Ukrajinský režisér Sencov je vinen. V Rusku si odsedí 20 let

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 25. 8. 2015 14:48
Filmař je v ruské vazbě od loňského května. Podle obžaloby plánoval s dalšími třemi lidmi teroristické útoky na anektovaném Krymu.

Rostov na Donu - Ruská justice vynesla rozsudek nad ukrajinským režisérem Olehem Sencovem.

Vojenský soud v Rostově na Donu ho shledal vinným z přípravy teroristických útoků a vyměřil mu za to dvacet let žaláře.

Sencov je v ruské vazbě od loňského května, kdy byl policií zatčen a obviněn, že jako člen ukrajinské krajně pravicové organizace Pravý sektor plánoval s dalšími třemi lidmi teroristické útoky na anektovaném Krymu.

Obžaloba byla podle BBC založena na svědeckých výpovědích dvou již odsouzených mužů, kteří si odpykávají sedmileté tresty.

Agentura TASS tehdy napsala, že útoky měly být spáchány během květnových oslav konce 2. světové války v Simferopolu, Sevastopolu a Jaltě. Čtveřice podle ní měla v úmyslu na poloostrově vyhodit do povětří jeden z památníků bolševického vůdce Vladimira Iljiče Lenina.

Další aktivista protestující proti anexi Krymu Alexander Koločenko, který byl souzen spolu se Sencovem, si odsedí deset let.

Oba muži začali po vynesení rozsudku zpívat ukrajinskou hymnu. "Vydrž tam Olegu, uplyne nějaký čas a strůjci tohoto vykonstruovaného procesu sami stanou na lavici obžalovaných," napsal Porošenko na Twitteru.

Odsouzení v síni zpívali ukrajinskou hymnu

Samotný proces začal v červenci a režisér všechna obvinění odmítl. Začátkem srpna si u soudu stěžoval, že ho agenti ruské tajné služby FSB mučili. "Nepovažuji soud za legitimní. Jsem ukrajinský občan, kterého se nezákonně zmocnily vaše zvláštní služby," prohlásil Sencov podle Rádia Svoboda.

Soud kritizovaly mimo jiné západní vlády (Česko nevyjímaje), ale i lidskoprávní organizace Amnesty International. Za svého kolegu se postavili i přední světoví režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi či Andrzej Wajda.

Kauza Savčenková

Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková u moskevského soudu.
Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková u moskevského soudu. | Foto: Reuters

Proces s Olehem Sencovem není jediným, který ruská justice vede proti ukrajinskému občanovi.

Koncem července začal za zavřenými dveřmi v ruském Doněcku soud s pilotkou Nadijou Savčenkovou. Tu úřady pro změnu viní z vraždy dvou novinářů, kteří zemřeli loni v Donbasu. Hrozí jí za to 25 let vězení.

Důstojnice a od loňského podzimu poslankyně ukrajinského parlamentu i Kyjev tvrdí, že byla do Ruska zavlečena.

Novináři čekající před soudní budovou:

 

Právě se děje

Další zprávy