Taliban sílí. Vraždí lékaře a učitele

Martin Novák Martin Novák
3. 7. 2006 11:20
Kábul - Násilí v Afghánistánu se stupňuje, dnes zahynula studentka při útoku ozbrojenců na univerzitu. Letos si boje v zemi vyžádaly už přes tisíc obětí. Nejvíce od roku 2001, kdy byl Taliban svržen.  Uvnitř: GRAFIKA
Ekonomické problémy afghánského venkova nahrávají Talibanu. Na snímku malá cihelna na jihu země.
Ekonomické problémy afghánského venkova nahrávají Talibanu. Na snímku malá cihelna na jihu země. | Foto: Reuters

Afghánská vláda vedená prezidentem Hamídem Karzáím a jednotky ze států NATO, rozmístěné v Afghánistánu, mají problém. Taliban nejenže nezanikl, ale naopak získává nové sympatizanty, díky pašování z Pákistánu má dostatek munice a troufá si na stále větší útoky.

Mise NATO se rozrůstá

Namísto postupného odchodu mezinárodních vojsk se Afghánistán dočká posílení kontingentu. Počet vojáků NATO se postupně zvýší z devíti tisíc na šestnáct, nadále zůstane i 23 tisíc Američanů.

Zejména jih a východ Afghánistánu se tak musejí připravit na pokračování války.

Prodavač manga na kábulské ulici.
Prodavač manga na kábulské ulici. | Foto: Reuters

"Taliban využívá nespokojenosti Afghánců z pomalého tempa změn. Mnozí si představovali, že díky pomoci Západu se Afghánistán rychle stane bohatší a fungující zemí," řekl agentuře Reuters afghánský politický analytik Vahíd Muzdáh.

Ozbrojenci Talibanu se zaměřují především na venkov. Vraždí učitele, lékaře a představitele místních úřadů. V rozsáhlých oblastech tak nefungují žádné školy ani ordinace, žádná policie. Vládne tam Taliban a získává další rekruty.

Společný zájem s drogovou mafií

Spojil se i s opiovou mafií, která Taliban podporuje. Bojí se, že Karzáí ustoupí americkému tlaku a povolí ve velkém ničení makových polí.

"V některých venkovských oblastech si Taliban dělá, co chce. Nejen v noci, ale už i ve dne. Učitelé a lékaři prchají, protože se bojí. Takto se Talibanu daří ničit ekonomiku a normální život," uvedl pro list Times jeden z afghánských lékařů.

Foto: Aktuálně.cz

Tato situace se ale týká jen jižního a jihovýchodního Afghánistánu. V ostatních regionech mají obyvatelé pocházející z jiných entických skupin na Taliban špatné vzpomínky a nepřejí si jeho návrat.

Prezident Karzáí se snaží přílivu sympatií k bývalým vládcům bránit. Vyzbrojuje kmenové milice, členy Talibanu nabádá ke složení zbraní s příslibem amnestie, zahraniční firmy vybízí k investování v Afghánistánu.

Kupte mi ten dražší Nissan

Jeho vláda se ale nevyhnula aroganci a korupci. Britský tisk nedávno upozornil na případ náměstka ministra, který měl dostat od Spojených států služební opancéřovaný automobil Nissan v hodnotě 120 tisíc dolarů. Odmítl ho však s tím, že chce lepší model za 230 tisíc dolarů, vybavený DVD přehrávačem.

Mezinárodní měnový fond sice označuje afghánskou ekonomiku za rostoucí, ale vidět je to pouze ve větších městech. Na venkově převládá nespokojenost.

Taliban má výhodu, že může téměř neomezeně užívat klidného zázemí v Pákistánu. V kmenových oblastech podél afghánských hranic nemá pákistánská vláda příliš velkou moc a místní obyvatelé s Talibanem sympatizují. V řadách Talibanu také bojují Pákistánci.

Talibanizace Pákistánu

Navíc se islámský fundamentalismus, reprezentovaný Talibanem, prosazuje i na východě Pákistánu.

Stále se sice bojuje, ale afghánští sportovci se po mnohaleté pauze znovu rozjíždějí do světa. Národní tým kriketu trénuje na zápasové turné v Anglii.
Stále se sice bojuje, ale afghánští sportovci se po mnohaleté pauze znovu rozjíždějí do světa. Národní tým kriketu trénuje na zápasové turné v Anglii. | Foto: Reuters

Z měst a vesnic jsou hlášeny případy, kdy jeho sympatizanti lidem rozbíjejí magnetofony, rádia a televize, zakazují fotoaparáty a mužům přikazují, aby si nechali narůst plnovous.

"Lidé příliš neprotestují, protože se bojí, že budou označeni za nevěřící a služebníky Ameriky," řekl jeden z místních obchodníků agentuře Reuters.

"Extremismus a talibanizce se šíří. Je třeba to zastavit," uvedl v televizi Avt Khyber TV pákistánský prezident Parvíz Mušaraf.

Vůdce Talibanu, jednooký Muhammad Umar stále nebyl dopaden. Od roku 2001 se skrývá na neznámých místech. Podle afghánského ministerstva obrany ale on sám už Taliban nevede a členové hnutí podléhají jiným velitelům.

 

Právě se děje

Další zprávy