Vyšetřování lidských práv? KLDR hrozí útoky na úřad OSN

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
9. 6. 2014 14:45
OSN chce v Soulu vybudovat úřad, jenž bude vyšetřovat porušování lidských práv. To si údajně nezadá s tím, co za války páchali nacisté.
Mladý severokorejský diktátor Kim Čong-un, třetí ze stalinistické dynastie.
Mladý severokorejský diktátor Kim Čong-un, třetí ze stalinistické dynastie. | Foto: Reuters

Pchjongjang/Soul - Severní Korea opět hrozí Západu.

Stalinistický režim varoval Organizaci spojených národů (OSN) před zřízením úřadu, jenž by měl z jihu Korejského poloostrova vyšetřovat porušování lidských práv v KLDR.

Tábor číslo 16. Snímek z roku 2011.
Tábor číslo 16. Snímek z roku 2011. | Foto: Repro Amnesty International

"Kdokoli bude zpochybňovat náš společenský systém a bude souhlasit se zřízením úřadu, bude nelítostně potrestán. Úřad a jeho zaměstnanci se stanou cílem našich akcí," napsal ve svém prohlášení Výbor pro mírové sjednocení vlasti, který má na starosti vztahy s Jižní Koreou.

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje a členové mezinárodních organizací pro lidská práva "budou pykat", dodává se v prohlášení, podle kterého je plánovaná kancelář "odpornou politicky motivovanou provokací" vedenou Spojenými státy a Jižní Koreou.

Zvěrstva srovnatelná s nacisty

Souhlas s otevřením úřadu Vysokého komisariátu OSN pro lidská práva v metropoli Soulu dala Jižní Korea už v květnu.

Šlo o reakci na v únoru zveřejněnou 372stránkovou zprávu, v níž vyšetřovatelé podrobně vylíčili situaci v nejizolovanější zemi světa. Tam údajně dochází k systematickému mučení a zabíjení odpůrců režimu, a to v míře srovnatelné se zvěrstvy, jichž se dopouštěli nacisté.

Výbor odhadl, že "v posledních 50 letech zahynuly v severokorejských vězeňských táborech statisíce politických vězňů a dalších 80 000 až 120 000 jich je tam v současnosti zadržováno".

Pchjongjang už dříve všechna obvinění kategoricky odmítl. Konstatoval přitom, že zjištění vyšetřovatelů pod vedením australského soudce Michaela Kirbyho se zakládají na zfalšovaném materiálu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy