reklama
 
 

Italský premiér Renzi po prohraném referendu rezignoval a chystá se na volby

Aktualizováno 7. 12. 2016 20:37
Poté, co voliči v referendu odmítli reformu ústavy, rezignoval italský premiér Matteo Renzi. Ve středu večer se sešel v Kvirinálském paláci s prezidentem Serigem Matterelym a do jeho rukou mu podal demisi. Italská hlava státu ve čtvrtek zahájí konzultace s parlamentními stranami ohledně Renziho nástupce. Předseda vlády se rovněž setkal s vedením své Demokratické strany. Podle agentury AFP však nezvažuje odstoupení z vedení strany, ale naopak se chystá na brzkou předvolební kampaň.

Řím – Italský premiér Matteo Renzi ve středu podal demisi do rukou prezidenta Sergia Mattarelly. Ten ho při večerní schůzce v Kvirinálském paláci v Římě, který je prezidentským sídlem, požádal o setrvání v úřadu do výběru nového předsedy vlády. Mattarella zahájí ve čtvrtek večer konzultace s parlamentními stranami ohledně Renziho nástupce.

Před návštěvou v prezidentském paláci se Renzi setkal s vedením své Demokratické strany, před nímž znovu přijal plnou odpovědnost za výsledky referenda, ve kterém v neděli neprošla jeho reforma v parlamentu. Nedal ale podle agentury AFP najevo, že zvažuje odstoupení z vedení strany. Naopak se podle všeho chystá na brzkou předvolební kampaň. Vyhlídky demokratů přitom podle průzkumů vůbec nejsou beznadějné.

Italská opozice, především populistické Hnutí pěti hvězd a protievropská Liga Severu, usiluje o to, aby se co nejdříve konaly předčasné parlamentní volby. Renzi ale upozornil, že nejprve musí soud rozhodnout o ústavnosti současného volebního zákona, který vítězi umožňuje mít nadpoloviční množství poslaneckých mandátů ve sněmovně, když dosáhne aspoň 37 procent volebních hlasů. Soud se má otázkou zabývat 24. ledna.

Renzi řekl, že čtvrtek, který je v Itálii státním svátkem, stráví oslavou 86. narozenin své babičky. "Musíme poděkovat seniorům," upozornil s poukazem na to, že většina důchodců podpořila jeho reformní snahy. "A doufám, že zítra (ve čtvrtek) budu mít více štěstí v boji s PlayStation svých synů, než jsem ho měl tady," dodal Renzi.

autor: ČTK | 7. 12. 2016 20:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama