Návrh, o němž hlasujeme, jsme ani nečetli, říkali Italové o referendu, které může pohřbít euro

Ivana Gášková
5. 12. 2016 12:07
"Premiérovi nevěřím, hlasovala jsem pro 'ne'," říká volička v dvacetitisícovém městečku u Milána. Účast během italského referenda o změně ústavy dosáhla téměř 70 procent. Mnoho lidí ho ale chápalo jako hlasování o důvěře premiérovi Matteu Renzimu a jím navrhovaný pozměňovací návrh ve skutečnosti ani nečetlo. Někteří Italové premiérovi vyčítají například údajné napojení na lobbisty. Renzi po oznámení výsledků referenda oznámil, že končí.
Jedna z voliček v Miláně během referenda o změně ústavy.
Jedna z voliček v Miláně během referenda o změně ústavy. | Foto: Reuters

Milán (od naší zvláštní zpravodajky) – Ještě hodinu před koncem hlasování bylo v základní škole volebního okrsku číslo 5 v italském Novate Milanese plno. Lidé stále přicházeli odevzdat svůj hlas v referendu o změně ústavy. Účast v tomto dvacetitisícovém městečku na předměstí Milána nakonec přesáhla 78 procent.

"Hlasovala jsem 'ne', protože se mi nelíbí, že za Renzim stojí Confindustria, konfederace podnikatelů, a lobby. Přitom přišel do politiky s tím, že bude bojovat proti lobbistům," líčí rozčileně osmatřicetiletá Silvia.

A stejně starý Nicola dodává: "Nesouhlasím s tím, že jeho vláda prosadila zákon o registrovaném partnerství. Nelíbí se mi, že vláda, v jejímž čele stojí katolík, nepodporuje tradiční rodinu," uzavírá otec pěti dětí.

K obsahu reformy se oba odmítli vyjádřit. Hlasování berou jako vysvědčení pro vládu nejmladšího premiéra v historii země, který rozčeřil vody tradiční italské "gerontokracie" ("vláda starých", pozn. red.).

Podobně k referendu o změně ústavy přistupovali i další Italové, účast nakonec podle BBC dosáhla téměř 70 procent. A premiér Matteo Renzi oznámil, že v čele vlády končí.

Návrh novelizace usiloval o zmenšení Senátu a okleštění pravomocí regionálních vlád. Premiér se jím podle svých slov snažil stabilizovat italskou vládu a snížit státní výdaje. Kritici ale oponují, že pouze chtěl koncentrovat moc na jednom místě.

"Premiérovi nevěřím"

Starší dáma, která právě v Novate Milanese odvolila a představuje se pouze jako odborářka, uvádí, že i jejím důvodem pro "ne" bylo, že Renzi byl podle ní dosazen na pozici premiéra lobbisty. A také Evropskou unií a Troikou (Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond – pozn. red.).

Asi pětadvacetiletá volička, která přišla hodit svůj hlas do urny těsně před 23. hodinou, odpovídá sporadicky: "Premiérovi nevěřím, hlasovala jsem pro 'ne'.“

Ani jeden z oslovených voličů se nechtěl vyjádřit k obsahu reformy. Všichni shodně uvedli, že návrh novelizace ani nečetli.

Nedaleko školy, kde se volilo, postávají kolem barů mladí lidé, většinou studenti. S drinkem a cigaretou v ruce odpovídají na dotaz, zda byli volit, svorně: "Nemohli jsme se rozhodnout, jak volit. A i kdyby, jeden hlas nic nezmůže a nic se nezmění."

Paradoxem zůstává, že nejhlasitější odpůrci změny ústavy a "ochránci demokracie a ústavnosti" se profilovali především ze stran a hnutí (například Liga Severu a Hnutí pěti hvězd), které nerespektují jednotu Itálie. Tato uskupení podporují oddělení severu od jihu a Itálii vidí na odchodu z EU a eurozóny, ačkoli členství v obou je zakotveno v současné ústavě.

Co bude dál s Itálií?

Politici se nyní předhánějí s návrhy, co dělat po premiérově rezignaci a pádu vlády. Beppe Grillo, bývalý komik a dnes předseda Hnutí pěti hvězd, doufá, že budou vypsány nové volby, které jeho hnutí vyhraje, a následně bude sestavovat vládu. 

Předseda Ligy Severu Matteo Salvini ještě v noci napsal na svůj účet na Twitteru: "Ať žije Trump, ať žije Putin, ať žije Le Penová, ať žije Liga!“

A stejně jako předsedkyně krajně pravicové strany Fratelli d'Italia (Bratři Itálie) Giorgia Meloniová se i on těší na předčasné volby.

Jinak však mluví Forza Italia, kterou založil bývalý premiér Silvio Berlusconi. "Demokratická strana (v jejímž čele je Renzi – pozn. red.) má v současnosti v parlamentu většinu. Proto by měla dostat šanci složit novou vládu,“ řekl bezprostředně po vyhlášení výsledků referenda Renato Brunetta, předseda parlamentního klubu Forza Italia.

Strana se v současné době potýká s vnitřním rozvratem, volební preference má nízké a její představitelé nemají zájem o uspořádání předčasných voleb, v nichž by Forza Italia propadla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy