Zdravotní sestra s ebolou cestovala letadlem po USA

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 16. 10. 2014 12:09
Amerika zuří. Systém, který má zabránit katastrofě, už potřetí během krátké doby selhal. Nakažená sestra letěla, přitom hlásila teplotu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Repro YouTube

Washington - Zdravotní sestra, která se v Dallasu starala o pacienta nakaženého ebolou a později sama onemocněla, letěla před hospitalizací komerčním letem napříč Spojenými státy.

V tom, aby nastoupila do letadla, devětadvacetileté Amber Vinsonové nikdo nebránil. Přestože byl vzhledem k tomu, že se starala o pacienta s ebolou, její zdravotní stav bedlivě sledován.

Ředitel CDC Tom Frieden v rozhovoru pro televizi CNN přiznal, že nakažená sestra nikdy neměla nastoupit do letadla, a přislíbil nápravu.

Zdravotnice dokonce před odbavením telefonovala do Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) a nahlásila, že má zvýšenou teplotu 37,5 stupně Celsia. CDC ale považuje za rizikovou až horečku 38 stupňů, a tak sestru nechalo letět.

"Zdůrazňujeme, že je třeba zavést takzvaný systém kontrolovaného pohybu. Ten zahrnuje cestování autem, charterovými lety, ale ne veřejnou dopravou. Postaráme se o to, aby už se nikdo další, kdo byl vystaven riziku nákazy, nepřepravoval jinak než v rámci režimu kontrolovaného pohybu," slíbil Frieden.

Už třetí fatální chyba systému

Vinsonová tak strávila několik hodin na palubě spolu se 134 dalšími lidmi, kteří teď budou muset do karantény. Riziko, že by mohli onemocnět, je ale podle šéfa CDC "extrémně nízké".

Od prvního nemocného pacienta Erica Duncana se nakazily nejméně dvě zdravotní sestry. Amerika teď řeší, jak je možné, že se personál specializované nemocnice vůbec infikoval. A když už se tak stalo, jak to, že ho úřady nebyly schopny umístit do izolace.

Systém, o němž prezident Obama donedávna tvrdil, že je nejlepší na světě, přitom neselhal poprvé. Již zmíněný první pacient, jenž do Spojených států přiletěl z epidemií nejhůře postižené Libérie, šel po propuknutí prvních příznaků sám do nemocnice, byl ale poslán domů s tím, že má běžnou chřipku.

Stav nakažené sestry je podle vyjádření personálu nemocnice Emory University Hospital v Atlantě, "klinicky stabilní". Od propuknutí už v Emory Hospital vyléčili dva pacienty a nyní svádějí nerovný boj o život ještě o dalšího nakaženého zdravotníka ze Siery Leone.

Screening cestujících k ničemu?

Informace o cestující nakažené zdravotní sestře přichází v době, kdy se k letišti JFK v New Yorku přidaly vzdušné přístavy ve Washingtonu, Newarku, Chicagu a Atlantě. Právě tam přilétá 94 procent lidí, kteří míří do Spojených států z rizikových oblastí v západní Africe.

Problém je v tom, že je podle odborníků měření teploty v podstatě k ničemu, protože šíření eboly nezabrání.

Argument je prostý - inkubační doba krvácivé horečky je jednadvacet dní, a cestující tak mohou onemocnět dávno poté, co kontrolou projdou. Ukázal to ostatně už první pacient, jenž onemocněl na území Spojených států.

Liberijec Thomas Duncan byl při příletu do Dallasu zcela zdráv. V době epidemie respiračního onemocnění SARS, kdy byl screening na letištích také zaváděn, mnozí nakažení užívali léky na snížení teploty a něco podobného by mohli - například v naději, že se jim ve vyspělých zemích dostane lepší péče - začít dělat i nakažení ebolou.

Asi největším přínosem letištních screeningů tak zůstává fakt, že to do jisté míry uklidňuje samotné cestující. Jediné, co epidemii zastaví, je ale její vymýcení v ohniscích nákazy - tedy v Libérii, Sieře Leone a Guineji.

To je to, na co by se mělo mezinárodní společenství zaměřit nejvíce, a také to, co se mu zatím nedaří, shodují se odborníci z postižených zemí i Světová zdravotnická organizace.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zeman chce ocenit policistu, který zasahoval ve Vejprtech

Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v neděli s nasazením života pomohl obětem požáru ve Vejprtech na Chomutovsku. O tragédii bude v pondělí jednat s premiérem Andrejem Babišem. Uvedl to v pořadu Rádia Frekvence 1 z vysílaném z Lán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy