Italský premiér Renzi rezignuje. Voliči odmítli reformu ústavy, kterou prosazoval

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 12. 2016 0:52
Italský premiér Matteo Renzi v projevu k národu oznámil, že ještě v pondělí podá demisi poté, co voliči v referendu odmítli reformu ústavy, která měla zjednodušit systém vládnutí v zemi. Oznámily to světové agentury. Renzi s hlasováním spojil své další působení v úřadu. Panují také obavy, že odmítnutí referenda by mohlo vést k politické nejistotě v zemi a následně mít negativní dopady na EU. Jak uvedl institut Piepoli, změnu ústavy podpořilo 42 až 46 procent voličů, proti bylo 54 až 58 procent hlasujících.
Italský premiér Matteo Renzi.
Italský premiér Matteo Renzi. | Foto: Reuters

Řím – Odchod z funkce v noci na pondělí oznámil italský premiér Matteo Renzi poté, co italští voliči v plebiscitu odmítli reformu ústavy, která měla zjednodušit systém vládnutí v zemi. Renzi, jenž s hlasováním spojil své další působení v úřadu, v televizním vystoupení řekl, že výsledky referenda jsou naprosto jasné a že bere na sebe plnou odpovědnost za porážku. Panují obavy, že odmítnutí plebiscitu povede k politické nejistotě v zemi a následně bude mít negativní dopady na Evropskou unii.

Podle průzkumu provedeného institutem Piepoli a IPR pro televizní stanici RAI změnu ústavy podpořilo 42 až 46 procent voličů, proti bylo 54 až 58 procent hlasujících. Podle jiného průzkumu pro televizní stanici LA7 reformy odmítlo 55 až 59 procent voličů, zatímco pro bylo 41 až 45 procent hlasujících Italů.

Jedenačtyřicetiletý Renzi, který stojí v čele italské vlády necelé tři roky, reformu hájil jako nutnou pro zjednodušení fungování politického systému země, která od roku 1945 zažila více než 60 vlád. Reforma měla posílit Poslaneckou sněmovnu a výrazně omezit vliv Senátu, který měl mimo jiné přijít o možnost svrhnout vládu a o vliv na blokování zákonů.

Hlasování zaznamenalo relativně vysokou účast. Podle ministerstva vnitra do sedmi hodin večer odvolilo přes 57 procent oprávněných voličů.

Na zveřejněné odhady ihned reagovaly burzy, euro pokleslo vůči dolaru z 1,0625 na 1,0580.

Jak poznamenala agentura Reuters, jestliže budou výsledky potvrzeny, bude to znamenat novou ránu pro Evropskou unii, která se snaží překonat řadu krizí a chtěla, aby italský premiér pokračovat ve svých reformních snahách v silně zadlužené zemi. Porážka rovněž může poznamenat trhy, zejména bankovní sektor, který letos na milánské burze ztratil téměř polovinu své hodnoty.

Představitelé opozice z Ligy severu a Forza Italia (Vzhůru Itálie) bývalého premiéra Silvia Berlusconiho již Renziho vyzvali k odstoupení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy