Ramalláh - Palestinský prezident Mahmúd Abbás dnes jmenoval předsedou prozatímní vlády nezávislého Saláma Fajáda a pověřil ho sestavením kabinetu.
V koaliční vládě Fatahu s Hamásem, kterou Abbás ve čtvrtek kvůli násilnostem mezi příslušníky obou hnutí rozpustil, zastával Fajád funkci ministra financí. V této roli působil i v letech 2002-2005.
ČTĚTE VÍCE: Abbás rozpustil vládu a vyhlásil výjimečný stav
Jak píše agentura Reuters, Fajád je považován za umírněného politika, respektovaného západními vládami, s nimiž má dobré kontakty už z dob, kdy pracoval pro Světovou banku (1987-1995).
Nechtěl být ve vládě Hamásu
V letech 1995 až 2001 byl tento v Americe vystudovaný 55letý ekonom také spojkou mezi palestinskou vládou a Mezinárodním měnovým fondem.
Poté, co v roce 2005 opustil vládu, založil v Palestině Stranu třetí cesty, s níž se neúspěšně pokusil v parlamentních volbách konkurovat etablovanému Fatahu a Hnutí islámského odporu (Hamás).
Podle agentury Reuters Fajád odmítl neoficiální nabídky Hamásu, aby se po jejich překvapivém vítězství ve volbách stal předsedou vlády. Mezi podmínkami, které si kladl, údajně bylo i uznání Izraele.
Haníja chce další jednání
Hamás se tento týden po své ozbrojené ofenzívě zmocnil základen a úřadoven Abbásova hnutí Fatah v Gaze. O život přišlo při násilnostech mezi příznivci obou znesvářených frakcí přes sto lidí.
Ozbrojenci Hamásu dávají podle zpravodajů otevřeně najevo, že politika spolupráce se Západem, kterou podle nich reprezentoval Fatah, skončila. Místo toho chtějí nastolit nový řád, který by byl blíže islámu.
Haníja označil rozpuštění vlády za nezákonné, navrhl však nová jednání: "Stále zdůrazňuji, že dveře jsou otevřené k restrukturalizaci palestinských vztahů na základě národních hodnot," citovala jej agentura Reuters.
Vláda národní jednoty složená ze zástupců Hamasu a Fatahu byla sestavena v březnu v naději, že účast Fatahu přiměje Západ ke zrušení finančního bojkotu palestinské správy.