Jde o teprve druhou generálovu cestu mimo Barmu od chvíle, kdy se násilně ujal moci. V dubnu se zúčastnil summitu Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) v Indonésii.
Barmská armáda únorový puč zdůvodnila údajnými podvody v listopadových parlamentních volbách, během nichž s převahou zvítězila Národní liga pro demokracii vedená nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Poté, co armáda a policie pokojné protesty krvavě potlačily, začalo ve městech i na venkově vznikat menší ozbrojené povstání.
Organizace spojených národů tento týden vyzvala, aby se do Barmy neprodávaly zbraně. Valné shromáždění přijalo rezoluci odsuzující vojenskou juntu, která v únoru svrhla zvolenou vládu, a vyzvalo k propuštění politických vězňů, mezi které patří i Su Ťij, a k ukončení násilí proti pokojným demonstrantům.
Rezoluci podpořilo 119 zemí, proti hlasovalo pouze Bělorusko. Dalších 36 zemí se zdrželo hlasování. Byly mezi nimi mimo jiné Rusko a Čína, dva největší dodavatelé zbraní do Barmy.
Barmské ministerstvo zahraničí v sobotu vydalo prohlášení, ve kterém rezoluci OSN odmítlo. Uvedlo, že je založena na jednostranných obviněních a falešných předpokladech. V prohlášení rovněž podle Reuters zpochybnilo legitimitu barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, který hovoří za zvolenou civilní vládu.