Bagdád – Vůdce džihádistické organizace Islámský stát (IS) Abú Bakr Bagdádí se schovává v rozlehlých podzemních chodbách sbíhajících se pod Mosulem a neustále má u sebe sebevražedný pás s výbušninami.
Pro případ, že by mu hrozilo zajetí. Nechce se do rukou nepřátel dostat živý.
Irácká rozvědka podle informací agentury Reuters dostala takovou zprávu od svého informátora, který se v Mosulu pohybuje. Její zpravodaj podle svých slov dokonce viděl textové zprávy odeslané agentem.
Irácká armáda a kurdské jednotky zahájily za americké vzdušné podpory ofenzivu proti největšímu iráckému městu v rukou islamistů 17. října.
Zatím se jim podařilo obsadit zhruba šestinu města. Džihádisté kladou tvrdý odpor, nasazují sebevražedné atentátníky a využívají dlouhých tunelů, které dříve ve městě a jeho okolí vybudovali.
Život v podzemí
Z údajů informátorů vyplývá, že Bagdádí se neustále přesouvá z místa na místo a je stále podezřívavější k lidem ve svém okolí.
"Prakticky žije v podzemí,“ uvádí zpráva o Bagdádím pro iráckou rozvědku.
Podle dřívějších zpráv, které se dostaly na veřejnost buď od irácké vlády, nebo od velení irákých Kurdů, se měl Bagdádí skrývat v podzemních chodbách pod městem Báadž, které ma dvacet tisíc obyvatel a leží blízko Mosulu.
Informace se těžko ověřují. Bojovníci IS v posledních týdnech zatkli a popravili stovky lidí, které podezřívali z předávání zpráv Bagdádu nebo iráckým Kurdům.
Jako důkazy často slouží nalezené mobilní telefony a SIM karty, uvádí agentura Reuters.
Bitva na dvou frontách
Šéf rozvědky iráckých Kurdů Lahúr Talabání přiznal, že měl dlouho v úzkém vedení Islámského státu svého informátora. Muže, který kdysi patřil k Al-Káidě, byl zatčen a vyslýchán Kurdy, pak se připojil k Islámskému státu.
"Stal se velitelem a zásoboval nás cennými poznatky. Ale před několika měsící byl odhalen jako agent a veřejně popraven,“ uvedl Talabání.
Irácká armáda a kurdské jednotky pešmergů vedou prakticky dvě bitvy. Jednu nad zemí a jednu vzhledem k rozvětvené síti chodeb a tunelů džihádistů v podzemí.
IS v tunelech ukrývá zbraně, potraviny a jeho bojovníci tam přežívají bombardování. Irácké ministerstvo obrany podle serveru The Guardian požádalo prostřednictvím Velké Británie mezinárodní koalici, zda by nedodala armádě termobarické zbraně.
Ty vyvolávají mohuntou tlakovou vlnu a jsou účinné při právě při ničení podzemních cílů, zároveň ale smrtonosné pro civilní obyvatelstvo.
V Mosulu stále žijí statisíce lidí, kteří nemají jak město opustit.