Pacient zemřel na ebolu. Jeho rodina zázračně unikla nákaze

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2014 0:01
Přítelkyně Liberijce Thomase Erica Duncana, její třináctiletý syn a dva synovci žili společně v jednom bytě s nakaženým předtím, než byl 28. září hospitalizován.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Rodina žijící v USA ve společném bytě s Liberijcem, který minulou středu zemřel na ebolou, zatím nevykazuje žádné známky onemocnění.

Přítelkyně Liberijce Thomase Erica Duncana, její třináctiletý syn a dva synovci žili společně v jednom bytě s nakaženým předtím, než byl 28. září hospitalizován.

"Zatím se ani u jednoho neobjevily žádné známky viru," uvedl starosta Dallasu Mike Rawlings. "Kontrolujeme je dvakrát denně, všichni jsou zdraví," dodal s tím, že neonemocněl ani nikdo další z lidí, které lékaři monitorují kvůli tomu, že přišli s Duncanem do styku. Inkubační doba pro ebolu je 21 dní.

Podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je pod dohledem 76 lidí, se kterými se Duncan mohl setkat, když už byl hospitalizován. Sledováno je rovněž 48 lidí, které Liberijec potkal předtím, než se ocitl v nemocnici.

Dvaačtyřicetiletý Liberijec přiletěl do Dallasu 20. září z Libérie běžnou linkou přes Brusel a Washington. Do dallaské nemocnice přišel s horečkou a bolestmi břicha již na konci září. Lékaři však muže, který několik dní předtím pobýval v Libérii, neuznali za hodného hospitalizace a on odešel domů. Právě v tomto mezičase se setkal se spoustou lidí, kteří jsou nyní pod dohledem.

Již o víkendu nicméně testy potvrdily, že ebolou onemocněla ošetřovatelka, která o Duncana pečovala. Odborníci z amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí se prý nyní snaží zjistit, jak je možné, že se šestadvacetiletá Nina Phamová nakazila, když při kontaktu s pacientem používala veškeré ochranné pomůcky. Nemocnice v Texasu, která se o ni stará, v úterý uvedla, že zdravotní stav ženy je "dobrý".

Šéf CDC Thomas Frieden oznámil, že středisko zřizuje speciální tým, který se bude zabývat spoluprací s jednotlivými nemocnicemi v USA. V případě, že se někde objeví nákaza ebolou, jejich experti budou prý moci být na místě "do několika hodin" a pomoci tak místním zdravotníkům.

Na ebolu zatím neexistuje oficiálně schválený lék. Světová zdravotnická organizace (WHO) již dříve informovala, že nejúčinnější formou léčby zůstává krevní transfúze od pacientů, kteří nemoc dokázali porazit. Právě takovou transfúzi nyní dostává i Nina Phamová.

Daroval ji americký lékař Kent Brantly, který se ebolou nakazil v západní Africe, ale poté se vyléčil. "Je lékař. Od toho tady je, aby to udělal," uvedl k tomu Jeremy Blume z nevládní křesťanské organizace Samaritan's Purse. Jak Blume dodal, Brantly poskytl svou krev k transfúzi celkem třem lidem. Údajně chtěl darovat krev i Liberijci Duncanovi, jenže jejich krevní skupiny se neshodovaly.

Nemocnice, kde sestru nyní léčí, vydala dnes jejím jménem prohlášení, ve kterém říká, jak se jí daří. "Je mi dobře a chtěla bych poděkovat všem za jejich milá přání a modlitby," uvedla Phamová.

Zdravotní sestra se doma starala o psa, který byl nyní z preventivních důvodů rovněž odvezen do izolace. Zatím nevykazuje žádné symptomy choroby. Nebude prý preventivně utracen, jako tomu bylo u psa, kterého měla zdravotnice, jež onemocněla ebolou ve Španělsku.

"Musíme v brzké době dostat ebolu pod kontrolu, aby se nešířila dál a nevyvolala dlouhodobou globální zdravotní krizi, se kterou bychom nakonec bojovali celá desetiletí, jako tomu je u HIV či dětské obrny," napsal na sociální síť zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Se svou manželkou Priscillou Chanovou se proto rozhodli přispět na boj s nemocí 25 milionů dolarů (544 milionů korun), které poskytnou americkému Středisku pro kontrolu a prevenci nemocí.

Ke smrtícímu viru se v úterý vyjádřil i americký prezident Barack Obama a uvedl, že "svět toho nedělá dost", pokud jde o boj s ebolou. Země by měly navýšit svou pomoc, dodal. Americký zdravotnický systém je podle něj dostatečně silný, takže epidemie eboly v USA je velmi nepravděpodobná.

Podle WHO dosud na ebolu zemřelo 4447 lidí z celkového počtu 8914 nakažených.

 

Právě se děje

před 38 minutami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 40 minutami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon ruku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

před 2 hodinami

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy