Nová italská vláda získala důvěru, tvoří ji hlavně lidé Renziho

ČTK ČTK
14. 12. 2016 17:31
Italský Senát vyslovil důvěru nové vládě někdejšího ministra zahraničí Paola Gentiloniho. Ta ale zemi povede zřejmě jen krátce, neboť opozice požaduje rychlé vypsání předčasných parlamentních voleb. Gentiloni v úřadě nahradí Mattea Renziho, který se svým kabinetem rezignoval po nedávném referendu, v němž se lidé vyslovili proti ústavní novele. Nová vláda však bude složena téměř výhradně z Renziho lidí a bude mít i stejný program.
Paolo Gentiloni.
Paolo Gentiloni. | Foto: Reuters

Řím – Nová italská vláda premiéra Paola Gentiloniho získala důvěru v Senátu.

Kabinet se tak po úterním hlasování v Poslanecké sněmovně opírá o podporu obou komor parlamentu a může zahájit činnost.

Nový tým je složený takřka výhradně ze členů předchozího kabinetu Mattea Renziho a chce také pokračovat v jeho reformní politice.

"Toto není vláda, jež by nastoupila do úřadu na začátku funkčního období parlamentu, ale vláda, která musí především dokončit mimořádné reformy, inovace a modernizace zahájené v několika posledních letech," řekl v Senátu před hlasováním dvaašedesátiletý bývalý ministr zahraničí Gentiloni.

"Ochrana pracovních míst musí být naším cílem, takovým, který je proveditelný. Naneštěstí to nelze vyřešit jednoduchými slogany," prohlásil o hlavní vládní prioritě středolevicový premiér.

Italská ekonomika se zotavuje, zároveň ale roste chudoba, upozornil předseda vlády s odvoláním na údaje podnikatelského svazu Confindustria. "Musíme si být vědomi rozporuplné povahy kontextu, ve kterém se pohybujeme," dodal podle agentury ANSA.

Gentiloni také řekl, že chce pokračovat v diskusi o novém volebním zákoně a v tlaku na změnu takzvaného dublinského systému, který vyžaduje registraci uprchlíků v první unijní zemi, do které vstoupí. Pro Itálii, zavalenou přílivem běženců z Afriky, to je příliš zatěžující.

Bojkot opozice

Gentiloniho vláda ale bude mít pravděpodobně jen krátké trvání, protože na italské politické scéně je poměrně velký tlak na brzké uspořádání předčasných parlamentních voleb.

Jednání v Senátu podle agentury ANSA bojkotovali zástupci separatistické a protiimigrační Ligy severu a populistického Hnutí pěti hvězd; totéž učinily také v úterý v Poslanecké sněmovně.

Obě opoziční formace požadují rychlé vypsání nových voleb, protože odmítají "věrnou kopii" Renziho vlády. Pro důvěru vládě dnes hlasovalo 169 senátorů, 99 jich bylo proti.

Renzi se svým kabinetem rezignoval v reakci na nedávné referendum, ve kterém voliči odmítli ústavní novelu, jež měla posílit pravomoci Poslanecké sněmovny, a naopak je výrazně oslabit v zúženém Senátu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy