Pražské letiště zavede kvůli ebole kontroly pasažérů

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2014 22:24
Bezpečnostní rada státu rozhodla také o aktivaci armádního zdravotnického zařízení v Těchoníně, které by sloužilo jako záložní nemocnice s osmi lůžky pro pacienty s ebolou.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Bezpečnostní rada státu dnes kvůli epidemii eboly schválila zavedení kontrol všech pasažérů přilétajících do Prahy. Rozhodla také o aktivaci armádního zdravotnického zařízení v Těchoníně, které by sloužilo jako záložní nemocnice s osmi lůžky pro pacienty s ebolou. Po jednání rady to oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

"Je důležité, aby se nám podařilo zjistit co nejdříve všechna možná rizika, která souvisí se zavlečením eboly do České republiky," zdůvodnil opatření Sobotka. Cílem kontrol je podle něj především získat informace o cestujících, aby bylo možné včas reagovat a identifikovat rizikové osoby. V Česku se objevilo několik případů podezření na tuto nebezpečnou infekční chorobu, žádný se však nepotvrdil.

Počet zemřelých pacientů s ebolou, většinou v Africe, vzrostl téměř na 4500 lidí, míra úmrtnosti je nyní 70 procent. Světová zdravotnická organizace se obává, že během dvou měsíců by mohlo týdně přibývat 5000 až 10.000 nových případů nákazy.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) k plánované kontrole řekl, že cestující v letadle vyplní příletovou kartu, v níž mimo jiné uvedou, kde se pohybovali v uplynulých 42 dnech, což je dvojnásobek inkubační doby onemocnění ebolou. Pokud v této době navštívili africké státy, kde je epidemie eboly na vzestupu, budou muset vyhledat na Letišti Václava Havla lékaře epidemiologické služby, bude jim změřena teplota a provedeno další vyšetření.

"Nepůjde určitě o odběr krve," zdůraznil Němeček s tím, že laboratorní vyšetření by muselo provést specializované zařízení v Německu. Zavedení kontrol bude mít podle Němečka formu nařízení hlavního hygienika, vydáno bude v pondělí a uplatňováno začne být zřejmě od následujícího dne. V současné době na letišti stálá epidemiologická služba není, epidemiologové jsou přivoláváni v případě potřeby.

Zprovoznění Centra biologické ochrany v Těchoníně pro léčbu podle ministra bude záležitostí příštího týdne. Centrum není zdravotnickým zařízením vybaveným k léčbě a armáda nedisponuje dostatkem kvalifikovaných odborníků pro tento typ infekce, poznamenal Němeček. Potřeba budou podle něho desítky specialistů.

Proto bude nutné zajistit personál i z civilních složek, který by si společně zařízení vyzkoušel včetně vzájemné spolupráce. Následně by byl pouze v pohotovosti na telefonu. Těchonínské zařízení by sloužilo v případě, že by dvě lůžka vyčleněná v pražské nemocnici Bulovka byla obsazena.

 

Právě se děje

před 47 minutami

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy