reklama
 
 

Vyšetřování lidských práv? KLDR hrozí útoky na úřad OSN

9. 6. 2014 14:45
OSN chce v Soulu vybudovat úřad, jenž bude vyšetřovat porušování lidských práv. To si údajně nezadá s tím, co za války páchali nacisté.

Pchjongjang/Soul - Severní Korea opět hrozí Západu.

Stalinistický režim varoval Organizaci spojených národů (OSN) před zřízením úřadu, jenž by měl z jihu Korejského poloostrova vyšetřovat porušování lidských práv v KLDR.

"Kdokoli bude zpochybňovat náš společenský systém a bude souhlasit se zřízením úřadu, bude nelítostně potrestán. Úřad a jeho zaměstnanci se stanou cílem našich akcí," napsal ve svém prohlášení Výbor pro mírové sjednocení vlasti, který má na starosti vztahy s Jižní Koreou.

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje a členové mezinárodních organizací pro lidská práva "budou pykat", dodává se v prohlášení, podle kterého je plánovaná kancelář "odpornou politicky motivovanou provokací" vedenou Spojenými státy a Jižní Koreou.

Zvěrstva srovnatelná s nacisty

Souhlas s otevřením úřadu Vysokého komisariátu OSN pro lidská práva v metropoli Soulu dala Jižní Korea už v květnu.

Šlo o reakci na v únoru zveřejněnou 372stránkovou zprávu, v níž vyšetřovatelé podrobně vylíčili situaci v nejizolovanější zemi světa. Tam údajně dochází k systematickému mučení a zabíjení odpůrců režimu, a to v míře srovnatelné se zvěrstvy, jichž se dopouštěli nacisté.

Výbor odhadl, že "v posledních 50 letech zahynuly v severokorejských vězeňských táborech statisíce politických vězňů a dalších 80 000 až 120 000 jich je tam v současnosti zadržováno".

Pchjongjang už dříve všechna obvinění kategoricky odmítl. Konstatoval přitom, že zjištění vyšetřovatelů pod vedením australského soudce Michaela Kirbyho se zakládají na zfalšovaném materiálu.

autoři: ČTK, Zahraničí | 9. 6. 2014 14:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama