Praha - Do češtiny se její název překládá jako "základna". Teroristická síť Al-Káida vznikla na konci osmdesátých let 20. století.
V současné době stojí za velkou částí atentátů a sebevražedných pumových útoků po celém světě.
Boj s ní je obtížný do značné míry kvůli tomu, jak Al-Káida funguje. Jednotlivé buňky o malém počtu členů na sobě pracují nezávisle. Většina teroristů se vzájemně vůbec nezná. Pokud dojde k prozrazení či zatčení jedné z buněk, napojení na ostatní členy sítě je pro příslušníky bezpečnostních složek nanejvýš obtížné.
Navíc teroristé využívají moderní metody komunikace včetně internetu a videonahrávek.
Hlavním symbolem Al-Káidy zůstává Usáma bin Ládin, i když už podle amerických tajných služeb nedohlíží na každodenní akce.
Podle šéfa CIA Michaela Haydena by však jeho zabití či zadržení stále mohlo tuto teroristickou síť výrazně oslabit. Hayden k sedmému výročí teroristických útoků na USA rovněž uvedl, že Al-Káida v současnosti přinejmenším pro USA představuje největší bezpečnostní hrozbu vůbec.
Tajné služby se v současné době soustředí na to, aby Al-Káida nezískala přístup k jaderným zbraním - zvláště od režimů, jaké panují v Severní Koreji nebo Íránu.
Čtěte také: Exnáměstek Pentagonu: Děsí nás nehlídané bomby
Předpokládá se, že hlavní představitelé Al-Káidy se nyní ukrývají na kmenových územích severního Pákistánu, kam nedosáhne moc centrální pákistánské vlády, jež se snaží terorismus potlačovat.
Projděte si jednotlivé články seriálu, který pojednává o tom, jak Al-Káida získává nové členy a organizuje své akce.
Zavahrí znovu hrozil na videu. Poprvé v angličtině |