Šéfka Sněmovny reprezentantů Pelosiová možná navštíví Tchaj-wan, Čína zuří

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 8. 2022 21:18
Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová pravděpodobně v úterý večer přiletí na Tchaj-wan a následující den se setká s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen, informovala japonská tisková agentura Kjódó s odkazem na několik tchajwanských médií.
Foto: Reuters

Pelosiová však dosud podle Bílého domu nepotvrdila žádný plán cesty na Tchaj-wan nepotvrdila. Její případná návštěva ostrova, který Čína pokládá za svou součást, by ale "nezměnila status quo, ani politiku Spojených států vůči Tchaj-wanu," uvedl mluvčí americké rady pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby. Ministr zahraničí Antony Blinken řekl, že vláda neví, jestli Pelosiová ostrov navštíví, jde o její rozhodnutí a "Peking by měl být zodpovědný a nevyvolávat eskalaci".

Spekulace, že se Pelosiová zastaví na Tchaj-wanu, vyvolala opakovaná varování ze strany Číny. Peking v pondělí prohlásil, že čínská armáda nebude nečinně přihlížet, pokud Pelosiová ostrov navštíví. "Bylo by to hrubé zasahování do vnitřních záležitostí Číny," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien a varoval, že by situace vedla k velmi vážným následkům. Tchajwanská média již dříve informovala, že cesta předsedkyně se uskuteční v úterý večer a skončí ve středu ráno schůzkou s prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Peking návštěvu odsuzuje nebývale ostře a hrozí Washingtonu reakcí, která by mohla zahrnovat armádu. Americké zdroje v uplynulých dnech spekulovaly, že by Čína například mohla při návštěvě Pelosiové narušit vzdušný prostor ostrova, nebo jej ještě před návštěvou zcela uzavřít. "Reakce by mohla přijít v podobě falešných právních proklamací, jako například že oblast Tchajwanského průlivu nespadá do mezinárodních vod," řekl dnes Kirby.

Čína se podle Kirbyho v minulých dnech uchýlila k "nezodpovědné rétorice" a nové "štvavé projevy" lze v dalších dnech ještě očekávat. Výhrůžky podle Bílého domu zvyšují riziko potenciálního špatného odhadu situace. Není důvod, aby byl kvůli potenciální návštěvě Pelosiové kdokoli v ohrožení, uvedl Kirby.

Podle tiskového prohlášení, které v neděli vydala kancelář Pelosiové, zavítá šéfka Sněmovny reprezentantů při své asijské cestě do čtyř zemí - Singapuru, Malajsie, Jižní Koreje a Japonska. Singapurské ministerstvo zahraničí podle agentury AFP oznámilo, že Pelosiová a její doprovod budou v tomto městském státě v pondělí a úterý.

Ačkoliv cesty kongresových delegací na Tchaj-wan nejsou výjimečné, Pelosiová by byla nejvýše postaveným americkým činitelem, který by takovou návštěvu podnikl od začátku století.

Čína demokratický Tchaj-wan pokládá za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet obranyschopnost.

 

Právě se děje

Další zprávy