Pražské letiště zavede kvůli ebole kontroly pasažérů

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2014 22:24
Bezpečnostní rada státu rozhodla také o aktivaci armádního zdravotnického zařízení v Těchoníně, které by sloužilo jako záložní nemocnice s osmi lůžky pro pacienty s ebolou.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Bezpečnostní rada státu dnes kvůli epidemii eboly schválila zavedení kontrol všech pasažérů přilétajících do Prahy. Rozhodla také o aktivaci armádního zdravotnického zařízení v Těchoníně, které by sloužilo jako záložní nemocnice s osmi lůžky pro pacienty s ebolou. Po jednání rady to oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

"Je důležité, aby se nám podařilo zjistit co nejdříve všechna možná rizika, která souvisí se zavlečením eboly do České republiky," zdůvodnil opatření Sobotka. Cílem kontrol je podle něj především získat informace o cestujících, aby bylo možné včas reagovat a identifikovat rizikové osoby. V Česku se objevilo několik případů podezření na tuto nebezpečnou infekční chorobu, žádný se však nepotvrdil.

Počet zemřelých pacientů s ebolou, většinou v Africe, vzrostl téměř na 4500 lidí, míra úmrtnosti je nyní 70 procent. Světová zdravotnická organizace se obává, že během dvou měsíců by mohlo týdně přibývat 5000 až 10.000 nových případů nákazy.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) k plánované kontrole řekl, že cestující v letadle vyplní příletovou kartu, v níž mimo jiné uvedou, kde se pohybovali v uplynulých 42 dnech, což je dvojnásobek inkubační doby onemocnění ebolou. Pokud v této době navštívili africké státy, kde je epidemie eboly na vzestupu, budou muset vyhledat na Letišti Václava Havla lékaře epidemiologické služby, bude jim změřena teplota a provedeno další vyšetření.

"Nepůjde určitě o odběr krve," zdůraznil Němeček s tím, že laboratorní vyšetření by muselo provést specializované zařízení v Německu. Zavedení kontrol bude mít podle Němečka formu nařízení hlavního hygienika, vydáno bude v pondělí a uplatňováno začne být zřejmě od následujícího dne. V současné době na letišti stálá epidemiologická služba není, epidemiologové jsou přivoláváni v případě potřeby.

Zprovoznění Centra biologické ochrany v Těchoníně pro léčbu podle ministra bude záležitostí příštího týdne. Centrum není zdravotnickým zařízením vybaveným k léčbě a armáda nedisponuje dostatkem kvalifikovaných odborníků pro tento typ infekce, poznamenal Němeček. Potřeba budou podle něho desítky specialistů.

Proto bude nutné zajistit personál i z civilních složek, který by si společně zařízení vyzkoušel včetně vzájemné spolupráce. Následně by byl pouze v pohotovosti na telefonu. Těchonínské zařízení by sloužilo v případě, že by dvě lůžka vyčleněná v pražské nemocnici Bulovka byla obsazena.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy