Vyšetřování lidských práv? KLDR hrozí útoky na úřad OSN

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
9. 6. 2014 14:45
OSN chce v Soulu vybudovat úřad, jenž bude vyšetřovat porušování lidských práv. To si údajně nezadá s tím, co za války páchali nacisté.
Mladý severokorejský diktátor Kim Čong-un, třetí ze stalinistické dynastie.
Mladý severokorejský diktátor Kim Čong-un, třetí ze stalinistické dynastie. | Foto: Reuters

Pchjongjang/Soul - Severní Korea opět hrozí Západu.

Stalinistický režim varoval Organizaci spojených národů (OSN) před zřízením úřadu, jenž by měl z jihu Korejského poloostrova vyšetřovat porušování lidských práv v KLDR.

Tábor číslo 16. Snímek z roku 2011.
Tábor číslo 16. Snímek z roku 2011. | Foto: Repro Amnesty International

"Kdokoli bude zpochybňovat náš společenský systém a bude souhlasit se zřízením úřadu, bude nelítostně potrestán. Úřad a jeho zaměstnanci se stanou cílem našich akcí," napsal ve svém prohlášení Výbor pro mírové sjednocení vlasti, který má na starosti vztahy s Jižní Koreou.

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje a členové mezinárodních organizací pro lidská práva "budou pykat", dodává se v prohlášení, podle kterého je plánovaná kancelář "odpornou politicky motivovanou provokací" vedenou Spojenými státy a Jižní Koreou.

Zvěrstva srovnatelná s nacisty

Souhlas s otevřením úřadu Vysokého komisariátu OSN pro lidská práva v metropoli Soulu dala Jižní Korea už v květnu.

Šlo o reakci na v únoru zveřejněnou 372stránkovou zprávu, v níž vyšetřovatelé podrobně vylíčili situaci v nejizolovanější zemi světa. Tam údajně dochází k systematickému mučení a zabíjení odpůrců režimu, a to v míře srovnatelné se zvěrstvy, jichž se dopouštěli nacisté.

Výbor odhadl, že "v posledních 50 letech zahynuly v severokorejských vězeňských táborech statisíce politických vězňů a dalších 80 000 až 120 000 jich je tam v současnosti zadržováno".

Pchjongjang už dříve všechna obvinění kategoricky odmítl. Konstatoval přitom, že zjištění vyšetřovatelů pod vedením australského soudce Michaela Kirbyho se zakládají na zfalšovaném materiálu.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy