Šel na sebevražednou misi. Ve 14 letech

Martin Novák Martin Novák
13. 7. 2007 17:26
Afghánská policie ukázala zatčeného chlapce novinářům
Čtrnáctiletému Rafíku Ulláhovi zabránila v atentátu afghánská policie. Na snímku jde za ním jeho otec.
Čtrnáctiletému Rafíku Ulláhovi zabránila v atentátu afghánská policie. Na snímku jde za ním jeho otec. | Foto: Reuters

Kábul - Už tisíce mladých Afghánců i Pákistánců zahynuly v posledních letech ve válce, kterou vede hnutí Taliban a jeho spojenci.

Jak proti mezinárodním jednotkám v Afghánistánu, tak i proti afghánské nebo pákistánské vládě. Sebevražední teroristé zabíjejí na obou stranách afghánsko-pákistánské hranice.

Dosud však radikální islamisté nenasadili do teroristické akce tak mladého rekruta jako teď v Chóstu.

Malém městě, ležícícím jihovýchodně od Kábulu hned vedle pákistánské hranice.

Překvapená policie

Afghánská policie objevila atentátníka opásaného bombami v jednom domě. Tip na razii dostala od místního informátora. S překvapením zjistila, že zadrženému teroristovi Rafíku Ulláhovi je teprve čtrnáct let. To tady ještě nebylo.

Mladý terorista na tiskové konferenci.
Mladý terorista na tiskové konferenci. | Foto: Reuters

Vláda v Kábulu už delší dobu obviňuje Pákistán, že v pohraničí toleruje působení radikálních islamistů a nedělá nic proti tomu, aby se zbraněmi přecházeli do Afghánistánu.

Chopila se proto nabízené příležitosti a chlapce předvedla novinářům na mimořádné tiskové konferenci.

Hoch totiž přišel z Pákistánu, kde byl v madrase (islámské škole, kde se studenti většinou učí hlavně Koránu a předmětům spojeným s náboženstvím) žákem jednoho z militantních kleriků.

"Nevěřící guvernér"

A ten jej vyslal vraždit. Terčem byl guvernér Chóstu.

"Byl jsem vyslán, abych ukončil život guvernéra Chóstu. Bylo mi řečeno, že je to nevěřící," uvedl čtrnáctiletý atentátník, který se na tiskové konferenci rozplakal.

Stejně tak i jeho otec Matí Ulláh. Ten podle svých slov syna dlouho bezvýsledně hledal. Když se ptal ve škole, dávali mu vyhýbavé odpovědi. Pak přišla zpráva z Afghánistánu, že Rafík tam byl poslán jako atentátník.

"Neměl jsme vůbec tušení, že se k něčemu takovému chystá," uvedl otec se slzami v očích.

Kábul obviňuje Islámábád

Taliban byl svržen americkou invazí v roce 2001, ale poté zahájil boj proti novému režimu prezidenta Hamída Karzáího. Počet mrtvých a zraněných při sebevražedných útocích a přestřelkách prudce roste od loňského jara, kdy ofenzíva Talibanu zesílila.

Pobouření v Afghánistánu vyvolalo už před dvěma měsíci video Talibanu. Na tomto záznamu podřezává hrdlo muži, obviněnému ze "zrady," dvanáctiletý chlapec.

Kábul tvrdí, že mnoho ozbrojenců a stoupenců Talibanu se soustřeďuje na druhé straně hranice v regionu Vazíristán, který se těší rozsáhlé autonomii a pákistánská vláda tam má omezenou moc.

Tento týden pákistánská armáda tvrdě zasáhla proti sídlu radikálních islamistů v Červené mešitě v Islámábádu. Po těžkých bojích ji dobyla, zahynulo nejméně sedmdesát lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy