Návrh, o němž hlasujeme, jsme ani nečetli, říkali Italové o referendu, které může pohřbít euro

Ivana Gášková
5. 12. 2016 12:07
"Premiérovi nevěřím, hlasovala jsem pro 'ne'," říká volička v dvacetitisícovém městečku u Milána. Účast během italského referenda o změně ústavy dosáhla téměř 70 procent. Mnoho lidí ho ale chápalo jako hlasování o důvěře premiérovi Matteu Renzimu a jím navrhovaný pozměňovací návrh ve skutečnosti ani nečetlo. Někteří Italové premiérovi vyčítají například údajné napojení na lobbisty. Renzi po oznámení výsledků referenda oznámil, že končí.
Jedna z voliček v Miláně během referenda o změně ústavy.
Jedna z voliček v Miláně během referenda o změně ústavy. | Foto: Reuters

Milán (od naší zvláštní zpravodajky) – Ještě hodinu před koncem hlasování bylo v základní škole volebního okrsku číslo 5 v italském Novate Milanese plno. Lidé stále přicházeli odevzdat svůj hlas v referendu o změně ústavy. Účast v tomto dvacetitisícovém městečku na předměstí Milána nakonec přesáhla 78 procent.

"Hlasovala jsem 'ne', protože se mi nelíbí, že za Renzim stojí Confindustria, konfederace podnikatelů, a lobby. Přitom přišel do politiky s tím, že bude bojovat proti lobbistům," líčí rozčileně osmatřicetiletá Silvia.

A stejně starý Nicola dodává: "Nesouhlasím s tím, že jeho vláda prosadila zákon o registrovaném partnerství. Nelíbí se mi, že vláda, v jejímž čele stojí katolík, nepodporuje tradiční rodinu," uzavírá otec pěti dětí.

K obsahu reformy se oba odmítli vyjádřit. Hlasování berou jako vysvědčení pro vládu nejmladšího premiéra v historii země, který rozčeřil vody tradiční italské "gerontokracie" ("vláda starých", pozn. red.).

Podobně k referendu o změně ústavy přistupovali i další Italové, účast nakonec podle BBC dosáhla téměř 70 procent. A premiér Matteo Renzi oznámil, že v čele vlády končí.

Návrh novelizace usiloval o zmenšení Senátu a okleštění pravomocí regionálních vlád. Premiér se jím podle svých slov snažil stabilizovat italskou vládu a snížit státní výdaje. Kritici ale oponují, že pouze chtěl koncentrovat moc na jednom místě.

"Premiérovi nevěřím"

Starší dáma, která právě v Novate Milanese odvolila a představuje se pouze jako odborářka, uvádí, že i jejím důvodem pro "ne" bylo, že Renzi byl podle ní dosazen na pozici premiéra lobbisty. A také Evropskou unií a Troikou (Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond – pozn. red.).

Asi pětadvacetiletá volička, která přišla hodit svůj hlas do urny těsně před 23. hodinou, odpovídá sporadicky: "Premiérovi nevěřím, hlasovala jsem pro 'ne'.“

Ani jeden z oslovených voličů se nechtěl vyjádřit k obsahu reformy. Všichni shodně uvedli, že návrh novelizace ani nečetli.

Nedaleko školy, kde se volilo, postávají kolem barů mladí lidé, většinou studenti. S drinkem a cigaretou v ruce odpovídají na dotaz, zda byli volit, svorně: "Nemohli jsme se rozhodnout, jak volit. A i kdyby, jeden hlas nic nezmůže a nic se nezmění."

Paradoxem zůstává, že nejhlasitější odpůrci změny ústavy a "ochránci demokracie a ústavnosti" se profilovali především ze stran a hnutí (například Liga Severu a Hnutí pěti hvězd), které nerespektují jednotu Itálie. Tato uskupení podporují oddělení severu od jihu a Itálii vidí na odchodu z EU a eurozóny, ačkoli členství v obou je zakotveno v současné ústavě.

Co bude dál s Itálií?

Politici se nyní předhánějí s návrhy, co dělat po premiérově rezignaci a pádu vlády. Beppe Grillo, bývalý komik a dnes předseda Hnutí pěti hvězd, doufá, že budou vypsány nové volby, které jeho hnutí vyhraje, a následně bude sestavovat vládu. 

Předseda Ligy Severu Matteo Salvini ještě v noci napsal na svůj účet na Twitteru: "Ať žije Trump, ať žije Putin, ať žije Le Penová, ať žije Liga!“

A stejně jako předsedkyně krajně pravicové strany Fratelli d'Italia (Bratři Itálie) Giorgia Meloniová se i on těší na předčasné volby.

Jinak však mluví Forza Italia, kterou založil bývalý premiér Silvio Berlusconi. "Demokratická strana (v jejímž čele je Renzi – pozn. red.) má v současnosti v parlamentu většinu. Proto by měla dostat šanci složit novou vládu,“ řekl bezprostředně po vyhlášení výsledků referenda Renato Brunetta, předseda parlamentního klubu Forza Italia.

Strana se v současné době potýká s vnitřním rozvratem, volební preference má nízké a její představitelé nemají zájem o uspořádání předčasných voleb, v nichž by Forza Italia propadla.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy