Odvlečený Estonec dostal v Rusku patnáct let za špionáž

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 19. 8. 2015 15:56
Tallinn tvrdí, že Eston Kohver byl ruským komandem násilně přepraven přes hranici do Ruska.
Oblast rusko-estonské hranice, kde byl zadržen Eston Kohver
Oblast rusko-estonské hranice, kde byl zadržen Eston Kohver | Foto: Reuters

PskovRusko uvězní příslušníka tajné služby ze země NATO.

Estonce Estona Kohvera poslala soudkyně v Pskovu na patnáct let za mříže. Rozsudek zní: špionáž, pašování zbraní, nelegální překročení hranice.

Soudní jednání bylo neveřejné s odůvodněním, že tam znějí tajné a bezpečnostně citlivé informace. Kohverův advokát listu Postimee ještě před vynesením rozsudku řekl, že obžalovaný možná dostane mírnější trest kvůli tomu, že má čtyři děti.

Estonsko, Narva, mapa
Estonsko, Narva, mapa | Foto: Aktuálně.cz

Zavlečen do Ruska

Kauza je výjimečná tím, že Estonec byl podle vlastních slov i prohlášení vlády v Tallinnu loni 5. září zadržen ruským komandem na území Estonska a odvlečen přes hranici do Ruska.

(V Estonsku je známa jako "případ odvlečeného kufru", neboť Kohver znamená v estonštině kufr).

Ruská Federální a bezpečnostní služba (FSB) tvrdí, že čtyřiačtyřicetiletého agenta estonské tajné služby KaPo zadržela už v Rusku.

Tallinn to odmítá. Kohver pracoval na potírání pašeráctví v oblasti a měl se sejít se svým informátorem. Ruské hranice nepřekročil. Únosci použili při akci ohlušující a kouřové granáty.

Krátce po incidentu na místo dorazily hlídky estonské i ruské pohraniční stráže. Společně podepsaly prohlášení, že vše ukazuje na únos člověka z Estonska do Ruska. Později ale ruská strana tvrzení odvolala.

Kohver měl u sebe služební pistoli, vysílačku a zhruba pět tisíc eur v hotovosti. Proto Moskva uvádí, že byl vyslán jako špion.

Tallinn a Moskva vedou o přesnou podobu společné hranice dlouho spory. Dohodly se až loni v únoru. Ruský parlament ale smlouvu zatím neratifikoval.

Bude chtít Moskva výměnu?

Incident se odehrál jen dva dny poté, co v Tallinnu vystoupil s projevem americký prezident Barack Obama a slíbil pobaltským republikám (Estonsku, Lotyšsku a Litvě), že je NATO v případě konfliktu s Ruskem nenechá napospas.

V Estonsku je také rozšířen výklad, že Moskva zajala Kohvera, aby jej vyměnila za ruského agenta Alexeje Dressena. Etnický Rus s estonským občanstvím by odsouzen v Tallinnu v roce 2012 k šestnáctiletému vězení za špionáž pro ruskou FSB.

Ruská Pskovská oblast, která sousedí s Estonskem, Lotyšskem a Běloruskem, je pověstná aktivitou pašeráckých gangů. Převážejí alkohol, cigarety, drogy a další zboží. Estonská média spekulují o tom, že Kohver sledoval zřejmě případ, do kterého byli zapleteni i příslušníci FSB.

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v červenci kritizovala Kohverovo zadržování a uvedla. Rovněž OBSE zastává názor, že Estonce Rusové odvlekli přes hranici, a jeho proces tak není v souladu s mezinárodním právem.

Kohverův ruský advokát oznámil, že se Estonec proti rozsudku odvolá. Estonský premiér Taavi Roivas označil rozsudek za hrubé porušení mezinárodního práva. Okamžitě propuštění Kohvera žádá šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová.

Podobný spor vede s Ruskem Ukrajina o svoji pilotku helikoptéry Nadiju Savčenkovou. V Rusku stojí před soudem za podíl na vraždě ruských novinářů. Podle Kyjeva byla násilím převezena přes hranici.

Kauzy agentů ve službách Ruska jsou pro pobaltskou zemi choulostivou záležitostí. V roce 2008 policie zatkla dlouholetého koordinátora ministerstva obrany pro vztahy s členskými zeměmi NATO Hermana Simma.

Přiznal se, že roky předával Moskvě za peníze tajné informace o NATO. Dostal dvanáct let vězení, nicméně pověst Estonska v Severoatlantické alianci značně utrpěla.

Po vypuknutí války na Ukrajině se estonská vláda zařadila mezi tvrdé a hlasité kritiky ruské politiky. Zhruba čtvrtinu obyvatel Estonska tvoří etničtí Rusové a v zemi existují obavy, že Kreml bude na pobaltské republiky zvyšovat tlak.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy