pozitivním duchu.

Vůdce přítomné verbálně poplácává po rameni, příležitostně jim poslouží zasvěcenou radou a s širokým úsměvem pózuje pro fotografy. Například při nedávné návštěvě v továrně na skluzavky Kim Čong-un prohlásil, že její práce dokazuje, že v Severní Koreji "nic není nemožné".

Veřejnou kritiku si Kim Čong-un naposledy neodpustil v roce 2012, kdy ho velmi zklamala návštěva zábavního parku v Pchjongjangu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Dálnici D10 uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu

Dálnici D10 ve směru na Prahu uzavřela u Mladé Boleslavi nehoda kamionu, který se převrátil na bok. Část návěsu zasahuje také do jízdního pásu v druhém směru, kde je provoz sveden do jednoho jízdního pruhu. Při nehodě se nákladnímu autu prorazila nádrž a unikala nafta, řekla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Michaely Novákové se kolize obešla bez zranění.

Policisté na místo vyjeli ve 13:30, kamion měl podle polského řidiče technickou závadu. Po nehodě zůstal ležet na středových svodidlech. Podle Novákové byl v podvečer provoz na Prahu jedním pruhem obnoven zhruba na čtvrt hodiny, aby mohla odjet část čekajících aut. "Ale už je to zase zavřené," uvedla mluvčí kolem 18:00.

Další zprávy